Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

140320131215477515449

Kişilere ihtiyaçlarının doğrultusunda kullanmış oldukları kredi veya kredi kartlarında geri ödemeyi uzun sürede yapamaması durumunda yasal olan süreçlerden geçmek zorunda kalırlar. Ödemelerini yapmayan borçlu kişiler Merkez Bankasına otomatik olarak bildirilmektedir. Bu bilgilerin doğrultusunda da Merkez Bankası, kişilerin ödemelerinin konusunda zorluk çıkarmış olduklarına veya ödememiş olduğuna göre şerhi çıkarmaktadır. Bu şerhlere toplum tarafından da kara liste adı verilmektedir. Yazımızda Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalardan söz bahsedeceğiz.

Merkez Bankası Kara Listesinden Nasıl Çıkarılır?

Kara listede olan kişilerin kredilerin kullanabilmesi düşük bir ihtimaldir. Bu duruma çözüm yolu olarak da, kara listedeki kişilerin isimlerini sildirmeleri gerekmektedir. Bu durum için de, öncelik olarak bankaya olan bütün borçların ödeme işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Ancak borçlarını ödeyen kişilerin de kara listeden çıkabilmeleri için de 5 yıl süre beklemeleri gerekmektedir.

Kara listede olan kişiler kredi kullanamadıkları için bir hayli zor duruma düşmektedir. Bu durumda mağdur olduklarını Merkez Bankasına bildiren kişiler, kredileri kullanabilme özgürlüğüne ulaşmalarını hedeflemektedir. Bu durumla birlikte sessiz kalamayan Merkez Bankası, bankalarla masaya oturup, bazı koşulların da sağlanabilmesi durumunda, kara listedeki kişilere kredi imkanı sağlamaktadır. Bankalar, büyük oranlarda ipotek, kefil gibi hususlar doğrultusunda kredi vermektedirler.

Kara Listede Olup Kredi Almak

Artan primlerin faizlerinin nedeniyle devletin kademesinde 1 milyon insanı da kapsayacak sicil affını gündeme getirmiştir. Bu afla beraber son 3 aydaki süreç ele alınarak kredi taksitlerinde düzenli ödemelerini yapan kişilerde sicil affı ve bunla alakalı olarak kara listeden çıkabilme durumu da söz konusu olmaktadır. Bu yasa ile beraber yalnızca bireylerin değil, esnaf, tüccar ve iş adamları da bundan yararlanabilmektedir.

Çıkan bu aftan yararlanan kişiler, bankanın kara listesinden çıkmış olup, bankalara da başvuruda bulunup kredi çekebileceklerdir. Burada sözü edilen sicil affının çıkmaması durumunda kara listedeki kişilerin kredi alabilme şansları da maalesef ki mümkün değildir. Çünkü, kara liste banka için en kötü derecede nitelendirilmiş olan bir durumdan ibarettir. Bankanın kara listedeki kişilere güven duymadığı bir durumda da kredi kullanabilme gibi bir durumla kişileri karşı karşıya koymamaktadır.

Kara listedeki kişilere, kredi notları düşük kişilere ve kredi sicilleri bozuk olan kişilere bankaların; tüketici, konut, tüketici, ihtiyaç ve taşıt kredisi vermeleri pek de mümkün değildir.  Bununla beraber bazı bankalarda da bu katı tutumlarından vazgeçip kara listede olan kişilere kredi vermekte olan bankaların arasında yer almaktadır. Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar da yazımızın devamında verilecektir.

Kara Listede Olan Kişilere Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Kara listede bulunup, kredi kullanmaları kişiler için merkez bankasında anlaşma yoluna gitmekte olan bankalar, belirlemiş oldukları çeşitli kampanya ve finansal politikaların da nedeniyle, kişilere nakit desteğini vermektedir. Fakat, geri ödeme konusunda önceden sabıkası olan kişilere bankaların da kredi vermes, ipotek veya kefil gösterip mümkün olmaktadır. Kişiler de kullanacağını kredi çeşitlerine göre araç, ev gibi kredilerde bu mülklerini ipotek ettirmeli ve diğer kredi çeşitlerini de kefil göstermelerinin zorunluluğu da bulunmaktadır. Bu durumda Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar şöyledir;

Denizbank

Kara listede bulunan kişiye kredi veren bankalardan biri olan Denizbank, kredi kullanımı konusunda esnek uygulamalarını geliştirip, hemen hemen herkese kredi imkanlarını sunmayı hedeflemektedir. Bu banka da kişilerin gelirleri, eğitim durumları, mal varlıkları ve gelir seviyelerine de bakmaktadır.

Finansbank

Finansbank, kara listedeki kişilere kredi verip, potansiyelini artırmayı daima hedef olarak belirlemiştir. Finansbank, politikaları gereğince müşterilerin sicillerine değil de, eğitim durumları, mal varlıkları ve gelir seviyelerine de bakmaktadır.

ING Bank

ING bank Denizbank ve Finansbank’ın politikasında olduğu gibi gelir düzeyi, eğitim gibi hususlara bakar. Kara listede olan kişiye, kredi vermekte olan bankalar da bankaların o yıldaki kampanyalarını da incelemekte fayda vardır.

Scroll to Top