Kredi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde artan bankalar beraberinde sundukları birçok avantaj ile bireyleri kredi kullanmaya teşvik etmektedir. Zamanla bireyler ihtiyaçları doğrultusunda nakit parayı bankalardan temin etmeye başlamışlardır. Ev kredisi, araba kredisi, ihtiyaç kredisi, tüketici kredisi vb. bankaların müşterilerine sundukları kredi türlerinden sadece birkaçıdır. Bireyler gelirleri doğrultusunda ihtiyaçları olan nakit parayı bankalardan alırken doğal olarak dikkat etmesi gereken noktaları bilmeli ve bu noktalara göre hareket etmelidir. Kredi alacak bireylerin en çok sordukları “Kredi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler nedir?” sorusunun detaylı cevabını yazımızda sizlere sunduk.

Kredi Nedir?

Kredi, her bireyin bildiği gibi belirli şartlar dahilinde bankalar tarafından farklı faiz oranlarıyla geri ödeme koşulu çerçevesinde kullandırılan ihtiyaçların giderilmesine edilen yardımdır. Her banka birçok kredi çeşidi ile ihtiyaçlara uygun şekilde cevap vermektedir. Krediler şuan hemen hemen her vatandaş tarafından kullanılmaktadır. Ancak kredi alırken dikkat edilmesi gereken noktalar unutulmamalı, sonrasında sıkıntı yaşamamak için emin adımlar ile ilerlenmelidir.

Kredi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Vatandaşların kredi alırken bazı noktalara dikkat etmesi ve bu doğrultuda ilerlemesi gerekmektedir. Dikkat edilmeden yapılan kredi başvuruları ya reddedilmekte ya da alım sonrası ödeme süreçlerinde sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu gibi sıkıntılar ile uğraşmadan pürüzsüz bir kredi alım süreci yaşamak için aşağıdaki noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

Kredi Tutarınızı Belirleyin!

İhtiyaç duyduğunuz kredi miktarını bankalara gitmeden önce belirleyip bu şekilde görüşmeye gidilmelidir.

Faiz Oranları Araştırılmalıdır!

Kredi alacak olan bireyler kredi tutarını belirledikten sonra piyasadaki bankaları araştırmalı faiz oranlarına bakmalıdır. Bankaların sitelerinden ihtiyaçları olan kredi türlerine göre belirlenmiş faiz oranlarını karşılaştırmalı ve bir plan yapılmalıdır. Faiz oranları düşük olsa bile, vadeler uzadıkça veya miktar arttıkça faiz oranlarını arttıran pek çok banka olabilir. Bundan dolayı sabit faiz sunan bankaları tercih etmeniz önemlidir. Ayrıca faiz oranının düşük olması kadar masrafların(kredi tahsis tutarı, sigorta, ekspertiz ve işlem ücretleri) da az olmasına dikkat edilmelidir. Masrafsız kredi diyerek verilen çoğu kredinin faiz oranlarının yüksek olduğu unutulmamalıdır.

Taksit Sayısı

Kredi alırken dikkat etmeniz gereken bir başka nokta ise taksit sayısıdır. Aldığınız krediyi geri öderken bütçenize uygun bir şekilde bir taksitlendirme ileride sıkıntı yaşamamanızı sağlayacaktır. Ancak taksit sayısını arttırmak ödemeniz gereken miktarı düşürdüğü için avantajlı gözükse de uzun vadeli bir ödeme planında herhangi bir gecikme yaşanması kredi sicilinizi etkileyecek gelecekte kullanmaya ihtiyaç duyacağınız krediyi engelleyecektir.

Taksit Miktarı

Kredi ödemelerinizde bütçenizin elverdiği oranda verebileceğiniz en yüksek seviyede tutmanız size avantaj sağlar. Ancak aylık gelirinizin ve ev ekonominizin arasındaki ilişkiyi doğru bir şekilde hesaplamalı, daha sonra sıkıntı yaşamamalısınız. Aksi takdirde kredi mağduru olmanız kaçınılmazdır. Çünkü kısa zamanda kredinizi geri ödemeniz nedeniyle daha düşük faiz ile kredinizi kullanacak ve giderleri azaltacaktır. Genel olarak bankalar kredi alan bireyin sunduğu aylık gelirinin %40’ını geçmeyecek şekilde ödeme planı uygular.

Çalıştığınız Banka İle Görüşmeli

Çalıştığınız banka veya maaşınızı aldığınız banka ile kredi almadan önce görüşmeli ve öneriler almalısınız. Daha doğru ve avantajlı tercihler yapmanız konusunda bankanız sizi yönlendirecektir. Bankanızın size özel faiz oranları ile sunduğu bir kredi olabilir. Bundan bankanız ile görüşmeden haberdar olamazsınız. Ayrıca bankanız sizin ödeme ve harcama tablonuzu sizlere sunarak gözden kaçırdığınız noktaları fark etmenizi sağlayarak doğru bir planda ilerlemenizi sağlar.

Kredi Sözleşmesi İyi Okunmalı

Kredinizi alacağınız bankayı belirleyip başvuru süreçlerini tamamladıktan sonra sunulan kredi sözleşmesini dikkatli bir şekilde her maddeyi çok iyi bir şekilde okumalısınız. Anlamadığınız maddeleri mutlaka sorup cevaplarını almalısınız. Kredi sözleşmesi imzalandığı andan itibaren krediyi aldığınız banka veya kuruluşa karşı kanuni bir taahhüt altına girdiğinizi unutmamalısınız. Kredi ödemeniz bitene kadar bu maddelere sorumlu olduğunuzdan dolayı yüklediği yükümlülükleri de yerine getirmek zorundasınız. Her sözleşmede olduğu gibi kredi sözleşmelerini de çok uzun bulan bireyler sıkıcı olduğunu düşünerek okumadan imza atarak büyük bir hata yaparlar. Sözleşmeler her ne kadar önemsiz ve sıkıcı bulunsa da bir o kadar önemli ve dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Yukarıda değindiğimiz her madde kredi alacak bireylerin dikkat etmesi gereken noktaları kapsamaktadır. Bireyler bu maddeler ile hareket ederek yapılması ve dikkat edilmesi gereken şeyleri gerçekleştirdiğinde doğru bir kararla kredi alıp kullanabilir. Aksi takdirde araştırmadan herhangi bir banka veya kredi sağlayan bir kuruluşa başvurarak kredi aldığında sonuçlarını baştan kabul etmiş sayılır. Kredi bir sermaye değildir, dikkat edilerek alınmalıdır.

Kredi Alacak Bireylerin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Krediye ihtiyaç duyan bireyler kredi almak istedikleri bankalara gerekli evrakları tamamlayıp başvuru yaptıktan sonra bankalar tarafından kredi sicilleri incelenmeye başlar. Kredi siciline göre bankalar kredi başvurunuza olumlu veya olumsuz olarak cevap verir. Kredi başvurunuzda öncelikli olarak kredi notunuza bakıldığı unutulmamalıdır. Kredi notunuz yüksek ise kolayca kredi kullanabilmeniz mümkün olmaktadır. Bankalar ile yaşadığınız tüm sıkıntılar kredi sicilinizi etkilemekte ve sizi sürekli takip etmektedir. Bu nedenle yukarıda belirttiğimiz üzere kredi başvurularınızda taksit sayısı ve miktarını çok iyi bir şekilde belirlemelisiniz. Aksi taktirde yaşayabileceğiniz gecikme vb. durumlar kredi sicilinizi etkileyecek ve ileride ihtiyacınız olduğunda kredi alımınızı olumsuz etkileyecektir. Kredi puanınız 0-600 arasında ise kredi başvurularınız olumsuz olarak değerlendirilecektir. 600-800 arasında olan bireylere kefil aracılığı ile bazı bankalar tarafından kredi verilmektedir. 800-1100 arasındaki bireyler belirli miktarlarda kredi alabilirler. Son olarak 1100 ve üzerindeki bireyler bankalardan gerekli şartları yerine getirdiği taktirde rahat bir şekilde alabilirler. Unutmamalısınız ki kredi notunuz ne kadar yüksek ise o kadar kolay bir şekilde kredi alabilirsiniz.

Scroll to Top