Kredi Kartının Limiti Nasıl Düşürülür?

Kredi Kartı İle Emlak Vergisi Ödemesi

Kredi kartınızın limiti size fazla geliyor olabilir. Fakat kredi kartının limitini düşürmek limit arttırmaktan daha zor. Bunun yanı sıra bankalarda müşterisine sorarak ya da sormadan limit arttırımına gidiyor. İnsanlar plansız harcamalar sonucunda ekonomik olarak zor durumda kalabiliyor. Özellikle insanların ödeme gücünden fazla olan kredi kartı limitleri insanların başına dert olabiliyor. “Kredi kartının limiti nasıl düşürülür?” sorusuna cevap bulmadan önce kredi kartı limitinin ne olduğunu bilmek gerekecektir.

Kredi kartı limiti; harcama yaparken aylık periyotlarla kullanılabilecek tutardır. Şöyle ki aylık olarak belli bir tutarın üzerinde harcama yapmayı kısıtlayan kredi kartı limiti bir anlamda gereksiz ve gelişigüzel harcamaların da önüne geçecektir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Azaltılır?

İnsanların alışveriş yaparken yanında para taşımak istememesi sebebiyle oldukça popüler olan kredi kartları bu özelliği yüzünden insanları olmayan parayı harcamaya yönlendirebiliyor. Bu sebeple kredi kartının limiti önem kazanıyor. Fazla limitli kartlarda ay sonunda fazla faturalarla karşılaşabiliyorlar. Fazla olan limitleri ise şubeden, çağrı merkezlerinden ya da İnternet Bankacılığı aracılığıyla tekrar düzenlemek mümkündür. Ancak bu işlemi yapabilmek için kredi kartı borcunuzun bulunmaması gerekiyor. Borcu bulunan bir kart için yapılacak başvuru askıda kalacaktır. Borcun tamamı ödendiği zaman işlem gerçekleşecektir.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Limit Düşürme Talebi

Aşağıdaki yolları kullanarak Ziraat Bankası için başvuru yapabilirsiniz.

 • Banka Şubeleri; Kimliğinizle beraber şubede hazır olan formu doldurup müşteri temsilcisine teslim ederek başvurunuzun işleme konmasını sağlayabilirsiniz
 • Müşteri Hizmetleri; 0850 220 00 00 numaralı telefonu arayarak Ziraat bankası müşteri temsilcisine ulaşabilirsiniz. Burada müşteri temsilcisine bağlanarak başvurunuz yapabilirsiniz. Başvuru yaparken kredi kartı numarasını, son kullanma tarihini ve arka yüzde bulunan CCV kodunu yanınızda bulundurmanız önemli.

İş Bankası Kredi Kartı Limit Düşürme Talebi

Türkiye’nin ilk bankalarından biri olan İş Bankası için başvuru yolları şunlardır;

 • Banka Şubesi; Türkiye genelinde oldukça fazla şubesi bulunan İş Bankası için başvuruyu size yakın bir şubeye giderek yapabilirsiniz. Bunun için yanınızda kimlik numarası bulunan bir kimlik olması yeterlidir. Müşteri temsilcisine başvurunuzu ileterek işleme konulmasını sağlayabilirsiniz.
 • Müşteri Hizmetleri; 0850 724 0 724 numaralı telefonu arayarak limit düşürme talebinizi müşteri temsilcisine yapabilirsiniz.

Halkbank Kredi Kartı Limit Düşürme Talebi

Devlet destekli olan Halkbank için aşağıdaki yolları kullanarak başvuru yapabilirsiniz;

 • Banka Şubesi; Size yakın bir Halkbank şubesi aracılığıyla talebinizi müşteri temsilcisini iletebilirsiniz. Nüfus cüzdanınız ve kart bilgileriniz ise her zamanki gibi elzem.
 • Müşteri Hizmetleri; 444 0 400 numaralı hattan Halkbank müşteri temsilcisine ulaşabilirsiniz. Müşteri temsilcisine başvurunuzu ileterek talep oluşturabilirsiniz. Kredi kartı bilgilerinizi ve nüfus cüzdanınızı yanınızda bulundurmayı unutmayın.

Vakıfbank Kredi Kartı Limit Düşürme Talebi

Vakıfbank kredi limiti düşürme talebiniz ise iki kanaldan alınabiliyor.

 • Banka Şubesi; Herhangi bir Vakıfbank şubesinden müşteri temsilcisiyle görüşerek başvuru yapmak mümkün. Vakıfbank’ın şubelerine giderken yanınızda nüfus cüzdanınızı taşımanız da önerilir. Aksi durumda kimlik bilgileri safhasında sıkıntı yaşayabilirsiniz.
 • Müşteri Hizmetleri; 0850 222 0 724 Numaralı Vakıfbank müşteri hizmetleri hattından “2” rakamını tuşlayarak direkt olarak kredi kartı işlemleri menüsüne girebilir ve kredi kartı limiti düşürme talebinizi yönlendirmeler aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Yapıkredi Kredi Kartı Limit Düşürme Talebi

 • Banka Şubesi; Size yakın herhangi bir Yapı Kredi Bankası şubesinden de, rahatlıkla kredi kartı limiti düşürme talebi gerçekleştirebilirsiniz. Yanınızda nüfus cüzdanınızın bulunması ve kredi kart bilgilerinizin; kart yanınızda değilse bile aklınızda olması yeterli.
 • Müşteri Hizmetleri; Yapı Kredi müşteri hizmetleri hattı 444 0 444 numarasıyla hizmet veriyor. Kredi kartı işlemleri menüsünden yapacağınız kredi kartı limiti düşürme talebi sonrası, canlı operatöre bağlanıp bilgilerinizi vererek gerekli işlemleri tamamlayabilir ve Yapı Kredi kredi kartı limitinizi düşürebilirsiniz.

Akbank Kredi Kartı Limit Düşürme Talebi

 • Banka Şubesi; Herhangi bir Akbank şubesinde de, Akbank kredi kartı limiti düşürme talebinde bulunabilmeniz mümkündür. Bunun için yapmanız gereken tek şey, kimliğinizi de yanınızda bulundurarak bir müşteri temsilcisine başvurarak talebinizi iletmeniz yeterlidir.
 • Müşteri Hizmetleri; 444 2 525 numaralı hatta, Akbank bireysel müşteri hizmetleri ekibi bulunuyor ve kredi kartı işlemleri menüsünden bu hat sayesinde Akbank kredi kartı limiti düşürme talebinde bulunabilmeniz mümkün. Kredi kartınızın ön yüzündeki numara bu sırada işinize yarayabileceği için kartınızı yanınızda bulundurmanız tavsiye edilir.

Garanti Bankası Limit Düşürme Talebi

 • Banka Şubesi; Herhangi bir Garanti Bankası şubesine giderek kimlik bilgilerinizi doğrulattıktan sonra sonra başvuru talebinde bulunarak limitiniz düşürebilirsiniz.
 • Müşteri Hizmetleri; 444 0 338 numaralı hattan Garanti Müşteri Hizmetlerine ulaşıp başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu sırada kimlik ve kart bilgilerinizin yanınızda olmasında yarar var.

IngBank Limit Düşürme Talebi

 • Banka Şubesi; IngBank şubesine giderek kimlik bilgilerinizle beraber limit düşürme talebinde bulunabilirsiniz.
 • Müşteri Temsilcisi; 0850 222 0 600 numaralı hattan IngBank müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz. Kimlik ve kart bilgileriniz vererek başvuruda bulunabilirsiniz.

Limit Düşürme Talebiniz Kabul Edildikten Sonra

Limit düşürme talebinizi yaparken aylık harcamalarınızı ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak yeni limitinizi belirleyiniz. Çünkü yeni limit belirlendikten sonra limit arttırımı yapmak belli bir süre boyunca dikkate alınmayacaktır. Bu problemi yaşamamak için doğru hesaplama yaparak bir rakam belirlemeli ve bu rakamı kredi kartı limitiniz olarak bankanıza iletmelisiniz. Eğer yakın zamanda taksitle alışveriş yapmayı planlıyorsanız taksitlerinizi değil ödeyeceğiniz toplam miktarı dikkate almanız çok daha doğru olacaktır.

Scroll to Top