Kredi Kullanabilmek İçin Kredi Notu En Az Kaç Olmalıdır?

Kredi Kullanmak İçin Kredi Notu En Az Kaç Olmalıdır?

Kredi notu; kişilerin kredi kartı veya kredi borçlarını ödeme zamanlarında ödeme düzeni ve ödeme sıklığının değerlendirilmesi sonucunda elde edilir. Örneğin bir bankadan ev kredisi aldınız ve 10 yıl boyunca bu krediyi her ay tam vaktinde ve tam da taksit ederinde ödediniz. Bu durumda kredi notunuz yıllar içinde olumlu şekilde etkilenecektir. Bir kredi kartı kullanıcısı olarak her ay kredi kartı borçlarınızı düzenli olarak ödemeniz kredi notunuzu olumlu yönde arttıracaktır. Fakat aldığı kredileri düzenli ödemeyen, kredi kartı borçlarını aylık olarak ödemeyip geciktiren ya da sadece asgari tutarını ödeyerek geçiştiren kişilerin ise kredi notu olumsuz etkilenir. Bu etkilerden dolayı kredi notu azalır veya düşer. Tüm bu mali hareketleri kayıt altına alan iki kuruluş vardır. Bunlardan ilki Findeks ikincisi ise Kredi Kayıt Bürosu’dur. Kredi Kayıt Bürosu; ülkemizde birçok bankanın bir araya gelerek kurduğu bir şirkettir. Bu şirketin kredi notu alanında çalışma yapması amacı ile Findeks oluşumu ortaya çıkardığı bilinmektedir. Findeks tüm bankalarda hesabı bulunan kişilerin bilgilerinin toplandığı bir veri havuzudur. Bu havuzda bulunan veriler sonucunda kişilerin mali işlemlerinin durumu incelenir ve değerlendirilir. Bu değerlendirme sonucunda kişileri kredi notu adında puanlar verilir. Yazımızın devamında “Kredi Kullanabilmek İçin Kredi Notu En Az Kaç Olmalıdır?” sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Kredi Notu Puan Tablosu

Findeks kişilerin mali geçmişlerini kayıt altına alarak kendisinin geliştirdiği puan tablosuna göre puanlar. Bu durumda kişilerin ödeme alışkanlıkları sonucunda kredi notu ortaya çıkacaktır. Bu kredi notu bankalar için oldukça önemlidir. Çünkü bizler bir bankaya hizmet almak için başvurduğumuzda bizleri tanımazlar. Bu yüzden güvenerek bizlere kredi vermek konusunda çekinebilirler. Fakat kişilerin sahip olduğu kredi notu kişi hakkında bilgi sahibi olmak ve güvenebilmek için oldukça önemli bir göstergedir. Bu kredi notuna bakarak bizlere kredi verilip verilmeyeceği belirlenir. Aşağıda sizlere Findeks sisteminde kullanılan kredi notu tablosunu verdik. Buradan her puan aralığının ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz.

kredi 1 1

Findeks Kredi Notu Öğrenme

Findeks kişilerin kredi notlarının bulunduğu sistem olarak bilinmektedir. Bankalara gitmeden ve kredi başvurusu yapmadan önce kredi notumuzu öğrenmek fayda sağlayabilir. Bu amaçla kredi notu sorgulama yapabileceğimiz bir uygulama bulunmaktadır. Findeks resmi sitesinden kredi notunuzu öğrenmek için sorgulama yapabilirsiniz. Normalde internet üzerinden yapılan birçok sorgulama işlemi ücretsiz olsa da Findeks üzerinden kredi notunu öğrenmek amacı ile yapacağınız işlemler ücrete tabidir. Bu yüzden Findeks üzerinden kredi notunuzun kaç olduğunu öğrenmek için aşağıdaki linke tıklayın. Siteden ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Findeks Resmi Sitesine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Kredi İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi notunun bankaların oldukça önem verdiği ve kredi başvurularında karar verilen göstergelerden biri olduğunu söyledik. Ülkemizde bulunan Hemen hemen her banka bir kredi başvurusunda önce kişinin kredi notuna bakar. Ardından kredi notuna göre kişinin kredi başvurusu olumlu veya olumsuz olarak değerlendirilir. Kredi kullanabilmek için kişilerin bir kredi notuna sahip olması gerekmektedir. Bankalar bu kişilerin kredilerini nasıl ödeyeceklerinden emin olmak için iyi bir kredi notu sahibi olmasını beklerler. Bu durumda kredi verilmesi için uygun görülür. Düşük olan kredi notları için ise bazı şartlar öne sürülür. Bu şartları varlığında ise kredi verilir. Buna göre;

1- 699 puan aralığı: Bu aralıkta kredi notu olan kişiler en düşük puana sahip kişilerdir. Bu gruba En riskli grup denir. Eğer kredi notunuz bu aralıkta ise kredi notu almanız oldukça zordur.

700 – 1099 puan aralığı: Bu aralıkta kredi notu olan kişiler ise ”orta riskli” grupta yer almaktadır. Eğer kredi notunuz bu grupta ise ve kredi almak isterseniz bu durumda bankalara başvururken bir kefil göstererek ya da bir mülkü ipotek ettirerek mümkün kılabilirsiniz.

1100 – 1499 puan aralığı: Az riskli grup denilir. Eğer sizin kredi notunuz bu grupta ise yüksek ihtimal ile kredi alabilirsiniz. Bazı bankalar bu grupta bulunan kişilerden bile kefil istemektedir.

1500 – 1699 puan aralığı: Kredi alabilmek için en uygun gruplardan biridir. Kefile dahi gerek olmadan kredi alınabilir.

1700 – 1900 puan aralığı: Eğer bu grupta yer alıyorsanız yaptığınız kredi başvuruları en yüksek ihtimalde olumlu sonuçlanacaktır.

“kredi kullanabilmek için kredi notu en az kaç olmalıdır?” sorusunun cevabına 1100 ve üzeri diyebiliriz. Bu puana sahip olan kişiler kefilsiz kredi alabilir. Diğer gruplarda bulunan kişilerin ya kredi notunu yükseltmek için beklemesi ya da nüfuzlu bir kefil edinmesi gerekmektedir.

Scroll to Top