Kosgeb Kredisi Alabilmenin Püf Noktaları

download

Her insanın geleceğe dair bir hayali bulunmaktadır ve bu hayallerin büyük bir kısmını bir iş kurmak bu işi büyütmek ve kurulan bu iş aracılığıyla para kazanmak birçok kişinin hayalidir. Birçok kişinin hayallerinde böyle bir yatırım hayali bulunsa da bu hayali gerçekleştirebilecek nakit maalesef çok az kişi de bulunur. Bu durum birçok kişinin hayallerini gerçekleştirememesine ve kendi işleri dışındaki işlere yönelmelerine sebep olmaktadır. İşte nakit ihtiyacını karşılayamayacak durumda olan, yeni bir iş kurma hayali olan herkes için devletin sağladığı bir avantaj durumundaki KOSGEB kredisi avantajından faydalanmanız mümkündür. Peki, nedir bu KOSGEB kredisi?

Kosgeb Kredisi: Yeni bir iş kurma girişiminde bulunacak yatırımcıların ya da işini büyütmek isteyen yatırımcıların geri ödeme koşulu olmadan hibe yoluyla veya belirli dönemlerde ödeme şartıyla aldıkları kredi türüdür. 50 bin TL hibe yoluyla alınabileceği gibi 100 bin TL’de geri ödeme şartıyla KOSGEB aracılığı ile alınabilir. KOSGEB bu kredi desteği ile küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri desteklemektedir.

Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır?

Eğer KOSGEB kredisinden faydalanmak istiyorsanız ilk olarak yazının sonunda verdiğimiz linke tıklayarak, çevrimiçi işlem merkezinden işletmenizin ilk kaydını gerçekleştirebilirsiniz, böylece ilk adım olan e-başvurunuz gerçekleşmiş olacaktır. Daha sonrasında işletmenizin kobi değeri taşıyıp taşımadığının tespit edilmesi gerekir bunun tespiti için kobi beyannamesini doldurmanız gerekmektedir. Bu beyannamenin mevzuata uygunluğu KOSGEB uzmanları  aracılığı ile kontrol edilir, eğer doldurmuş olduğunuz beyanname kabul edildiği takdirde planlamış olduğunuz desteklere uzmanınız yardımı ile başvurabilirsiniz. Peki, KOSGEB kredisine sahip olmanın püf noktaları yatırımcılar için neler olacaktır?

  • Samimi Davranış
  • Kurs Sürecinde Ciddiyet
  • Farklı Bir Projeye Sahip Olma
  • Projenin İyi Bir Şekilde Sunumunun Sağlanması
  • Alınmış Olan Kredinin İlgili Yerlerde Kullanılmış Olması
  • Danışmanlık Konusunda KOSGEB ile İletişim Sürecinin Devamlılığı

Samimiyet; KOSGEB kredisini alabilmek için oldukça önemlidir. Söz konusu nakit paraya sahip olmak olunca bu tür kredi desteklerini suistimal etmeye çalışan birçok kişi olacaktır bu sebeple yatırımcı olarak KOSGEB yetkililerine ciddiyetinizi bu yatırımı gerçekten yapmak ve geliştirmek istediğinizdeki samimiyeti göstermelisiniz. Yetkilileri bu samimiyetinize inandırmanız oldukça önemli bir aşama olacaktır çünkü samimiyetinize inanmamış olan KOSGEB yetkilileri krediyi almanıza engel olmuş olacaklardır.

Kurs sürecinde ciddiyet; KOSGEB kredisi alımında önemli aşamalardan birisidir. KOSGEB kredisi almak istiyorsanız öncelikli olarak  KOSGEB GirişimciIik Eğitimi Sertifikası sahibi olmalısınız ve bu sertifikaya sahip olabilmek için KOSGEB’in düzenleyeceği kurslara düzenli olarak katılmanızda fayda olacaktır. KOSGEB her ne kadar yatırımcılara bu kurs sürecinde devamsızlık hakkı tanıyor olsa da hiç devamsızlık yapmamış olmanız kursa olan ciddiyetinizi gösterir. Bu durum KOSGEB yetkililerinin önem verdiği şeyler arasında olduğundan dikkatlerinden kaçmayacaktır.

Farklı bir projeye sahipseniz bir adım öndesiniz demektir. Eğer diğer projelerden daha farklı bir projeye sahipseniz KOSGEB’ten kredi alma ihtimaliniz yükselecektir. Birbirinin benzeri projeler arasında bulunan farklı bir proje KOSGEB yetkililerinin dikkatini çekecektir bu durum kredi almanızı kolaylaştıracaktır. Çünkü KOSGEB farklı ve gelecek vadeden projelere destek sağlamak istemektedir.

Projenizin iyi bir şekilde sunulmasını sağlarsanız KOSGEB kredisini almak için şansınız artacaktır. Eğitim süresi içerisindeyken hazırlamaya başlamış olduğunuz projenin artık son adımına gelmiş olduğunuzun göstergesi yapacağınız sunumdur. Sunum sırasında yapacağınız bir hata yatırım projenizin kabul edilmemesine sebep olabilir bu sebeple sunum sırasında oldukça dikkatli olmalı ve ciddiyetle çalışmış olduğunuzu göstermelisiniz. Sunum sırasında bu işi gerçekten yapmak istediğinizi belirtmeniz ve buna yetkilileri inandırmanız oldukça önemlidir. Yetkilileri inandırma eyleminden önce projenize en çok sizin inanmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Alınmış olan kredinin ilgili yerlerde kullanılmış olması önemlidir. KOSGEB yatırımcılara krediyi vermiş olsa da takibi bırakmaz hibe edilen miktarın ya da kredi olarak verilen miktarın takibini mutlaka yetkilileri aracılığı ile gerçekleştirir. Alınan KOSGEB kredisinin belirtilen amaca uygun kullanılıp kullanılmadığını gözlemler ve raporlar. Eğer almış olduğunuz krediyi ilgili alanda kullanmamışsanız hibe edilen miktarın tamamını sizden geri alacağı gibi kredinin avantajlı geri ödeme fırsatlarından da yararlanmanız olanaksız hale gelecektir. Bu sebeple KOSGEB kredilerini yalnızca belirttiğiniz alanda kullanmanız sizin yararınıza olacaktır.

Danışmanlık konusunda KOSGEB ile iletişim halinde olmak yatırımcıların yararına olacaktır. İşinizi kurmanızda KOSGEB kredi desteğini sizler için sağladı ve bundan sonrasında yapabilecekleri bir şey yok diye düşünmemelisiniz. Çünkü KOSGEB siz işinizi kurduktan sonra da yanınızda olmaktan memnuniyet duyacaktır. İşinizle ilgili her türlü problemde KOSGEB’ten danışmanlık hizmeti alarak yardım alabilir bu sayede problemlerinizi kolaylıkla çözebilirsiniz. Ayrıca eğer işinizle ilgili yenilikler yapmak istiyor ya da işinizi geliştirmek istiyorsanız KOSGEB’in iş geliştirme üzerine de kredileri bulunmaktadır. KOSGEB’in sağlamış olduğu iş geliştirme kredilerinden daha kolay yararlanmak istiyorsanız KOSGEB ile iletişimin devamlılığını sağlamak sizin yararınıza olacaktır.

Eğer siz de benim bir fikrim var, bu yatırım benim hayalim, iyi de bu iş için nakiti nereden bulacağım diyorsanız KOSGEB sizler için bir fırsat durumundadır ve bunu değerlendirmek sizlerin elinde! KOSGEB kredisi ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız KOSGEB’in resmi internet sitesinden yararlanabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken aşağıda bulunan linki tıklamanız olacaktır.

KOSGEB İnternet Sitesi İçin TIKLAYINIZ!

İnternet sitesi dışında 444 1 567 telefon numarası aracılığı ile daha detaylı bilgi almanız mümkün olacaktır.

 

Scroll to Top