İş Bankası Altın Hesabı Nedir Ve Avantajları Nelerdir

altin 20160617031127

Her geçen gün kıymetli madenlerin değerini arttırması ve bireylerin birikimlerini çeşitli şekillerde değerlendirmek istemeleri sebebi ile yatırım hesapları hızla değer kazanmakta ve müşteriler tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir. Kıymetli madenler arasından yatırım için en çok tercih edilen altın alım satımı ise bireylerin yatırımlarına büyük kazanç sağlamakta ve bu sebeple bireylerin altın alımına yöneldiği gözlenmektedir. Birbirleri ile rekabet içerisinde olan bankalar bu yönelimi farkederek bireyler için altın hesabı fırsatları oluşturarak kendilerine yeni müşteriler kazandırmaya çalışırken bireylere çeşitli avantajlar da sunmaktadırlar. Yazımızda altın hesabı nedir, İş Bankası altın hesabının avantajları nelerdir. İş Bankası altın hesabı alış satış fiyatları nelerdir gibi soruların detaylı bir şekilde cevaplarını bulacaksınız.

Altın Hesabı Nedir?

Bireylerin yatırımlarını altın olarak değerlendirmeleri sonucunda oluşan bilezik, yüzük. çeyrek, cumhuriyet ya da gram altın gibi fiziki altınlarını ev ya da başka bir yer değil de banka hesabında tutarak güvenle saklayabildikleri ve hesabı açtıktan sonra 0.01 gram şeklinde altın alıp satabilerek yatırımlarına değer katabildikleri bir hesap türüdür. Fiziksel ortamlara kıyasla büyük bir güven oluşturması ve çeşitli avantajları nedeni ile son yıllarda oldukça fazla tercih edilmektedir. Ayrıca altın hesabı yalnızca altın ziynetlerinden değil; platin, gümüş gibi ziynet olarak kabul edilebilen diğer değerli ziynetler için de açılabilmektedir.

İş Bankası Altın Hesabı Nedir?

Birçok bankanın altın hesapları oluşturduğu ve müşterilerini bankalarına yönlendirdiklerini bilmekteyiz. İş Bankası altın hesabı müşterilerine çok daha fazla güven sunarak bireylerin dikkatini çekmektedir. Birikimlerini altın olarak değerlendirmek isteyen bireylerin bu birikimleri güvenli bir şekilde koruyabilecekleri ve bu hesaplardan diledikleri zaman altınlarını alıp nakide çevriminin sağlanabileceği bir hesap türüdür. İş Bankası’nda vadeli ve vadesiz olmak üzere iki çeşit altın hesabı bulunur.

Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Özellikle bankaların birbirleri arasında ki rekabet sonucunda ortaya çıkan vadeli altın hesapları ile birlikte yatırımcılar dilerse altınlarını vadeli hesaba yatırarak belirttikleri taahhüt boyunca yatırdıkları altını çekmezler (6, 9, 12 ay gibi) bu süre sonucunda banka tarafından altınlarına uygulanan faizle yatırımcı ekstra kazanç elde eder.

İş Bankası vadeli altın hesabı ile birlikte; yatırımlarınızın hem çalınma ve kaybolma riskini ortadan kaldırırsınız hem de yatırımlarınız güvende iken uygulanan faiz oranı ile kazanç sağlarsınız.

  • İş Bankası vadeli altın hesabı en az 10 gr altın ile açılabilmektedir.
  • Vadeli altın hesaplarınızı 6 ay dan 1 yıla kadar oluşturabilirsiniz.
  • Vadeli altın hesabı bireyin altın getirisinden faydalanmasını sağladığı gibi faiz getirisinden faydalanmasını da sağlamaktadır.
  • Vade sonunda kazanmış olunan faiz tutarı üzerinden %15 stopaj vergisi kesintisi yapılmaktadır.

Vadesiz Altın Hesabı Nedir?

Yatırım amaçlı olarak biriktirdiğiniz altınların çalınma riskinin olmadığı ve tamamiyle güvende olduğu dilediğiniz zaman altınınızı çekerek nakite çevirebildiğiniz hesap türüdür. Bu hesap türünün getirisi yalnızca altınınızın kazandığı değerdir üzerine faiz işletilmez.

  • İş Bankası vadesiz altın hesabınızı banka şubeleri, internet şubeleri veya işcep ile açtırabilirsiniz.
  • Vadesiz altın hesabında herhangi bir masraf bulunmamaktadır. Ayrıca alım-satım işlemleri sonucunda oluşan kazanca herhangi bir şekilde vergi kesintisi olmamaktadır.

İş Bankası Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Eğer sizde yatırımlarınızı güvenle gerçekleştirmek istiyor ve fiziki tehditlerden uzak tutmak istiyorsanız İş Bankası altın hesabı tam da size göre. İş Bankası aracılığı ile altın hesabı açabilmek için İş Bankası internet şube hesabı ya da İşCep uygulamasına sahip olmanız gerekmektedir. Eğer bu hesaplardan birisine sahipseniz hiç vakit kaybetmeden altın hesabınızı vadeli ya da vadesiz altın hesabı olarak kolayca açabilirsiniz. Eğer bu hesaplara sahip değilseniz İş Bankası altın hesabı açabilmek için size en yakın şubelere giderek ilgili personelden yardım alabilirsiniz.

Size En Yakın İş Bankası Şubesi İçin Buraya TIKLAYINIZ!

Altınlarınız o an da geçerli olan kur üzerinden değerlendirilecektir. Ayrıca İş Bankası altın alış satış fiyatları kura bağlı olarak sürekli değişkenlik göstermektedir.

İş Bankası altın hesabınızı açtıktan sonra dilerseniz düzenli altın alımı talimatı vererek kredi kartınızdan ya da vadesiz hesabınızdan düzenli olarak altın alımını gerçekleştirebilirsiniz. Bu talimatı dilediğiniz zaman iptal ettirebilirsiniz.

Altın Hesabı Avantajları Nelerdir?

  • Yatırımlarınız güvenle korunmaktadır herhangi bir kayıp ya da çalınma durumu söz konusu değildir.
  • İnternet ve telefon bankacılığı gibi imkanlar aracılığı ile hesabınızı 24 saaat boyunca kontrol edebilir ve yeni alım satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
  • Altın hesabı sayesinde daha düşük gramajlı altınlar da alınabilir.
  • Düşük ayarlı altın ya da hatalı gramaj gibi yanlışlıklar yaşanmaz.

Sizde altın hesabınının bu avantajlarından yararlanmak istiyorsanız hemen İş Bankası’ndan altın hesabı açabilirsiniz.

Scroll to Top