İhtiyaç Kredisi Çekme Süreci

09876

Sizlere “İhtiyaç Kredisi Çekme Süreci”nden bahsedeceğiz. Bu bölüme geçmeden önce kısa bir şekilde ihtiyaç kredisinden bahsedelim. İhtiyaç kredisi, aniden çıkan nakit ödemeleriniz için hayat kurtarıcı olabilecek, kısa vadeli ve düşük tutarlı kredidir. İhtiyaç kredisi ticari amaçlı bir kredi değildir. Bu sebeple çok uzun vadeli ve de yüksek tutarlı bir kredi türü değildir. Düşük tutarlı ve kısa vadeli olmasından dolayı ihtiyaç kredisinin geri ödemesi oldukça kolaydır. Yapacağınız harcama veya ödemeleri ihtiyaç kredisi avantajından yararlanarak anında halledebilirsiniz. Üstelik gelişen teknoloji ve teknolojinin getirdiği kolaylıklar ile ihtiyaç kredisi çekmek kolay bir hal aldı. Artık isteyen kişiler mobil olarak mesajla dahi ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabiliyorlar. İhtiyaç kredisi çekme süreciyle ilgili ayrıntılı bilgilere yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

İhtiyaç kredisi çekme sürecinin başında bazı şartlar yer alıyor. Öncelikle bu şartları yerine getirmeden ihtiyaç kredisini çekemiyorsunuz.

 • İlk olarak ihtiyaç kredisi çekmek için yasal olarak 18 yaşını doldurmuş bir birey olmanız gerekiyor. Yasal olarak 18 yaş belirlense de genel olarak bankalar 20 yaş ve üzeri bireylere ihtiyaç kredisi veriyor.
 • İhtiyaç kredisi çekerken bazı kurallar karışınıza çıkacaktır. Bunlardan birisi de, ihtiyaç kredisi çekmek için başvuru yaptığınız zaman bankaya belirttiğiniz aylık gelirinizin en fazla %50’lik kısmı kadar aylık taksit ödeyebiliyorsunuz.
 • İhtiyaç kredisi çekebilmeniz için daha önceki kredi ödemelerinizin düzgün olması gerekiyor. İhtiyaç kredisi çekeceğiniz veya başka bankalara ait geçmiş kredi borçlarınızın düzenli olması gerekiyor. Eğer kredi geciktirme durumlarınız var ise ihtiyaç kredisi çekme süreciniz de sıkıntıya girebilir.
 • Şartlardan bir diğeri ise vergi levhanızın veya SGK kaydınız olması gerekmektedir. Bankalar bu konuda oldukça hassas davranmaktadır. SGK kaydını ile başvuru yapacak kişiler için son çalıştığınız yerde en az 3 ay olması gerekiyor. Eğer vergi levhası tercihini kullanmak isterseniz, vergi levhanızda kar gözükmesi gerekmektedir.
 • Mevcut gelirinizi beyan ederken resmi belge kullanmanız gerekir. Resmi belge ile beyan etmediğiniz gelir beyanları hiçbir banka tarafından kesinlikle kabul edilmez.

İhtiyaç kredisi çekme sürecinde bu önemli şartları tamamladıktan sonra, ihtiyaç kredisi için gerekli belgeleri tamamlamalısınız. İhtiyaç kredisi için gerekli belgeler şöyle belirlenmiştir:

 • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi. (Alternatif olarak pasaport ve sürücü belgelerinin aslı da kullanılabilir.)
 • İkamet ettiğiniz adresin teyidi amacı ile ikametgah belgesi.
 • Mevcut gelirinizi belgeleyecek olan, gelir belgesi.
  • Emekliler için, emekli hesap cüzdanı.
  • Serbest meslekte çalışan kişiler için, vergi levhası.
  • Gayrimenkul üzerinden gelir gösterenler için, tapu aslı ve fotokopisi.
  • Ücretli çalışanlar ve memurlar, iş yeri tarafından onaylanan net maaş belgesi veya maaş bordrosu.
  • Şirket Ortaklıkları için, vergi levhası ve resmi gazetede yer almış olan kuruluş ilanının fotokopisi.

İhtiyaç kredisi çekme sürecinin başlangıcında yer alan şartları ve gereken belgeleri tamamladıktan sonra ihtiyaç kredisi çekmeniz için hiçbir engeliniz kalmayacaktır. Dilediğiniz zamanda ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey sizin için uygun olan bankayı seçip, o bankaya ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmaktır. Başvuruda bulunurken son olarak tüm evraklarınızı kontrol etmeyi unutmayınız.  Eksik evrak olması durumunda işlemler başlamayacaktır.

İhtiyaç Kredisi Başvurusunda Bulunduktan Sonra Ne Kadar Sürede Kredinizi Alabilirsiniz?

Banka kredi sonuçları arasında en hızlı sonuç alınan kredi, ihtiyaç kredisidir. İhtiyaç kredisinin bu özelliği krediyi çekecek kişiler için bir avantaj olarak nitelendirilebilir. Öncelikle kredi başvurusu yaparken sunduğunuz evraklar incelenir, belgeler içerisinde herhangi bir eksiklik varsa bunu tamamlamanız için banka tarafından size geri dönüşte bulunulur. Bir eksiğiniz yoksa banka direk inceleme sürecine geçer. İnceleme süreci bankadan bankaya değişiklik gösterse de genel olarak maksimum 3 iş günü sürmektedir. Bu süreçte bankalar genel şartlarınızı ve başvuru sırasında verdiğiniz belgeleri inceler. 3 iş günü içerisinde de ihtiyaç kredisi çekip, çekemeyeceğiniz hakkında bilgiyi size iletirler.

Bunun haricinde anında yanıt alabileceğiniz ihtiyaç kredisi başvuruları da bulunmaktadır. Bankalar teknolojinin gelişmesiyle artık kredi sistemlerinde de birçok değişiklik yapıyor. İnternet üzerinden yapılan kredi başvurularında dakikalar içerisinde yanıt alabiliyorsunuz. İnternette olduğu gibi mobil olarak da kredi başvurusu yapıp dakikalar içerisinde yanıt alabiliyorsunuz. Başvuru çeşitlerinden hangisini seçeceğiniz tamamen sizin elinizdedir. Çok acil bir durumunuz var ve nakit ihtiyacınız var ise mobil yoldan veya internet üzerinden başvuru yapmanız sizin için faydalı olabilir. Acil bir durum ortada yoksa bankaya giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Çekme Sürecindeki Önemli Noktalar

İhtiyaç kredisi çekme sürecinde dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Eğer bu süreç içerisinde bu önemli noktalar hakkında bilgi sahibi olursanız, ihtiyaç kredisi çekme sürecinde daha rahat olabilirsiniz. İhtiyaç kredisi çekme sürecindeki önemli noktaların başında kredi notu yer alıyor. Kredi notunuzun mutlaka düzgün olması gerekmektedir. Kredi notu düşükse yükseltmeniz gerekir. Yükseltmek için ilk olarak kredi borçlarınızı hiç aksatmamanız gerekiyor. Kredi notu kendi kendine düzelmemektedir. Sizin kredi borçlarınızı kapatmanız en sağlıklı yöntemdir. Mümkünse borçlarınızı yapılandırıp, düzenli bir şekilde öderseniz kredi notunuz belirli bir süre içerisinde düzelecektir. İhtiyaç kredisi çekme sürecinde bulunan bir diğer önemli nokta ise bankaların faiz oranlarıdır. Bankaların genel olarak farklı faiz oranları uygulamaktadır. Farklı faiz oranları bulunmasından dolayı ihtiyaç kredinizin geri ödemesi artacak veya azalacaktır. Bu durumda ihtiyaç kredisi çekme sürecinde bankanın faiz oranının düşük olmasına dikkat ediniz.

Scroll to Top