Findeks Kredi Notunu Yükseltmenin Yolları Nelerdir?

Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Tüketim sebebiyle her geçen gün maddi desteğe ihtiyaç artmaktadır ve bu sebeple de birçok kişi bankaların sağladığı kredilere yönelerek ihtiyaçlarını gidermeye çalışmaktadır. Fakat bankalar kredi talebinde bulunmak için gelen her müşteriye anında kredi vermemekte ve müşterinin kredi notu geçmişini izlemektedirler. Bu durumun sonucunda belirli şartları sağlamış olan kişiye talep ettiği kredi verilir. Krediye ihtiyacı olan fakat banka tarafından bu talepleri kabul edilmeyen kişiler ise istedikleri kredi miktarını neden alamadıklarını merak etmekte ya da sebebini bilseler bile bir sonraki başvurularında nasıl kabul ettirebileceklerinin yollarını aramaktadırlar. Peki bankalar kredi vermeyi ya da vermemeyi hangi şartlara dayanarak kabul eder veya etmez? Findeks Kredi Notunu Yükseltmenin Yolları Nelerdir? İşte bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Findeks oldukça yeni bir sistem olarak tasarlanmış, Kredi Kayıt Bürosu A.Ş tarafından hayata geçirilmiş olan bir finansal hizmet platformudur. Bu platformun aracılığı ile bankaların sizin finansal durumunuzu nasıl gördüğünü görebilirsiniz. Ayrıca kredi borcunuzu, kredi notunuzu öğrenebilir ve rahatlıkla kontrolünü sağlayabilirsiniz. Böylece Findeks kredi notu sisteminden finansal verilerinizi inceleyebilir bu sayede bankaların size neden kredi vermediğinin sebeplerini ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Bu incelemenin ardından kredi notunuzu yükseltmek için gerekli adımları atmanız çok daha kolay olacaktır.

Findeks Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Var olan bütün finansal hareketleriniz findeks kredi notunuzu etkilemektedir. Bu sebeple finansal işlemlerde bütün ödemeleri zamanında günün geçirmeden yapmak çok önemlidir. Geciken her ödeme kredi notlarınızın düşmesine sebep olacaktır bu durum ise kredi almanızı olumsuz yönde etkileyecektir.

Ayrıntılı olarak kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyecek faktörleri inceleyecek olursak şöyle sıralanabilir:

 • Kredi kartı ödemelerinizin belirtilen zaman içerisinde en azından asgari miktarını ödemezseniz kredi notunuz düşecektir. Aynı zamanda kredi kartı borcunuzun sürekli olarak asgari miktarını ödemeniz de kredi notunuzun düşmesine sebep olacaktır. Ayrıca kredi kartınıza ait ek kartların da ödemelerini tam zamanın da yapmanız gerekmektedir. Aksi halde kredi notunuz düşecektir. Kredi notunuzu etkileyen faktörlerden en önemlilerinden birisi bu maddedir. Düzenli olarak kredi ve kredi kartı borçlarını ödemiyor olmak kredi notunu %30 oranında olumsuz olarak etkileyecektir.
 • İhtiyaç kredileri, taşıt kredileri, ev kredileri ve çeşitli sebeplerle kullanılmış olan diğer kredilerin ödemelerinin zamanında yapılmaması da kredi notunu olumsuz yönde etkilemektedir.
 • Çeşitli sebeplerle vergi dairesine bulunan borçlarınız da kredi notunuzu olumsuz olarak etkileyecektir.
 • Eğer icralık bir durumunuz varsa bu durum kredi notunuzun düşmesine sebep olacaktır.
 • İsminize kayıtlı bulunan elektrik, su, telefon, internet, doğalgaz vb. faturaları zamanında ödememeniz ya da hiç ödememeniz gibi durumlar da kredi notunuzun düşmesine sebep olacaktır.
 • Sık sık kredi başvurusunda bulunmanız da kredi notunuzu düşüren faktörlerden biridir.

Kredi Başvurunuzu Kabul Edilmesi İçin Kredi Notunuzun Kaç Puan Olması Gerekir?

Kredi notu puanlandırması çeşitli bilgilerin değerlendirilmesi sonucunda oluşturulmaktadır. Kredi notu not çizelgesi ise 0 ile 1900 puan arasında olabilmektedir. 0 ila 700 puan arasında kredi notu bulunan tüketicilerin seviyesi kötü, 700 ile 1100 puan arasında ki tüketiciler orta riskli, 1100 ile 1500 arasındakiler az riskli, 1500 ile 1700 seviye arasındaki tüketiciler iyi, 1700 ile 1900 puan arasında ki tüketiciler ise çok iyi seviyede ki kullanıcılar olarak adlandırılmaktadır. İyi ve çok iyi seviyede ki puanlara sahip kişilerin kredi talepleri olumlu olarak cevaplandırılmaktadır. Orta seviyede puanı bulunan kişilerin ise kredi taleplerinin miktarı göz önüne alınarak talepleri değerlendirilmektedir. Kredi puanınızın çok iyi seviyesinde bulunmasını sağlamak için aşağıda belirteceğimiz bilgileri uygulamaya çalışmanız sizler için oldukça faydalı olacaktır. Bu sayede kredi taleplerinizin kolayca olumlu olarak sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Krediye ihtiyaç duymalarına rağmen kredi talepleri özellikle kredi notlarının düşük olması sebebiyle kabul olmayan kişilerin en çok merak ettikleri şey, “Findeks Kredi Notunu Yükseltmenin Yolları Nelerdir?” sorusunun cevabıdır.

Findeks kredi notunu yükseltme yollarına gelin birlikte bakalım;

 • Ödenmemiş kredi ve kredi kartı borçlarınız var ise bu borçlarınızın tamamını kapatmanız ve sonraki ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız findeks kredi notunuzun yükselmesini sağlayacaktır. Eğer kredi ya da kredi kartı borcunuzun tamamını ödemeniz mümkün değilse borcunuzun yarısından fazlasını kapatmaya çalışın bu durumda findeks kredi notunuzu olumlu yönde etkileyecektir.
 • Kredi notunuz kötü seviyesinde ise var olan kredi borçlarınızı yapılandırmanız ve yapılandırdıktan sonra borcunuzu iki ay düzenli olarak ödemeniz sonucunda findeks kredi notunuz yükselecektir.
 • Elektrik, su, doğalgaz, telefon vb. faturalarınız da findeks kredi notu hesaplama sistemine dahil edildiğinden faturalarınızı düzenli olarak ödemeniz findeks kredi notunuzu yükseltecektir. Faturalarınızı geciktirmeden ödemeniz sizin yararınıza olacaktır.
 • Herhangi bir bankadan tasarruf ya da yatırım hesabı açmak findeks kredi notunuzun yükselmesine yardımcı olacaktır.
 • Mevduat hesabınıza belirli bir miktarda para yatırabilir ve bu para aracılığı ile hesaplarınızı hareketlendirebilirsiniz. Faturalarınız için otamatik ödeme talimatı vermek, internet üzerinden alışveriş yapmak, EFT veya havale gibi işlemleri gerçekleştirmenin sonucunda hesaplarınız hareket kazanacak ve bu durumda findeks kredi notunuz yükselecektir.

Yukarıda bahsedilen maddeleri gerçekleştirdiğinizde findeks kredi notunuz 6 ay içinde yükselecektir. Tek yapmanız gereken sabırla yukarıda bulunan maddeleri gerçekleştirmeniz ve findeks kredi notunuzun yükselmesini beklemeniz olacaktır. Findeks kredi notununz yükseldikten sonra onaylanmayan kredi taleplerinizi yenilediğinizde taleplerinizin onaylanmaya başladığını göreceksiniz. Böylece ihtiyacınız olan kredi miktarını alıp dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Scroll to Top