Kapalı Olan Kredi Kartları Nasıl Açtırılır

Bloke Kredi Kartları Nasıl Açtırılır?

Bankacılık sektöründe en çok kullanılmakta olan ürünlerden bir tanesi de kredi kartlarıdır. Bireylerin günlük yaşamlarında kredi kartları; alışveriş ödemeleri, nakit ihtiyaçları gibi birçok alanda kullandıkları alternatif ödeme şekillerinden birisidir. Kredi kartının sağladığı birçok avantaj ve kolaylık sebebiyle de her geçen gün kullanım alanları ve kullanan kişi sayısının bir hayli artmış olduğunu da görmekteyiz.

Kredi kartlarının dikkatli ve düzenli olarak kullandığı takdirde gayet mantıklı bir ödeme kolaylığı olmaktadır. Fakat bazı zamanlarda kullanıcılarına oldukça büyük sıkıntıları da yaşatmaktadır. Özellikle de ödemeyle ilgili gecikme yaşayan kişilerin kredi kartı borçlarını bir süre daha ödememesi halinde kişinin başına oldukça büyük sorunlar gelmesi de muhtemeldir. Öncelikle bloke konusunda yani kullanım işlemine devam etmeyecek konuma getirerek kapatılıp, bunun sonucunda da haciz işlemlerine kadar gidebilen bir sürecin yaşanabilmesi de oldukça can sıkıcı bir durumdur. Bunun gibi olumsuz durumların yaşanması ve bu durumlardan kurtulmak ve kredi kartını yeniden kullanıma açtırmak mümkün bir durumdur. Olumsuz durumların yaşanması ile beraber kapalı olan kredi kartları nasıl açtırılır gibi sorular merak edilen soruların başında gelmektedir.

Kredi Kartındaki Bloke Tekrar Nasıl Açılır?

Gündelik yaşamda yapılan alışverişlerde ödeme kolaylığı sağlaması, acil durumlardaki nakit ihtiyaçları ve nakit desteğini de sağlaması, faturala ödemelerini otomatik bir şekilde yapması gibi birçok açıdan avantaja sahip olan kredi kartları hayatın içinde aktif olarak kullanılmaktadır. Aktif olarak kullanılan ve birden çok kredi kartına sahip tüketiciler nakit para taşıma ihtiyacını ortadan kaldırmaları nedeniyle de tercihlerini kredi kartına çevirmişlerdir. Kredi kartlarında kullanıcılara sunulan avantajlarla beraber bilinçsizce kullanımların ardından birçok tüketicinin başı da büyük dertlere girmektedir. Kredi kartlarının dikkatsiz bir şekilde kullanılması sonucunda ortaya çıkan ödeme sıkıntıları mağduriyetlere de yol açmaktadır. Kredi kartları böyle durumlar sonucunda bankalar tarafından kullanıma kapatılır ve bloke olurlar. Kredi kartlarındaki bu bloke işlemi sonucunda herhangi bir alışveriş veya nakit avans çekebilme gibi işlemleri de yapabilmek mümkün değildir. Bu sebeple de mevcut olan kredi kartı borçlarının kapatılması gerekli olan bir işlemdir.

Kredi Kartları Neden Bloke Olur?

Kredi kartlarının bloke edilmesine sebep olan birçok faktör mevcuttur. Bu faktörlerin arasında öncelikle bloke işleminin tüketiciler tarafından talep edilip kullanımının yapılmaması ve kapatılması bulunur. Kredi kartının kaybolması ya da çalınması gibi durumlarda da yapılan bloke işlemlerinde aynı kredi kartı kullanılarak bloke işleminin ortadan kaldırılması mümkün değildir. Kişinin talepleri doğrultusunda banka aracılığıyla kapatılmakta olan kredi kartına karşılık aynı hesap ile bir kredi kartı daha gönderilir. Kredi kartlarındaki bloke işlemlerinin oluşmasında sebep olan faktörlerin arasında bulunan diğer bir unsur da mevcut olan borç tutarları ve bu tutarların da karşılığında yapılan ödemelerdir. Mevcut borçların vadesinde ödenememesi halinde bankalar riskleri aza indirebilmek ve borçların ödenebilmesini de sağlamak için kartları işlemsiz hale getirir. Bu işlemlerle beraber kredi kartları ile herhangi işlemi de yapmak mümkün olmamaktadır. Kart sahiplerinin karta olan borçlarının son ödeme tarihlerinden itibaren en az 3 defa üst üste ödeme yapmaması durumunda bankalar bu kartların kullanımını otomatik bir şekilde bloke eder. Bankaya olan bütün borcun ödenmesi ile 24 saatin ardından yeniden kredi kartınız kullanıma açılacaktır. Kredi kartı borcunuzu 3 dönem üst üste ödememeniz halinde de tüketici yasal takibe alınmaktadır. Bu takiple beraber hukuki süreç de başlamaktadır. Bu gibi sorunların karşısında kalınması durumunda da borçların tahsilatı için belirlenmiş olan süre içinde kartın blokesi kesin olarak kaldırılmamaktadır.

Çalıntı ya da Kayıp Sebebiyle Kullanıma Kapatılan Kartlar Nasıl Açılmaktadır?

Kredi kartlarının çalınması ya da kaybolması halinde kullanıcılar tarafından işleme kapatılmasının ardından aynı kartların yeniden kullanıma açılması mümkün değildir. Bu sebeple de söz konusu olan kişinin yeni bir kredi kartını talep etmesi gerekmektedir. Banka, müşterisinin talebi üzerine yeni bir kart düzenler. Bu süreç de genel olarak bir hafta gibi sürede tamamlanmaktadır.

Borç Nedeni ile Kredi Kartının Kullanıma Kapatılmasında Nasıl Açılmaktadır?

Kredi kartının kapalı olmasının sebebi borç ise borçların tamamen ödenmesi gerekmektedir. Kullanıcı açısından oldukça zor ve üzücü bir durum olan ve bu sürecin de sonunda bloke edilen kartların kullanıma açılması için borçların tamamen ödenmiş olması gerekmektedir. Bazı bankalar borç tutarlarının tamamı ödenmiş olan kredi kartlarını yarım saat gibi kısa bir sürede kullanıma tekrardan açıyorken, bazıları da ilk gün içinde kullanıma tekrardan açmaktadır.

Scroll to Top