İş Bankasından HGS Nasıl Alınır?

iş bankası1

Ülkemizin en büyük bankalarından birisi olan İş Bankası, HGS etiketi alarak geçişlerde yaptığınız ödemeleri sorun olmaktan çıkarmanızı tavsiye ediyor. Peki, İş Bankası’ndan HGS nasıl alınır? Yazımızın devamında bu konuya dair tüm bilgileri bulabileceksiniz.

HGS Nedir?

Konumuza geçmeden önce HGS’nin ne olduğu ve nerelerden alınabildiğinden bahsedelim. Bilindiği üzere 31 Aralık 2012 itibariyle köprü ve otoyollarda Kartlı Geçiş Sistemi olan KGS kaldırılmıştır. Yerine daha modern ve daha iyi bir sistem olan Hızlı Geçiş Sistemi olan HGS getirilmiştir. Böylece köprü ve otoyollarda sürücüler HGS etiketini kullanarak duraklama yapmaksızın geçişlerini yapmaya başlamış ve bu sayede otoyol ve köprülerde giriş ve çıkışlarda trafik sorunu ortadan kalkmıştır.Üstelik bu şekilde geçiş yapmaya başlayan kullanıcılara teşvik amacıyla % 20 sağlanması, sistemin hızlı bir şekilde yayılmasına olanak tanımıştır.

 

 

HGS nerelerden alınır?

Herhangi bir PTT şubesi ya da banka şubesinden HGS alınabilmektedir. Bunun için araç ruhsatı ve T.C kimlik numarası yazan bir kimliğin olması yeterlidir. HGS doldurmak için illa PTT ya da banka şubesine gitmeniz gerekmiyor. Marketler, benzin istasyonları ve büfelerden de HGS dolum yapılabiliyor. Hatta bankalara otomatik dolum emri vererek belirttiğiniz limitin altına düştüğünde HGS kartınıza otomatik olarak para yüklenmesini talep edebilirsiniz.

İş Bankası’ndan HGS nasıl alınır?

İş Bankası’ndan HGS alan müşteriler, araçlarının sınıfına en uygun olan etiketi almaktadır. Çünkü Karayolları Genel Müdürlüğü, ücretli yolların ve köprülerin geçişlerinde alınacak ücretleri sınıflara göre düzenlemiştir. Aracınıza en uygun HGS etiketini almak için sadece herhangi bir İş Bankası Şubesi’ne müracaat etmeniz yeterli olacaktır.Hesabınız yoksa en yakın Türkiye İş Bankası şubesinden açtırabilirsiniz. HGS başvurusu sırasında hesabınızdan otomatik ödeme talimatı verilmektedir. HGS etiketiniz yükleme limitinin altına düştüğü zaman otomatik olarak hesabınızdan ödeme yapılmaktadır. Kredi kartınızı tanımlattığınızda HGS geçiş ücreti ekstrenize alışveriş olarak yansımaktadır.Ya da aracınız için 1. Sınıf bir HGS etiketi almak istiyorsanız bunun için bankaya gitmenize gerek yoktur. İnternet bankacılığını kullanarak hızlı ve kolay bir şekilde HGS kartınızı talep edebilirsiniz. Her iki durumda da kredi kartınızdan ve ya mevduat hesabınızdan 10 TL gibi bir bedel kesilecektir.Anlaşılacağı üzere İş Bankası’ndan HGS nasıl alınır sorusunun cevabı bu kadar basittir.

HGS Etiketi İş Bankası kredi kartınızdan ya da açık çekime açık olan Vadesiz TL hesabınızla ilişkilendirilerek kullanılır. HGS etiketinizi İş Bankası kredi kartınız ile eşleştirdiğinizde, HGS etiketinize yapılacak yüklemeler kartınıza alışveriş işlemi olarak yansıyacaktır. Böylece, herhangi bir faiz veya komisyon eklenmeden, ödemelerinizi ekstrenizin son ödeme tarihine kadar yapabilirsiniz. HGS Etiketinizi tüm iş bankası şubelerinden temin edebilirsiniz.1.sınıf araçlar için HGS Etiketi başvurularınızı İş Bankası İnternet şubesinden de yapabilirsiniz. İlk seferde 1.sınıf araçlar minimum yükleme fiyatı 30 TL dir.

HGS Etiketi hesap özetinizi isterseniz e-posta adresinize talep edebilirsiniz ya da 0 850 724 0 724 numaralı telefondan müşteri temsilcisinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

HGS etiketiniz ile otoyol ve Köprü geçişlerinizde, sizin için ayrılmış gişelerde durmaksızın ve daha hızlı geçiş yapabilirsiniz.Hızlı Geçiş Sistemi, geçiş ücretlerinin hızlı bir şekilde ödenmesini sağlamaya yönelik özel bir uygulamadır. Aynı zamanda HGS kullanan araçlar normal geçiş ücretlerinden % 20 daha az bir bedel ödemektedirler.

İş Bankası müşterilerine sunduğu HGS etiket hizmeti ile daha avantajlı ve pratik bir kullanım imkânı vermektedir. İş Bankası HGS işlemleri oldukça kolay ve anlaşılır olarak ilerlemektedir. İş Bankası HGS işlemleri bazı aşamalar içermektedir.

İş Bankası HGS Başvurusu  

HGS işlemleri başlangıç aşaması, başvuru sürecidir. İş Bankası HGS etiket sahibi olabilmek için öncelikle İş Bankası müşterisi olmak gerekmektedir. İş Bankasına ait herhangi bir banka hesabı veya İş Bankası kredi kartı kullanıyor olmanız başvuru süreci için yeterlidir. Araç ruhsat fotokopisi ve kimlik bilgileriniz ile İş Bankası şubeleri üzerinden yapacağınız başvurular sonucunda HGS etiketinizi hemen alabilirsiniz veya internet bankacılığı kullanıyorsanız, buradan yapacağınız online başvuru sonucunda HGS etiketiniz adresinize gönderilecektir.

İş Bankası HGS Kullanımı

İş Bankası HGS işlemleri içerisinde yer alan HGS kullanım aşaması HGS etiketine sahip olduğunuzda başlayacaktır. İş Bankası logosu içeren HGS etiketi kullanımı yanında verilen kullanım kılavuzunda detaylı olarak yazmaktadır. Etiketi aracınıza nasıl monte edeceğiniz ve kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

İş Bankası HGS Sorgulama

İş Bankası HGS işlemleri içerisinde yer alan sorgulama aşamasında HGS etiketinizde bulunan bakiyenin takibi yapılmaktadır. Böylelikle HGS etiketinizde bulunan limit sürekli kontrol altında kalacak ve yapılan geçişlerde ödeme alınamadığı için cezai işlem uygulanmayacaktır. İş Bankası HGS işlemleri ile dilerseniz HGS hesap özetiniz e-posta ile size düzenli olarak iletilecektir. Böylelikle ne kadar aralıklarla ve ne kadar tutarda HGS kullanımı yaptığınızı takip edebilir ve bakiyeniz azaldığında yükleme yapabilirsiniz. Anlık HGS bakiyenizi sorgulayabilmek için 0 850 724 0 724 numaralı İş Bankası telefon bankacılığını kullanabilir ve güncel bakiye bilgisi alabilirsiniz.

İş Bankası HGS Ödeme

İş Bankası HGS işlemleri içerisinde yapmanız gereken son işlem ise ödeme işlemleridir. Bakiyesi azalan veya biten HGS etiketlerinize vadesiz hesabınız ve kredi kartınız ile ödeme yapabilirsiniz. Bunun için hesaplarınıza otomatik ödeme tanımlatmanız yeterli olacaktır. HGS etiket bakiyeniz belirli bir limitin altına düştüğünde sistem otomatik olarak talimatınız doğrultusunda yüklemeyi yapacaktır. Her araç sınıfı için belirlenmiş minimum bir ödeme tutarı vardır. Verilen otomatik ödeme talimatları bu tutarın altında olmamalıdır.

Scroll to Top