Mantar Yetiştiriciliği Kredi Desteği

Mantar Yetiştiriciliği Kredisi

Krediler artık hayatımızın hemen hemen her alanında ve bu kredilerin eğitim kredisi, ihtiyaç kredisi, konut kredisi, tarım kredisi şeklinde sayıca fazla olduğunu biliyoruz. Bu yazımızda Mantar Yetiştiriciliği Kredi Desteği konusunu ele alacağız. Neden tarım kredileri varken mantar kredisi ayrı hiç düşündünüz mü? Her sebze meyveye özel kredi olduğunu düşünsenize, işin içinden çıkılmazdı değil mi? Gelin bunun sebebine bir göz atalım.

Mantar hemen hemen hepimizin severek tükettiği bir besin olup her yerde yetişmeye uygun bir sebzedir. Ancak bir o kadar da tehlikelidir. Çünkü çoğu zaman mantarın zehirli olup olmadığını anlayamayız. Zehirli olabilen mantarlar olduğu gibi, bizlerin yemesine uygun sağlıklı mantarlar da vardır. Mantarların zehirli olup olmadığını gözle bakıldığında anlaşılmaz. Bu yüzden insanları zehirlemeden, sağlık besinler üretebilmek ve mantar konusunda bilinçlendirebilmek için mantar yetiştiriciliği kredisi bulunmaktadır. Mantar yetiştiriciliği, ilk defa 17. yüzyılda başlamıştır. 20. yüzyıldan itibaren mantar yetiştiriciliğine olan ilgi giderek artmıştır. Ülkemizde de son dönemlerde yeni iş imkanları oluşturmaya başlamış olup devletinde desteği ile yeni bir sektör ortaya çıkmıştır.

Mantar yetiştirme işi ile uğraşanlar daha çok pazar imkanı olduğu için kültür mantarı, istiridye mantarı ve trüf mantarı yetiştiriciliğini tercih etmektedir. Az önce de dediğimiz gibi bu türlerden de en uygun olanı pazara göre seçebilirsiniz. Pazarı iyi ve pahalı olan ürünlerden en çok talep göreni istiridye mantarıdır. En çok üretilen ve talep gören bir diğer mantar da kültür mantarıdır. Yetiştirilmesi de çok kolaydır. Ancak trüf mantarında daha farklı bir durum söz konusudur. Yetiştirilmesi iyi kazandırsa da hem az ilgi gören hem de pahalı olan bir mantar çeşididir. Bu nedenle de mantar yetiştiriciliği kredi desteği adı altında bir destek verilmektedir.

Mantar Yetiştiriciliği Kredi Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

Mantar yetiştiriciliği için dönüm dönüm tarlalara ihtiyaç bulunmaz. 100 metrekarelik alanda da bu iş çok rahatlıkla yapılabilir. Mantar yetiştirilmesi kolaydır, ancak yetişirken kötü bir kokuya sahip olduğu için merkezi yerlerde değil, genellikle şehrin dışında kalan arazilerde yetiştirilmesi uygun görülmektedir. Mantar yetiştiriciliği kredi desteği her kurum ve bankada olmadığı gibi, her mantar için de alınamıyor. Az yetiştirilen mantar türleri için krediler verilmektedir. Mantar yetiştiriciliği kredi desteğinin her kurum ve bankadan verilemediğinden bahsetmiştik. Peki hangi kurum ve bankalar mantar yetiştiriciliği için kredi desteği sunmaktadır? Bunlardan bazılarınının Ziraat Bankası ve KOSGEB olduğu söylense de esasında bu konu ile ilgili destek veren asıl kurum TKDK’dır.

Öncelikle Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı yani KOSGEB’in  mantar için özel bir kredi verdiği düşünülebilir ancak öyle değildir. KOSGEB sadece tesis kurulumu, gerekli makine alımı gibi ihtiyaçlar için tarım sektörü ile uğraşanlara hibe vermektedir.  Peki gerçekten hangi kurumlar mantar yetiştiriciliği için hibe veya kredi veriyor?

Bilinen ve güvenilen yer olarak akla ilk başta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gelmektedir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı mantar yetiştiriciliği için kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında 2014 yılında hibe ile destek olmaya başlamıştır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının mantar yetiştiriciliği hibe desteğinden yararlanmak için bulundukları bölgedeki bakanlığa bağlı Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine başvurabilirler. Yukarı da bahsetmiş olduğumuz TKDK yani Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Gıda Tarım ve Ormancılık Bakanlığı ile birlikte çalıştığı için başvuru ve değerlendirmeler aynı şekilde yapılır. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun internet sayfasından da başvurular yapılabilmektedir.

Ziraat Bankasının kredi desteği normal krediler gibi değildir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından hibe almış olan ve bakanlığın uygun gördüğü üreticilere Ziraat Bankası tarafından hibe miktarının 3 katı kadar tarımsal kredi verilebilir. Üretici bu krediyi ister alet, makine gibi malzeme ihtiyaçlarını alabileceği gibi isteyen üreticiler de işçi giderleri için kullanabilir. Ayrıca Ziraat Bankasının bu krediyi isteyenler için düşük faiz oranı ile 1-4 yıl arası vade imkanı olduğunu da söylememiz lazım.

Scroll to Top