Kuveyt Türk Tarım Kredisi

Ülkemizin coğrafi bölgelerinin büyük bir yüzdesi, tarım yapmaya elverişli topraklar içerir. Ülkemizde bu durum yıllardır etkisini hissettirmiştir ve tarım ve hayvancılık birçok insanımızın ana geçim kaynağı olmuştur. Tarımla ve çiftçilikle uğraşan insanlar, belli hasat dönemlerinde topladıkları ürünleri satarak hayatlarını kazanmaya çalışırlar. Ve bunu yaparken de, sektörün ve genel olarak ekonominin durumundan etkilenmekten kaçamazlar. Bazı zaman aralıklarında, piyasada artan enflasyon, benzin ve mazot fiyatlarının artması gibi durumlar tarımla uğraşan insanları, çiftçileri derinden etkiler. Bunun sebebi maliyetin artması ve bazen artan maliyeti hasat zamanı sonrası satılmaya çalışan ürünlerin karşılamaması olabilir.

İklimsel değişiklikler de ekonomik değişkenlik ve sektörün genel durumu kadar etkili olabilir. Görüldüğü gibi, tarımla hayatını kazanan insanların birçok sorunu aynı anda olabilir. Bu nedenle tarım kredileri, bizim gibi verimli topraklara sahip olan ülkelerdeki bankaların ilgilenmesi gereken bir konudur. Çiftçilikle uğraşan, tarım ile geçimini sağlayan milyonlarca insan ülkemizde bulunmaktadır, bu nedenle bu müşteri topluluğunun ihtiyaçlarını karşılayan bankalar olması da zorunludur.

Kuveyt Türk de, özellikle piyasaya sürdüğü tohum kart ile tarım kredisi olarak kredi veren bankalardan biri. Kuveyt Türk’ün tarımla uğraşan insanlara ve çiftçilere verdiği destekten önce, tarım kredilerine yakından bakalım.

Tarım Kredisi Nedir?

Yazımızın girişinde de bahsettiğimiz üzere, ülkemiz verimli topraklara sahiptir ve bu topraklar tarım için oldukça elverişlidir. Bunların sonucu olarak, ülkemizde yıllar içerisinde tarımla ilgilenen insan sayısı artmıştır. Tarım, ülkenin yaptığı ihracata katkı sağlayarak hem genel olarak ekonomiye katkı sağlar, hem de ülke içerisindeki istihdamın artmasına yardımcı olur.

Bu nedenle, hem devlet hem de özel sektördeki bankaların, ekonomik yükü dönem dönem artabilen çiftçilere destek olmak için birçok kredi vermektedir. Bu durum özellikle 2001 yılından itibaren artış göstermiştir. 2001 krizi sırasında tarıma yapılan destek ve yatırım alt seviyelerdeyken, yıllar geçtikçe bu durum değişmiştir. Tarımla uğraşan ve geçimini sağlayan insan sayısındaki fazlalık bankaların dikkatini çekmiştir. Bu nedenle birçok banka tarım kredileri vermeye başlamıştır. Bu krediler sayesinde, ekonomik destek alan çiftçiler, tarım yapımında kolaylık yaşayacak ve daha iyi ürünler elde edebilecektir. Nakit akışının iyi sağlanması, bankalar ve devletten alınan destek sayesinde modern tarım aletleri alımı gibi büyümeler dahi, iyi planlanmış kredilerle birlikte yaşanabilir. Bu nedenle, tarım kredileri ekonomik büyüme için önemli bir olgudur.

Bu desteği almak isteyen insanlar, çeşitli kooperatiflere, devlet teşvikine veya tarım kredisi veren bankalara müracaat verebilirler. Birçok banka günümüzde tarım kredisi vermektedir. Bazı bankalar, sadece belli tohumlar için veya yalnızca tarım araç gereçleri kapsamında kredi verebilir. Bu nedenle, kişi tarım kredisi başvurusu yapmadan önce, en çok hangi alanda nakit akışına ihtiyaç duyacağını belirlemeli ve kredi başvurusu yaparken buna göre hareket etmelidir.

Bir arsanız olması ve bu arsanın tarım için değerlendirilebilir kapsamda olması durumunda, ekim, dikim, gübreleme, sulama, fidan gibi harcama alanlarında destek almak için krediye ihtiyacınız olabilir. Bu durumda bankalar ile tarım kredisi için görüşüp, ihtiyacınıza ve bankanın uygun gördüğü sınıra göre bir vade oranında ve faiz oranında anlaşarak tarım yapmaya başlayabilirsiniz.

Tarım Kredisi İçin Gereken Belgeler

Tarım kredisi için gerekli olan belgeler bankadan bankaya değişkenlik gösterebilmekle birlikte, genelde nüfus cüzdanı ve çiftçilik belgesi bütün bankalar tarafından istenmektedir. Tarımsal işletmeyi teşvik etmeye yarayan belgeler kapsamında kira kontratı veya tapu da istenebilir. Teminat belgeleri ve son 3 yıla ait gelir tabloları ile gelir bilançoları da istenebilmektedir. Bu belgeler genelde gerçek kişilerin başvurduğu tarım kredileri için geçerli olmaktadır. Tüzel kişilik ile başvurulacak tarım kredilerinde ise, vergi levhası, ticaret sicil gazetesi, oda kayıt belgeleri istenmektedir. Tüzel kişilik adına hareket etmeye yetkili kişi için ise noter onaylı imza sirküleri istenebilmektedir.

Kuveyt Türk de, özellikle ürettiği tohum kart aracılığıyla tarım kredisi veren bankalar arasında yerini almış bulunmakta. Bu kartla birlikte Kuveyt Türk, çiftçilerin harcamalarına uygun vadeler ve faiz oranları sunarak desteklemeye çalışıyor. Şimdi Kuveyt Türk’ün tarım kredileri için ürettiği Tohum Kart adlı kredi kartını daha yakından tanıyalım.

Kuveyt Türk Tarım Kredisi – Tohum Kart

Tohum kart, Kuveyt Türk Katılım bankası tarafından üretilmiş ve tarım, hayvancılık ile geçimini sağlayan insanların, çiftçilerin günlük ve aylık nakit akışını finanse edebilmek ve destek olmak adına piyasaya sürülmüş bir kredi kartıdır. Tohum kart sahibi çiftçiler ve tarımla geçimini sağlayan insanlar, yaptıkları vade ve faiz anlaşmaları sayesinde hasat dönemleri ile ödeme yapacakları tarihler ile uyumlu bir ödeme planına sahip olurlar. Bu da çiftçinin ödeme zamanı yaşayacağı sıkıntıları oldukça azaltarak üretim yaparken yaşanan sıkıntıların minimuma indirilmesine yol açar.

Tarım ve hayvancılıkla uğraşan, çiftçilik yapan insanların hasat dönemi öncesi çeşitli satın almalar yapmaları gerekir. Bu alımlar için Kuveyt Türk Tohum Kart kişiye uygun vade imkanları sunabilmek adına üretilmiş, ticari bir kredi kartıdır. Tarım işletmenizin tüm giderleri ile ilgili yapacağınız işlemlerde, Visa ve Mastercard logolu tüm iş yerlerinde Kuveyt Türk Tohum Kart’ın sunduğu imkanlardan yararlanma fırsatına sahip olursunuz.

Kuveyt Türk Tohum kart, Kuveyt Türk’ün tarım kredilerini desteklemek için sunduğu ve birçok avantaja sahip bir karttır. Bunlardan biri, gerekli araç gereç ve ham madde alımlarıdır. Gerekli araç gereç ve ham madde alımlarını, Kuveyt Türk Tohum Kart ile avantajlı bir şekilde gerçekleştirirsiniz. Tarım yaparken kullanılan araçların bakım ve onarım giderlerinde ve akaryakıt harcamalarında da Kuveyt Türk Tohum Kart kullanmanız yararınıza olacaktır.

Kuveyt Türk Tohum Kart sahibi çiftçi ve tarımla uğraşan insanlar, üye olmayan iş yerlerinden dahi yaptıkları tek çekim alışverişlerde hem ileri vadeli ödeme fırsatına hem de anında vadelendirme / taksitlendirme fırsatını kullanabilirler. Ayrıca, Kuveyt Türk Tohum Kart sahipleri, sahibi oldukları işletim sisteminin nakit akış düzenine bağlı olarak 2, 3, 4, 6 veya 12 aylık dönemler şeklinde ekstre alma imkanına sahip olabilirler. Bütün bu özelliklerinin yanında, Tohum Kart’ın bir kart ücreti gerektirmemesi de Kuveyt Türk Tohum Kart’ı çiftçilere ve tarım, hayvancılıkla uğraşan insanlara uygun kılan bir özellik.

Kuveyt Türk Tohum Kart sahipleri, tarım ve hayvancılık işlerinde, kişinin aklına gelebilecek her türlü gider ve harcamada alım yapabilirler ve bu alımlar finanse edilip vadeye bağlanabilme özelliğine sahiptir. Tohum Kart sahibi çiftçiler bütün tutardaki alışverişlerini finanse edebilme ve vadelendirme fırsatına sahiptir.

Kuveyt Türk Tohum Kart’ın tarım kredileri içerisinde uygun bir yerde olmasının bir başka sebebi de, hasat dönemlerine ve tahsilat periyotlarına göre, ayrıca ürettiğiniz ürüne göre ekstre periyotlarının belirlenmesi ve bütün bunlara uygun dönemler için vadelendirme yapılabilmesi. Kuveyt Türk Tohum Kart ile tarım ve hayvancılık işlemleriniz ile ilgili bütün sulama ve ısıtma sistemleri, zirai ekipman alımı, tarım ilaçları, veterinerlik hizmetleri, depolama ve stoklama için yapılacak olan harcamalar, kullanılan araçların bakımı ve yedek parça servisleri için işlem yapabilirsiniz.

Kuveyt Türk Tohum Kart Başvurusu

Kuveyt Türk Tohum Kart sahibi olmak için, size en yakın Kuveyt Türk Şubesine başvurabilirsiniz. Tohum kart başvurunuzu Kuveyt Türk ATM’lerinden de ayrıca gerçekleştirebilirsiniz.

Scroll to Top