Kredi Nasıl Çekilir?

Kredi Nasıl Alınır?

Çeşitli ihtiyaçlardan dolayı bireylerin paraya gereksinim duyduğuna şahit oluruz. Bu ihtiyaçların sebepleri saymakla bitmeyecek kadar çok farklı olabilmektedir. Fakat bu noktaya gelmiş olan bireylerin akıllarına ilk gelen şey “Kredi Nasıl Çekilir?” sorusudur. Biz de bugün sizlere bu hususta bilgi vereceğiz.

Kredi Alma Şartları

Kredi başvurusunda bulunan kişilerin onay alabilmeleri için yerine getirmesi gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Her ne kadar kredi vermek ya da vermemek bankanın nezdinde olan bir kararsa da bireysel bu tür noktalarda iyileştirmeler yaparak kredi alma şansını daha da arttırmaktadır. Kredi alma şartları şu şekilde sıralanabilir;

  • Sigortalılık süresi: Sigortalı olma süresinin yetersiz olması halinde kredi almanız da mümkün olmayacaktır. Bu şartın yerine getirilebilmesi için yapılabilecek bazı şeyler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden ilki çalışmakta olduğunuz iş yerinde 6 aylık süreyi doldurmak olacaktır. Bu süre dolmadan önce kredi alma ihtiyacı duyuyorsanız bu durumda daha önce uzun süre boyunca çalışmış olduğunuz bir iş yerinden bahsetmeniz sizin faydanıza olacaktır. Bu noktada kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise kredi başvurusunu maaş aldığınız şube üzerinden yapmak olacaktır.
  • Kredi notu: Kredi almak için başvuruda bulunan kişilerin kredi notunun belirli bir seviyenin üzerinde olması gerekmektedir. Kredi notunuzu öğrenmek için Findeks resmi internet sitesini ziyaret edebilir ve bu konuda geliştirmeler yapabilirsiniz. Kredi notu düşük olan ve bu sebeple kredi alamayan kişilerin ise kredi notunu yükseltmek için borçlarını zamanında ödemek gibi bazı hamlelerde bulunması gerekmektedir.
  • İdari takipte olmamak: Geçmişte yasal ya da idari takibe girmiş olan kişilerin kredi başvuru süresince bankalar ile mevduat ilişkisi oluşturup kredi harici ürünleri kullanması onlar için avantajlı olacaktır. Böylelikle 3 ile 6 ay içinde yapacağınız kredi başvurusundan onay alma şansınız artacaktır.
  • Ödeme geçmişinin düzenliliği: Kredi notunu büyük oranda etkileyen ve bankaların oldukça önem verdiği noktalardan birisi de borç ve ödeme geçmişleridir. Bu nedenle bireylerin kredi taksitlerini ve kredi kartı ödemelerini son ödeme tarihini aşmadan en azından asgari ödeme tutarı seviyesinde gerçekleştirmesi gerekmektedir.
  • Ödenmemiş borcun olmaması: Kredi başvurusunda bulunan kişilerin hali hazırda ödenmemiş bir borcu varsa, bu durumda kredi başvurusu onaylanmayacaktır. Bu gecikmenin ortadan kalkması dahi bankanın en az bir aylık süre boyunca incelemede bulunmasına sebep olur. Bu nedenle ödemelerinizi geciktirmekten kaçınmanız gerekmektedir. Kredi kartı borcunuzu kapatabilmek için başvuracağınız kredilerde son dönem asgari ödeme tutarlarını ödediğinizden emin olun.

İlk Kez Kredi Kullanacaklar Nasıl Kredi Çeker?

İlk kez kredi kullanacak olan kişilerin kredi notu sıfır olacağından dolayı kredi kullanmaları mümkün olmamaktadır. Bu sebepten dolayı bireylerini ilk olarak banka ile bir bağ oluşturması gerekir. Bu aşamadan sonra da kredi notu yavaş yavaş yükselişe geçecektir. Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız küçük dokunuşlar ile kredi başvurunuzdan onay alabilmeniz mümkün olacaktır.

İlk defa kredi kullanacak olan kişilerin bu aşamada atacakları ilk adım bankada vadesiz bir hesap açmak olacaktır. Vadesiz hesap açtıran kişilerin otomatik ödeme talimatı vermesi ile birlikte kredi notu kademeli olarak artış gösterecektir. Bu noktadan sonra kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Fakat ilk aylarda kredi notunuz düşük olacağı için kredi kartınızın limiti de düşük olacaktır.

Bu noktada kredi kartını doğru bir şekilde kullanarak kredi notunuzu arttırabilirsiniz. Kredi katı limitinizi sonuna kadar harcadıktan sonra borcunuzun son ödeme günü gelmeden önce düzenli bir şekilde ödeme yapmanız halinde kredi notunuz da artış gösterecektir. Vadesiz hesabınız bir süre sonra kredili mevduat hesabına dönüşecektir. Tanımlanmış olan mevduat hesabı ile birlikte nakit giriş ve çıkışı yapmaya devam ettiğiniz sürece kredi notunuz daima artış gösterir ve böylece 6 ay içerisinde kredi başvurunuz onay alır.

Kredi Çekmek İstiyorum Ama Vermiyorlar

Kredi çekmek isteyen fakat kredi alamayan kişiler kredi başvurularının neden onay almadıklarını merak etmektedir. Bunun sebebi genellikle geçmiş ödemelerinizdir. Kredili mevduat hesabı, kredi kartı, kredi, senet ve çek gibi borç ödemelerinizi son ödeme tarihini aşacak şekilde ödeyen ve hatta ödemeyen biriyseniz kredibiliteniz de oldukça düşük olacaktır. Fakat bunun aksine son ödeme tarihi gelmeden ödemelerini gerçekleştiren kişilerin kredibilitesi de yüksek olur. Ödemelerini gerçekleştirmeyen ya da geciktiren kişilere bankalara tarafından kredi verilmesi pek mümkün değildir. Özellikle Merkez Bankası’nın kara listesinde yer alan kişilerin borçlarını bitirmelerine rağmen oldukça uzun bir süre bu listeden çıkabilmek için beklemeleri gerekecektir. Bu noktada bilmeniz gereken şey yalnızca kullandığınız bankadan değil hiçbir bankadan kredi çekemeyecek olmanızdır.

Yasal ya da idari takibe giren kişilerin kredi borçları olması halinde kredi borçları onaylanmaz. Bankalar düzenli bir şekilde ödeme yapan kişilere kredi verme eğilimindedir.

Scroll to Top