Konut Kredisi Borcu Bitmeden Evi Satmak

Konut Kredisi Borcu Bitmeden Ev Satmak

Yurt dışında uzun yıllardır verilmekte olan bizlerin de ”Mortgage” olarak bildiği ev-konut kredisi son 10 yıldır ülkemizde de verilmeye başlandı. Konut kredisi normal kredilere oranla daha düşük faiz oranlarına sahip olan ve vade süresi uzun olan bir kredi türüdür. Bu konut kredisini alarak vatandaşlar kira ödemek yerine kredi ödeyerek ev sahibi olmayı amaçlamaktadırlar. Zaten ev kredisi de bu yöntemi kapsamaktadır. Konut kredileri hemen hemen her banka tarafından verilmektedir. Fakat bu konut kredilerinin verilmesinde her bankanın aradığı şartlar değişmektedir. Genel olarak bankalar hayat sigortası, en az asgari ücretli bir işin olması ve DASK sigortasını yaptırmış olması şartlarını aramaktadır. Bunun dışında birçok banka farklı şartlar ile müşterilerine kredi vermektedir. Konut kredisi almak aslında pek de kolay bir iş değildir. Bu kredinin alınması kolaylaştıran etmenler bulunmaktadır. Bu etmenlerden bazıları kişinin ipotek edecek bir varlığının bulunması, düzenli bir gelirinin bulunması, kredi notunun yüksek olması, başka bankalardan yaptığı işlemlerde kredi kartı borçları düzenli ödemiş olan ve kredi taksitlerinin tam zamanında ödenmiş olması ve son olarak en az % 25 oranında peşinata sahip olması durumunda bankalardan konut kredisi almak iyice kolaylaşmaktadır. Eğer bu şartları sağlıyorsanız ve bankaya başvur başvuru yaptıysanız, o zaman istediğiniz konut kredisine sahip olabilirsiniz. Bu durumda almak istediğiniz evi de satın alarak burada yaşamaya başlarsınız. Sonrasından kira öder gibi bankaya konut kredisi taksitleri ödemeye başlarsınız. Buraya kadar bir sorun oluşmayacaktır. Peki aldığınız evi artık beğenmiyorsunuz ya da özel durum kaynaklı evi satmak istiyorsunuz; bu tür bir durum ile karşılaşmak çok doğaldır. Fakat bu durumda konut kredisi borcu bitmeden evi satmak mümkün müdür? Bu sorunun cevabını yazımızın bulacaksınız.

Konut Kredisi Borcu Bitmeden Evi Satmak Mümkün Müdür?

Konut kredinizi devam ederken evinizi maddi vaya manevi bir takım sıkıntılardan dolayı satmak isteyebilirsiniz. Bu durumda evinizi satabilmeniz mümkündür. Aldığınız konut kredisinin borcu devam ederken evinizi satabilir, bu para ile konut kredisinin tamamını kapatılabilir hatta evde bulunan banka ipoteğinin de kaldırabilirsiniz. Birçok durum mümkün iken bazı şartların bulunduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Bu şartlardan en önemlisi şudur; şayet evinizi konut kredisi bitmeden satmak istediniz bu durumda banka tarafından “Tüketici kredisi” kullandırılır. Bu kredi konut kredisi alırken muaf tutulduğunuz vergiler ve masraflardan sorumlu hale gelinmeye neden olur. Tüketici kredisi ile evin satım tarihinden itibaren kalan borç miktarı üzerinden bu vergiler eklenerek yeniden hesaplanır. Bu yüzden normalde ödemeyeceğiniz birçok vergi ve dosya masrafını ödemek ile sorumlu olursunuz.

Konut Kredi Borcu Bitmeden Ev Nasıl Satılır?

Konut kredisi hala devam ederken evi satabilmemiz mümkündür. Bu satışı ise “Nakit para” ile yapabiliyoruz. Bu durumda yapılması gereken ilk şey satıcı ile alıcı arasındaki mutabakatın sağlanmasıdır. Daha sonra konut kredisi aldığınız bankadan, var olan kredi anapara borcu ve erken ödeme cezası toplanarak krediyi kapama tutarı öğrenilir. Konut kredisi kapama tutarı hesaplandıktan sonra geriye kalan evin tutarı alıcı tarafından bankaya yatırılır. Alıcının yatırdığı bu tutara karşılık banka blokeli çel verir. Sonrasında ise konut kredisi çeker iken ipotek altına alınmış evin satış işlemi yapılmış olunur. Alıcıda bulunan blokeli çek ise satıcıya teslim edilir. Evi satan kişi bankadan alacağını blokeli çek ile tahsil eder. Akabinde hesaplanmış olan toplam kapama tutarı bankaya yatırıldıktan sonra evin üzerine  bulunan ipoteğin kaldırılması için bankadan konu ile ilgili  yazı alınmalıdır. Son olarak bu yazı ile tapu üzerindeki ipotek kaldırılır ve konut kredisi bulunan evin satış işlemi tamamlanır.

İpotekli Ev Alım Ve Satış İşlemleri Nasıl Yapılır?

Konut kredisi ile aldığınız evler banka tarafından ipotek altına alınır. Bazen kişiler bu evler yerine bankalara başka varlıklarını ipotek etmek üzere sunar. Bu ipotek edilecek varlıklar araba, arsa gibi varlıklar olabilmektedir. İpotek dediğimiz terim aslında, bankaların konut kredisi verirken borcun ödenememesi durumunda krediyi güvence altına almak amacı ile aldığı teminattır. Kredili kişinin vefatı yada hastalık durumu ile borcun ödenmemesi durumunda ipotek altına alınmış ev satılır ve elden edilen miktar ile kredi borcu kapatılmaktadır. Bu yüzden bu yöntem tüm bankalar tarafında uygulanmaktadır. Bu durum evi satmaya engel değildir. Yani ipotek bulunan evlerin alımı veya satımı yapılabilmektedir. Fakat bu işlemlerde dikkatli olunması ve öncesinde muhakkak gerekli araştırmanın yapılması ve olayın planlanması gerekmektedir. Bunun nedeni ise evi satın aldığınızda eğer yeterli araştırma yapmaz iseniz; bir sorun oluştuğunda hem tüm konut kredisinden sorumlu hale gelip hem de evinizi kaybedebilirsiniz. Bu amaçla ipotekli bir evin alımı veya satımı ile ilgili aşağıdaki yazıları incelemeniz önerilir.

Bildiğiniz gibi üzerinden ipotek bulunan bir konut almak için ilk yapmanız gereken evin ipoteğini kaldırmaktır. Bu amaçla konutun alıcısı ve satıcısı daha önce konut kredisi vermiş bankaya müracaat etmesi gerekmektedir. Bu işlem alsında iki farklı şekilde yapılabilir. Şayet evi alacak olan kişi peşin para ile alım yapmak istiyorsa bu durum bir nebze daha kolaydır. Konutu almak isteyen kişide bankada bulunan konut kredisine yetecek kadar nakit para bulunmalıdır. Daha sonra bu miktar ile bankaya gidilir.  Konut kredisinin geri kalan kısmı ödenir ve banka tarafından konutta bulunan ipotek de kaldırılır. Bankadan alınan belgeler ile konutun satımı ve konutun alınması işlemi tamamlanır. Şayet konutu alacak olan kişi bunu başka bir konut kredisi ile almak istiyor ise bu işlem de mümkündür. Bunun için dilerse aynı bankayı dilerse başka bankalardan da konut kredisi başvurusu yapabilir. Eğer evi alacak olan kişi konut kredisini aynı bankadan almak ister ise; banka alıcının istediği konut kredisi miktarı ile var olan konut kredisini kapatır. Bu durumda konutta bulunan ipotek devamlılığını korur. Bu defa bankaya konut kredisini ödeyecek olan kişi evin yeni alıcısı olacaktır. Artık konut kredisini devam ettirecek kişi alıcıdır. Ayrıca üzerinde ipotek bulunan bir evin satımında kişi dilerse bankadan başka bir kredi çekerek konut kredisini kapatabilir. Bu sayede evde bulunan ipotek ortadan kalkacaktır. Artık evdeki ipotek kalktığı için evi rahatlıkla istediğiniz kişiye satabilirsiniz.

Konut Kredi Borcu Devir Edilir Mi?

İpotekli konutlar hala var olan konut kredisi ile satımı ve alımı yapılmaktadır. Bu aşamada ev devam eden konut kredisi ile beraber alınmaktadır. Bu da devam eden konut kredisi borcunun alıcıya devir edilmesi anlamına gelmektedir. Tabi bu durumun bir kötü yanı bulunmaktadır. Bu durumda da konut kredisi devam ederken evi satın alan kişi evi satın altığı tarihten sonraki taksitlerinde K.K.D.F. ve B.S.M.V. vergilerini ödemek zorundadır.

 

Scroll to Top