FİBABANKA KREDİ

Fibabanka Bireysel Emeklilik

Birçoğumuz belirli işlerde yoğun mesai saatlerinde çalışmaktayız. Bu sebepten dolayı yapmak istediğimiz çoğu şeyleri yapamamakta ve belirli bir yaşa geldiğinizde artık iş performansınız eskisi kadar verimli olamamaktadır. Bu sebepten dolayı devletin Sosyal Güvenlik Kurumu çalışan bireylerin belirli primleri, belirli çalışma gününü ve belirli yaşı doldurmaları sonucu bireylerin emekli olmasını sağlamaktadır ve emeklilik hayatınızda da gelir sahibi olmanızı amaçlamaktadır. Lakin alacağınız emekli maaşı sizlere yeterli gelemeyebilir veyahut yapmak istediğiniz şeyleri yapmakta sıkıntılar yaşanabilir. Bu durumda bireysel emeklilik sistemi ile çalışma hayatınızda tasarruflar ederek yatırım yapabilir ve emekliliğinizde ek gelir sahibi olabilirsiniz. Bu yazımızda ise bireysel emeklilik hizmeti sunan bankalardan birisi olan Fibabanka bireysel emeklilik sistemi hakkında bilgi paylaşımında bulunacağız.

Bireysel Emeklilik (BES) Nedir?

Bireysel emeklilik sistemi  emeklilik dönemizde ister ek gelir sağlamak veyahut emekli olduğunuz zaman toplu olarak yatırımlarınızı geri alabildiğiniz bir sistemdir. Sosyal emeklilik sistemini tamamlayıcı bir sistem olarak oluşturulmuş, emekli olabilmeniz için ise en az 10 yıl yatırım yapmış olmanız ve 56 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Bireysel emeklilik sistemine 18 yaşını doldurmuş ve medeni haklarını kullanabilen her birey katılabilmektedir.

Fibabanka Bireysel Emeklilik Sistemi İşleyiş Biçimi Nasıldır?

Fibabanka bireysel emeklilik sistemi ile yaptığınız ödemelerle tercih ettiğiniz emeklilik yatırım fonları alınarak kişiye özel bir Fibabanka bireysel emeklilik hesabı açılır. Bu hesap ile Fibabanka uzman yatırımcıları aracılığı ile paranız değerlenmiş olur ve emeklilik fonunuz Takasbank hesabında olduğu için hesabınıza ait tüm bilgileri istediğiniz zaman Fibabanka bankacılık hizmetlerinden kolay bir şekilde günlük bilgilerinize ve genel bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Fibabanka bireysel emeklilik sisteminde yapacağınız yatırımlarda paranız tamamen devlet garantisi altındadır.

Fibabanka Bireysel Emeklilik Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Bireysel emeklilik sistemi genel olarak yatırım araçları arasında benzersiz bir uygulamaya sahiptir. Bu avantajın sebebi devlet katkı payının mevcut olmasıdır. Bireysel emeklilik sistemi ile yapacağınız her yatırımınızda % 25’lik bir devlet katkı payı dahil edilir. Yani başka bir deyişle yatıracağınız her 100 TL için 25 TL katkı payı alırsınız. Lakin devlet katkı payı yıllık brüt asgari ücretin % 25’ini geçememektedir. 2016 yılı için alabileceğiniz maksimum devlet katkı payı 4.941 TL’dir ve bu tutar 19.764 TL olan yıllık brüt asgari ücretin % 25’idir. Birçok bireysel emeklilik sisteminde avantajlar bu şekildedir. Bunun dışında ise Fibabanka bireysel emeklilik sisteminin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. İleriye dönük yatırım yapmış olur ve rahat bir emeklilik hayatı sürdürebilirsiniz.
  2. Yapacağınız yatırım seçeneklerini 1 ay, 3 ay, 6 ay 9 ay 12 ay gibi süreçlerle kendiniz belirleyebilirsiniz.
  3. Dilediğiniz zaman ödemelerinizi durdurabilir, dilediğiniz zaman tekrar başlatabilirsiniz.
  4. Katkı payınızı dilediğiniz şekilde arttırabilirsiniz.
  5. Emekli olduğunuzda yaptığınız yatırımları toplu para olarak alabilirsiniz.
  6. Emekli olduğunuzda yaptığınız yatırımlar tıpkı sosyal emeklilikte olduğu gibi aylık maaş alır gibi ek bir gelir olarak alabilirsiniz.

Aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıda Fibabanka bireysel emeklilik hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilir ve eğer başvurmak istiyorsanız mevcut adresten sizlere uygun yatırım fonlarına ulaşabilirsiniz. Bunun dışında Fibabanka bireysel emeklilik sistemine başvurmak istiyorsanız herhangi bir Fibabanka şubesine giderek başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Fibabanka Bireysel Emeklilik Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Scroll to Top