İŞ BANKASI TARIM KREDİSİ

iş bankası tarım kredisi

Bankalar tarım işleriyle uğraşan kişi ve işletmeler için tarım kredileri sunmaktadır. Bu bankalardan birisi de ülkemizin yenilikçi bankalarından olan İş Bankası’dır. Bu yazımızda sizlere İş Bankası tarım kredisi hakkında detaylı bilgi paylaşımında bulunacağız.

İş Bankası Tarım Kredisi Nedir?

İş Bankası’nın çiftçilere yapacakları yatırımlar veya ihtiyaçları adına destekte bulunmak amacıyla verdiği kredilerdir. Bu krediler Traktör ve Ekipman Kredileri, TMO Kredisi, Yatırım Kredileri, Elektronik Ürün Senedi Kredisi ve İşletme Kredilerinden oluşmaktadır.

Traktör ve Ekipman Kredisi Nedir?

Traktör Kredisi: 0 km ya da ikinci el traktör alımı için, hasat zamanına uygun ödeme dönemleri ve 48 aya varan vade seçenekleri sunan İş Bankası tarım kredisi türüdür.

Tarım Ekipman Kredisi: Biçerdöver, pulluk ve üreticilerin ihtiyacı olan diğer tarım ekipmanlarına yönelik 48 aya varan vadeler ve hasat dönemine uygun esnek ödeme imkanları sunan İş Bankası tarım kredisi türüdür.

Büyükbaş Süt Hayvancılığı Makine Ekipman Kredisi: Süt sağım alanı, süt soğutma tankı, yem hazırlama alanı, gübre alanı gibi makine ve ekipman alımlarının maddi desteği için 36 aya varan vadeler ve esnek geri ödeme koşulları sunan tarım kredisi türüdür.

Pick Up Türü Arazi Taşıtı Kredisi: Hasat zamanına uygun geri ödeme koşulları ve 48 aya varan vade seçenekleri ile pick-up türü arazi alımına yönelik sunan İş Bankası tarım kredisi türüdür.

TMO Kredisi Nedir?

Toprak Mahsülleri Ofisi A.Ş. (TMO) kapsamında, makbuz senedi üzerinde yazılı olan tutarın belirli bir oranı kadar kredi sunan tarım kredisi türüdür. İş Bankası depoya teslim edilen ürünler karşılığında verilen makbuz senetlerini bu kredi türü için teminat olarak almaktadır.​

Tarımsal Arazi Kredisi: Toprak işlenmesinin sürdüğü tarım alanları ve arazinin kendisine ait olan çiftçiler için yeni tarım arazisi (tarla, bağ, bahçe) alımlarının, maddi desteğinin sağlanması için, 60 aya kadar vadeler ve hasat dönemlerine uygun geri ödeme koşulları sunulan İş Bankası tarım kredisi türüdür.

Büyükbaş Süt Hayvancılığı Hayvan Alım Kredisi: “Damızlık Belgesi” bulunan 1,5-2 yaş arası düve alımlarının maddi desteğinin sağlanması için 36 aya varan vade seçenekleri sunan İş Bankası tarım kredisi türüdür.

Seracılık Kredisi: Sera yapımı ve sera düzenlemesi amacıyla yapılacak cam, naylon, demir, klima sistemi gibi harcamaların maddi desteğinin sağlanması için 60 aya varan vade seçenekleri ve esnek geri ödeme koşulları sunan İş Bankası tarım kredisi türüdür. Bu kredi türünden Ziraat Odalarına kayıtlı çiftçiler yararlanabilmektedir.

Elektronik Ürün Senedi Kredisi Nedir?

İş Bankası’nın Ege yöresinde İzmir-Aydın çevresinde pamuk üretimi yapan çiftçilerin ürünlerinin rehin alınır ve ürünlerinin laboratuvar ortamında test edilip kalitesine göre sınıflandırılıp değeri belirlenir. Belirlenen ürün değeri senet olarak oluşturulur ve bu senet değerinin % 70’i kadar kredi verilir ve başta rehin alınan ürününüz sizlere geri iade edilir. Bu kredi tipine Elektronik Ürün Senedi denmektedir. Yani mevcut ürünün başta ipotek koyulması ile kalitesi ve ederi hesaplanır, ederinin %70’i kadar kredi verilir ve ipotek kaldırılıp krediyi geri ödemeye başlayabilirsiniz.

İşletme Kredileri Nelerdir?

İşletme kredileri;

Tarımsal İşletme Kredisi: Bitkisel üretim faaliyetlerinin maddi desteğinin sağlanması amacıyla 24 aya varan vade seçenekleri ile çiftçilere sunulan, hasat dönemlerine uygun esnek geri ödeme koşulları olan bir İş Bankası tarım kredisi türüdür.

Büyükbaş Süt Hayvancılığı İşletme Kredisi: Süt hayvancılığı ile uğraşan çiftçilerin yem, elektrik, veterinerlik hizmeti gibi ihtiyaçlarının, maddi desteğinin sağlanması için esnek ödeme koşulları ve 24 aya varan vade seçenekleri sunan bir İş Bankası tarım kredisi türüdür.

Büyükbaş Besi Hayvancılığı İşletme Kredisi: Büyükbaş besi hayvancılığı yapan çiftçilerin yem, elektrik, veterinerlik hizmeti gibi ihtiyaçları için 18 aya varan vadeler ve esnek ödeme seçenekleri sunan bir İş Bankası tarım kredisi türüdür.

Seracılık İşletme Kredisi: Seracılık ile uğraşan çiftçilerin tohum, ilaç vb. ihtiyaçlarının maddi desteğinin sağlanması amacıyla, esnek ödemeli ve 24 aya varan vade seçenekleri sunan bir tarım kredisi türüdür.

Arıcılık İşletme Kredisi​​: Arıcıların üretim sezonunda ihtiyaç duyacakları çeşitli girdilerin ve nakliye giderleri ile ilgili giderlerin, maddi desteğinin sağlanması amacıyla, 24 aya varan vadeler ve esnek geri ödeme koşulları sunulan bir İş Bankası tarım kredisi türüdür.

İş Bankası Tarım Kredisi İçin TIKLAYINIZ!

Scroll to Top