Hangi Araçlar İçin Taşıt Kredisi Alınabilir?

Otomobiller, hem özel hayatta ve günlük hayatta bir ihtiyaç, hem de ticari kuruluşların ve ticaretle uğraşan insanların olmazsa olmazlarındandır. Ancak, tabii ki her aracın sıfır kilometre veya ikinci el alımının yapılması her zaman kolay olmayabilir. Bir ticari kurumun nakit akışı, bir ev içerisindeki gelir gider dengesi nedeniyle ev alımı gibi ticari veya özel olarak ihtiyaç gözlemlendiğinden alınan araçlar için de, nakit alınması düşünülüyorsa ciddi birikimler gerekir. Bu nedenle, taşıt kredisi ve ticari taşıt kredileri bankalar tarafından düşünülüp geliştirilmeye başlanmıştır.

Taşıt kredisi kullanacak olanların, almayı düşündükleri araç tipi ve fiyatına göre araştırmalar yapıp ona göre karar vermeleri gerekir. Ancak, tüm bunlardan önce, taşıt kredisi nedir ve şartları nelerdir bunları tanıyalım, Hangi Araçlar İçin Taşıt Kredisi Alınabilir? sorusunun cevabına bakalım.

Taşıt Kredisi Nedir?

Taşıt kredileri, sıfır kilometre veya ikinci el taşıtları alırken kullanabileceğiniz bir tüketici kredisidir. Taşıt kredisi ile yeni bir araba satın alabilir veya hali hazırda size ait olan aracı yenileyebilirsiniz. Ancak taşıt kredisi ile aldığınız arabayı, taşıt kredisini çektiğiniz bankadan habersiz satamazsınız. Taşıt kredisi ile satın aldığınız arabanın satımı için birçok prosedür bulunmaktadır. Taşıt kredilerini alabileceğiniz tek kurum bankalar değildir. Örneğin aklınızda almak istediğiniz bir araba modeli var, o modeli üreten ve satan bayiye gidip, taşıt kredisini o otomobil bayisinden, bayiye gittiğiniz gün bile çekmeniz mümkündür. Birçok otomobil firması, diğer otomobil firmaları ile rekabet halinde oldukları için sıfır faiz veya %1’in altında faiz oranlarıyla taşıt kredileri sağladıkları kampanyalar düzenler. Ancak, bu uygun faiz oranlarından yararlanabilmeniz için, bankalardan çekilen taşıt kredilerinde olduğu gibi iyi bir kredi notuna sahip olmanız veya en azından kara listede bulunmamanız gerekir. Şimdi hangi araçlar için taşıt kredisi alınabilir sorusunun cevabına bakalım.

Hangi Araçlar İçin Taşıt Kredisi Alınabilir?

Ülkemizdeki bankacılık sektöründe, diğer birçok yerde olduğu gibi ticari taşıt kredisi ve taşıt kredisi desteği sağlayan birçok banka bulunmaktadır. Bu bankaların, taşıt kredisi sağlanacak olan birçok otomobil üreticisi ile anlaşmaları da bulunmaktadır. Taşıt kredileri, genel olarak bireysel kredi veya ihtiyaç kredisine benzer bir tipte görülebilir ve sıfır kilometre ile ikinci el ticari olmayan taşıtlar için verilir. Sıfır kilometre araçlarda, bankaların anlaştığı otomobil üreticilerinin hangileri olduğu önemlidir. Genellikle bankalar otomobil üreticilerinin büyük bir çoğunluğu ile anlaşmalı durumdadır. Örnek vermek gerekirse, Akbank’ın taşıt kredileri konusunda, Volvo, Honda ve Toyota’nın belli başlı bazı modelleri için özel kampanyaları bulunmaktadır.

İkinci el otomobiller için taşıt kredilerine gelince, birçok bankanın bu araçlar için vereceği taşıt kredilerine yaş sınırlaması getirdiğini görmekteyiz. Bazı bankaların verdiği taşıt kredilerinde bu yaş sınırı 5, bazılarında ise 8 veya 10 yaşa kadar ikinci el araç yaş sınırı çıkabilmektedir.

Ticari taşıt kredisi ve taşıt kredisi ile alınabilen araçlar arasında, kredilerin adından da anlaşılacağı gibi farklar bulunmaktadır. Ticari taşıt kredisi kapsamında, genelde tüzel kişiler adına veya şirket sahibinin vergi levhasıyla alınan kredilerdir. Otobüs, kamyon, kamyonet, taksi ve dolmuşlar gibi ticari amaçlarla kullanılabilen krediler alınabilmektedir.

Taşıt Kredileri Nasıl Alınır, Başvuru Süreçleri Nasıl İşler?

Bazı durumlarda bankaların yaptıkları bazı kampanya süreçlerinde, bir nüfus cüzdanı ile bankaya gitmeniz veya SMS yoluyla taşıt kredisi başvurusu yapmanız için yeterli olmaktadır, daha sonra, belirli bir süre içerisinde banka size başvuru sonucunuz ile ilgili geri dönüş yapmaktadır. Aracın türü ise, ikinci el araçlar için belirlenen yaş sınırının dışında kalan araçlar haricinde, önemli değildir.

Taşıt kredilerinin vadeleri, genellikle veren bankaya göre değişen bir faktör olsa da, taşıt kredisi vadeleri 48 ayı geçmemektedir. Alınan araçların fiyatlarına göre değişen taşıt kredisi miktarları, taşıt kredisi başvurusu sırasında konuşulmalıdır. Genellikle, taşıt kredisi miktarı 50.000 TL altındaki araçların fiyatının %70’i ve %80’ini, üzerindeki araçların fiyatının %50’si olan miktarı aşmayacak şekilde verilir. Yani, bir bankadan taşıt kredisi aldığınız zaman bile, araç fiyatının %50’si ile %20’si gibi bir miktarı peşin ödemelisiniz.

Taşıt kredisi ve taşıt kredisi başvurusu için önemli olan başka bir durum, kredi notunuzdur. Kredi notu, bankaların size kredi verirken gelir durumunuz ile birlikte baktığı en önemli parametrelerin başında gelmektedir. Sizin taşıt kredisi başvurusu yapmadan önce yapmanız gereken başka bir şey de, gelir durumunuza göre bir ödeme planı ve alınabilecek maksimum kredi tutarını kafanızda belirlemeniz. Bu durum, taşıt kredisi geri ödenirken zor durumda kalmanızı engeller.

Taşıt Kredisi Şartları ve Taşıt Kredisi Veren Bankalar

Taşıt kredisi almak için yapacağınız başvuruda, bankaların şartları ufak detaylar halinde birbirinden ayrılmış olsa da, genel hatlarıyla benzerlik gösterirler. Bütün bankaların ortak olarak aradığı şartlardan biri, taşıt kredisi başvurusu yapacak olan bireyin 18 yaşından büyük olması gerekliliği. Ayrıca, bankaların neredeyse tümü taşıt kredisi veya başka bir kredi vereceği zaman sizden gelir belgenizi ve SGK kaydınızı istemektedir. Sigorta girişinizin de en az 3 ay öncesinden yapılmış olması gerekir. Bankaların aradığı önemli şartlardan birisi de kredi notunuzun düzgün ve taşıt kredisi veya başka bir kredi alımına uygun olmasıdır.

Bunların dışında, bankalar taşıt kredisi vadeleri süresince aracınıza ipotek koyar ve geri ödemenin sıkıntılı olması durumunda bazı durumlarda taşıt kredisi ile alınmış araca el koyabilir.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz