Bankada Unutulan Para Sorgulama

Bankada Unutulan Para Sorgulama İşlemi

Ülkemiz içerisinde, kamu sektöründe veya özel sektörde olsun çalışmış olan milyonlarca kişinin, milyonlarca üniversite öğrencisinin veya işçilerimizin bir şekilde bankalarla bir münasebeti öyle veya böyle olmuştur. Bankalarla herhangi bir işlem yapmak isteyenler daha sonra kullanmayacakları veya varlığını bile unutacakları hesaplar açmışlardır. Bu hepimizin başına hayatımızın bir döneminde gelmiş olabilir. Hesap açıp varlığını unutmanın yanı sıra, birden çok bankada hesabı bulunan ve bu hesapların takibini yapmakta zorlanan bir birey de, zaman içinde bir veya iki banka hesabını unutmaya başlayabilir. Bundan daha önemlisi, unutulan bu banka hesaplarında para kalmış olabilir.

Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesinde belirtildiği üzere, herhangi bir banka bünyesinde bulunan mevduat, emanet, alacak, fon veya döviz gibi değerler, hesap sahibinin son işleminden başlamış olmak şartı ile 10 yıl sonra zaman aşımına uğruyor ve zaman aşımına uğrayan bütün bu fon, mevduat gibi değerlerin tam listesi Türkiye Bankalar Birliği’nin sitesinde yayınlanıyor.

Geçtiğimiz sene içerisinde yapılan düzenleme ile, bankalarda alacaklarını unutan kişilerin, yayınlanan listelerde isim ve soy ismi bulunması koşulu ile başvurulması durumunda, 15 Haziran 2016 tarihine kadar bireylerin alacakları Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredildi. 2017 yılı için de bir düzenleme mevcuttur. Bu düzenlemelere ve unutulan hesaplara nasıl ve nereden ulaşılacağını, yazımızın devamında bankada unutulan hesap sorgulama başlığı altında bankalar özelinde değindiğimiz başlıklarda anlatacağız.

Bankada Unutulan Para Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

3 milyondan fazla hesap olması ve 115 milyon TL’den fazla para olması, bu kadar fazla hesap arasından sorgulama yapabilme ihtiyacını doğurdu ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, Bankada Unutulan Para Sorgulama hususunda düzenlemelere gidip çalışmalar yaptı ve zaman aşımına uğramış olan hesaplar için özel bir internet sitesi oluşturuldu. Bu sitede, bankada unutulan para sorgulamanızı yaptığınız takdirde bankada unutulan para miktarı, hesapla yaptığınız son işlemin tarihi, hesabın ve paranın hangi bankanın hangi il ve ilçesindeki şubede olduğu, hesap türü gibi aklınıza gelebilecek neredeyse tüm detaylar önünüze seriliyor.

Unutulan Para Sorgulaması Hangi Site Üzerinden ve Nasıl Yapılır?

Bankada unutulan para sorgulamasını yapabileceğiniz internet adresine, aşağıda yer alan linkten ulaşabilirsiniz. Linke tıkladığınızda, önünüze hemen sorgulama sayfası gelecektir. Bu sayfada, Bankalar başlığı altında, Asya Katılım Bankası, İller Bankası, İmar Bankası, Citibank, Deutsche Bank gibi bankalardan tutun, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Akbank, ING Bank, Yapı Kredi gibi günümüzde güncel olarak ülkemizde bankacılık hizmeti veren bankalar bulunmaktadır. Bankalar seçeneği altında bulunan kişi adı sekmesine adınızı soyadınızı yazdıktan sonra, size verilen güvenlik doğrulama kodunu doğru bir şekilde girdikten emin olduktan sonra ara butonuna tıklayarak, 3 milyondan fazla unutulmuş banka hesabı arasında size ait bir banka hesabı ve bu hesapta bir para miktarı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Linkini verdiğimiz internet sitesinde, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu aynı zamanda bu hesapların tüm bankalar isteği üzerine kendileri de yayınlayabildiklerini, Türkiye Bankalar Birliği resmi internet adresi ve Türkiye Katılım Bankalar Birliği resmi internet adresinden de bu hesapların konsolide edilmiş olarak yayınlanacağını bildirdiği bir bilgilendirme yazısı da mevcut.

Garanti Bankası Unutulan Para Sorgulama İşlemleri İçin BURAYA TIKLAYINIZ!

Garanti Bankası Unutulan Para Sorgulama

Garanti Bankası unutulan para sorgulama sayfasına, Garanti Bankası resmi internet adresinden ulaşabilirsiniz. Garanti Bankası müşterilerimize yönelik duyuru başlığı ile resmi sitesinden yaptığı açıklamada, zaman aşımına tabi olan hesaplar hakkında ve kanuna ait düzenlemelerle ilgili bilgiler vererek, zaman aşımı listesi için link verdi. Aşağıda yer alan link üzerinden ulaşılabilecek Garanti Bankası unutulan para sorgulama sayfasında, ad soyad ve güvenlik kodu doğrulama işlemlerini yapmanız gerekmekte.

Bankada Unutulan Para Sorgulama İşlemleri İçin BURAYA TIKLAYINIZ!

Türkiye İş Bankası Unutulan Para Sorgulama

Türkiye İş Bankası, resmi sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, yatırım kurum ve kuruluşlarının, kendi nezdinde zaman aşımına uğrayacak veya uğramış olan her türlü yatırım hizmet ve faaliyet listelerinin ilan edilmek zorunda olduğuna dikkat çekti ve 2017 yılı içerisinde zaman aşımına uğrayacak müşterilerin, sorgulama sonucu hesaplarının bulunduğu şubeye başvurmaları, başvurmamaları halinde bütün yatırım değerleri, fon veya mevduatın Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne devredileceğini duyurdu.

İş Bankası Unutulan Para sorgulamasını yapabileceğiniz internet adresine, yazımızın sonunda yer alan link üzerinden ulaşabilirsiniz. Linke tıkladığınızda yeni bir sekmede açılacak sayfada, diğer sorgulama işlemlerinde olduğu gibi İsim ve soy isim ile doğrulama kodunu girmeniz, sorgulama yapmak için yeterli oluyor.

İş Bankası Unutulan Para Sorgulama İşlemleri İçin BURAYA TIKLAYINIZ!

Yapı Kredi Unutulan Para Sorgulama

Yapı Kredi Bankasının internet adresinde bulunan unutulan para sorgulama sayfasında, hem TMSF zaman aşımı listesi hem de YTM zaman aşımı listesi bulunmaktadır. YTM zaman aşımı listesi 2017 yılı için, TMSF zaman aşımı listesi ise 2016 yılı için düzenlenmiş bulunuyor.

Yapı Kredi Bankası nezdinde zaman aşımına uğramış olan bütün vadeli mevduat, vadesiz hesap listeleri ve kredi kartı alacak bakiyelerine TMSF zaman aşımı ekranından ulaşılabiliyor. Yapı kredi tarafından müşterilerine yapılan uyarıda, bankada unutulan para sorgulamasında listede ismi olduğunu gören kişilerin, 15 Haziran 2017 tarihinde kadar kimlikleri ile birlikte en yakın Yapı Kredi şubesine başvurmaları istendi. Başvurulmama durumunda ise söz konusu bütün değerlerin yasalar çerçevesinde TMSF’ye devredileceği bildirildi.

Yapı Kredi TMSF zaman aşımı listesi aşağıdaki linkte bulunmaktadır. Bu linke tıkladıktan sonra, ad ve soyad ile güvenlik kodunu girerek bankada unutulan para sorgulaması yapabilirsiniz.

Yapı Kredi YTM zaman aşımı listesine aşağıda yer alan link ile ulaşabilirsiniz. Yine aynı şekilde ad, soyad ve güvenlik kodu bilgilerini girerek bankada unutulan para sorgulaması yapabilirsiniz.

Yapı Kedi TMSF Zaman Aşımı Listesine Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

Yapı Kredi YTM Zaman Aşımı Listesine Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

Akbank Bankada Unutulan Para Sorgulaması

Akbank resmi internet adresinden ulaşılabilecek bankada unutulan para sorgulaması sayfasında, Akbank müşterilerine yaptığı hatırlatmada, Akbank müşterilerinin ad ve soyadınıza göre unutulan hesap ve para durumunuzu sorgulayabilecekleri, zaman aşımına uğrama durumu olan hesapların sahiplerinin 15 Haziran 2017 tarihine kadar Akbank şubelerine başvurmaları gerektiği belirtildi.

Aşağıda yer alan link üzerinden ulaşılabilecek Akbank zaman aşımı listesine ulaşabilir ve ad, soyad ve güvenlik kodu bilgilerini gerekli kısımlara girerek sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Akbank Zaman Aşımı Listesine Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

Scroll to Top