Garanti Bankası’ndan HGS Nasıl Alınır?

Garanti Bankası Müşteri Hizmetleri 1

Otoyol ve köprülerde trafiğe karşı yeni önlem olan Hızlı Geçiş Sistemi kısa şekilde HGS 17 Eylül 2012’de başlamıştır. Paralı otoyol ve köprülerde HGS için ayrılmış, üzerinde HGS tabelası bulunan gişeler yer almaktadır ve edineceğiniz HGS Etiketi sayesinde bu gişelerden hızlı bir şekilde geçiş yapabilirsiniz. Trafiğin yavaş ilerlemesine sebep olan Kartlı Geçiş Sistemi’ne karşı geliştirilen bu çipli etiket sayesinde trafiğin daha hızlı ilerlemesi amaçlanmaktadır. HGS sayesinde KGS dönemi kapanmıştır fakat hala HGS Etiketini kullanmayan pek çok araç sahibi bulunmaktadır.

Garanti Bankası’ndan HGS nasıl alınır sorusu için İnternet Şubesinden ya da Alo Garanti şubesinden 444 0 333 numarasından başvurunuzu yapabilir ve etiketin adresinize ücretsiz teslim edilmesini talep edebilirsiniz ya da  Garanti Bankası şubelerine giderek başvurunuzu yapabilir ve HGS Etiketini anında alabilirsiniz.

 

 

Garanti Bankası’ndan HGS Etiketi alabilmeniz için Garanti Bankası kredi kartı ya da hesabından herhangi birisine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer kartınız ya da hesabınız yoksa etiketi almadan önce başvurup hesap açtırabilirsiniz ve HGS Etiketi bakiyeniz için otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Etiketin içerisindeki bakiye belirlediğiniz limitin altına düştüğü zaman vadesiz hesabınızdan ya da kredi kartınızdan belirlediğiniz miktarda bakiye eklenir.

KGS kullanımının son bulması ile birlikte artık HGS kullanılmaya başlandı. Bankalardan ve PTT şubelerinden HGS alabilmemiz kolay hale geldi. Peki, Garanti Bankasından HGS nasıl alınır gelin hep birlikte bir göz gezdirelim.

Garanti Bankası HGS için başvuruda bulunacak olan müşterilerine hem büyük kolaylıklar sağlamıştır hem de % 5 oranında indirim fırsatı sunmuştur. Şöyle ki, otomatik geçişte ödeme için Garanti Bankası kredi kartı ile ödeme yapma talimatı veren müşterilere, ilk kredi kartı ile akaryakıt harcamasında % 5 oranında indirim verilmiştir. Bankanın sağlamış olduğu bu kolaylığın ardından gelelim Garanti Bankası’ndan HGS nasıl alınır sorusunun cevabına. Bu soruya cevap verirken 3 farklı seçeneğimiz bulunmaktadır. Yani 3 farklı yol ile isteyen araç sahipleri HGS etiketini alabilir. Üstelik hem ücretsiz hem de çeşitli indirim ve hediye fırsatları ile yapabilirler. İlk olarak İnternet Şubesi kullanarak HGS nasıl alınır ondan bahsedelim. Online bankacılığa giriş yapan banka müşterileri Başvurular Menüsü üzerinden HGS/OGS kısmını seçerek hızlı bir şekilde başvuruda bulunabilirler. Bir diğer başvuru şekli de 444 0 333 Alo Garanti üzerinden müşteri temsilcisi aracılığıyla olmaktır. Her iki durumda da HGS başvurusu yaparak etiketin adrese teslim edilmesi sağlanabilir. Üçüncü alternatif ise Garanti Bankası Şubeleri’nden herhangi birisine giderek HGS etiketi almaktır.

Garanti Bankası hesabı olanlar internet bankacılığı kullanıyorsanız  sadece iki adımda başvurunuzu yapabilir ve adresinize OGS cihazının ya da HGS kartının/etiketinin gelmesini sağlayabilirsiniz. Şimdi dilerseniz başvuru işlemlerinin nasıl yapılacağını adım adım sizlere anlatabiliriz.

  1. Adım: İnternet bankacılığını kullanarak Garanti Bankası hesabınıza giriş yapın.
  2. Adım: Giriş yaptıktan sonra üst menüde en sağda bulunan Başvurular>HGS OGS menüsüne tıklayın. Yazımızın sonunda verdiğimiz linkten bu kısma ulaşabilirsiniz.
  3. Adım: HGS kullanmak istiyorsanız eğer karşınıza gelen pencerede HGS alanının altında kalan yerdeki Başvur butonuna, OGS kullanmak istiyor iseniz eğer OGS cihaz görselinin altında bulunan Başvur butonuna tıklayın.
  4. Adım: Başvur butonuna tıkladıktan sonra karşınıza bazı bilgilerin istendiği bir alan çıkacaktır. Örnek olarak HGS başvurusu yaptığınızı düşünelim. Sırası ile kart mı yoksa etiket mi seçeceksiniz. Ardından aracınızın kaçıncı sınıf olduğunu seçmeniz gerekir. Aracınızın kaçıncı sınıfta yer aldığını öğrenebilmek için aşağıdaki kısa açıklamalara bakabilirsiniz. Motosiklet ya da otomobil sahibi iseniz direk 1. sınıfı seçebilirsiniz.

1.SINIF ARAÇLAR: Otomobil, Motosiklet, Arazi Taşıtı vb. araçlar 1. sınıftır. AKS aralığı (dingil mesafesi) 3.20 metre altındaki araçlardır.

2. SINIF ARAÇLAR: Minibüs, kamyonet, otobüs gibi AKS aralığı (dingil mesafesi) 3.20 metre ve üzerinde olan her türlü 2 akslı araç 2. Sınıf araçtır.

3. SINIF ARAÇLAR: Otobüs gibi aks adedi (dingil sayısı) 3 olan her türlü araç 3. Sınıftır. Geçiş sırasında yere değen aks sayısına göre uygun kart kullanılmalıdır.

4. SINIF ARAÇLAR: Kamyon gibi, aks adedi (dingil sayısı) 4 ve 5 olan her türlü araç 4. Sınıftır. Dorse ve çekicili araçlarda, dorse ve çekici için ayrı sınıf geçiş kartı alınmalıdır. Geçiş sırasında yere değen aks sayısına göre uygun kart kullanılması gerekir.

5. SINIF ARAÇLAR: Kamyon, treyler gibi aks adedi (dingil sayısı) 6 veya daha fazla olan araçlar bu sınıfa girer.

Ardından sırası ile plaka bilgilerinizi yazınız ve ödeme aracını (ödeme yapacağınız hesabı) seçin. Son olarak ise ilk yükleme tutarı, alt limit ve ve otomatik yükleme alanlarını doldurunuz. Burada ilk limit ilk başvuru yaparken yükleyeceğiniz tutardır. 10 TL HGS kartı ya da etiketi için kesilir gerisi hesabınıza aktarılır. Alt limit olarak örneğin 70 TL yüklediniz. Geçiş işlemlerine başladınız ve tutarınız 30 TL’ye düştü. Alt limit 30 TL seçerseniz  hesabınızdaki tutar 30 TL olduğunda otomatik yükleme gerçekleşecektir. Otomatik yükleme örneğin 40 TL yazdınız. Banka hesabınızdan 40 TL çekilip HGS hesabınıza aktarılır.

  1. Adım: Devam butonuna basarak ödeme bilgilerinizi kontrol ediniz. Ardından yine devam butonuna basarak işleminizi onaylayın. HGS kartı/etiketi adınıza alınarak bankada bulunan adresinize 2-3 iş günü içerisinde gönderilecektir.

Not: OGS içinde aynı işlemleri yapmanız yeterlidir. Tek farkı 60 TL OGS cihaz ücretinin de ödenmesidir.

Başvuru Yaptıktan Sonra Gişelerden Geçiş Yapabilir miyim ?

Başvuru yaptıktan sonra hemen gişelerden geçiş yapamazsınız. OGS/HGS kart/cihaz/etiket gelmesini beklemek gerekir. Aksi taktirde kaçak geçiş olarak görünecektir. Belki banka anında işleminizi onaylatmak için başvurunuzu yapabilir. Ardından plakadan ilerleyen zamanlarda ilgili ücretler düşer. Ancak bu riski almak önerilmez.

Garanti HGS ödemeleri için buraya TIKLAYINIZ!

Scroll to Top