Murabaha Kredisi Nedir?

Murabaha Kredisi

Katılım Bankacılığı ya da İslami Bankacılığın kullanmış olduğu Murabaha kredisi nedir? Bu kredi nasıl alınır? Banka kredisi ve murabaha kredisi arasında hangi farklar bulunmaktadır? Bu ve bunun gibi soruların cevaplarını bu yazımızda vermiş olacağız.

İslamiyet dini gereğince bankalardan alınmakta olan kredilerdeki faiz işlemleri sebebiyle, kredi çekmenin helal olmadığı bilinmektedir. Bu durumun da sonucunda islamiyet dinini benimsemekte olan kişilerin de buna bağlı olarak kredi kullanmamalarının gerekliliğinden bahsedilmektedir. Bu tür durumlarla karşı karşıya kalmamak için de murabaha kredisi adında yepyeni kredi türü ortaya çıkmıştır.

Murabaha Kredisi

Murabaha, bir malı üzerine kar koyarak satma işidir. Bu da demek oluyor ki, her türden ticari işlemlerin yapılması bir anlamda da murabaha’dır. Murabaha, yeterli miktarda nakit parası olmayan müşterinin almak istediği malı, katılım bankasına satın aldırarak ürünün bedelinin bankaya taksitli olarak ödenmesi işlemine denmektedir.

Murabaha Kredisi Alabilme Şartları Nelerdir?

Murabaha kredisinde birçok farklı işlem uygulandığından dolayı kişiler, bankaya her durumda kar oranlarının üstünden ödeme işlemlerini yapmak zorundadırlar. Bu durum da gösteriyor ki murabaha kredisini normal krediden çok az miktarda bir farka sahiptir. Murabaha kredisini alabilecek özelliğe sahip kişilerin nakit parayı alabilmeleri söz konusu bir durum değildir. Bir açıdan bankalardan borçlanıp kişiler, istemiş oldukları eşyaları veya ürünleri satın alacakken bu ürünlerin ücretlerini bankaya geri ödemek zorundadırlar. Murabaha kredisi vermekte olan bankaların sayısı oldukça az sayıdadır. Son zamanlarda bu konu açısından birçok farklı uygulama da yapılmaktadır. Murabaha kredisi alabilmek için kişilerin öncelikle bankalara müracaat etmeleri gerekmektedir.

Murabaha Kredi Alabilme Süreci Nasıldır?

Murabaha kredisi almak için alıcının almak istediği ürüne karar vermesi gerekmektedir. Alıcı da katılım bankalarından birisine başvuru yaparak, almak istediği ürünün ve ürün maliyetinin bankaya bildirimini yapmaktadır. Banka da kredi politikalarının gerektirdiği ölçüde, alıcı ödeme gücü hakkında bilgiye sahip olmalı ve analiz etmeye başlamaktadır. Banka, alım satım işlemine dair gerçek olup olmamasını kontrol etmektedir.

Katılım bankaları alım satım işlemlerinde herhangi bir sahtecilik durumunun olup olmadığını incelemektedir. Gerçek dışı olan alım satım işlemlerinin devreye girmesi söz konusu olamaz. Bu anlamda gerçek ihtimali oldukça zayıf olan işlemleri bile reddetmektedir. Bu şekilde de suni olarak gerçekleşecek olan alım satım işlemlerinin önüne geçmeyi amaçlamaktadır. Bu da demek oluyor ki murabaha işlemlerinin kredi olmasını engellemek amaçlanmaktadır. Zira, haram ve helal kavramları üzerinde durulan bir konudur. Banka bu başvuru işlemini onaylaması durumunda, alıcı kişiden belirli bir miktarda peşinat almaktadır. Böylece alıcının satın almak istediği ürünü de satın almaktadır. Banka, almış olduğunuz ürünün üzerine kar payını da ekleyerek, alıcı olan kişiye taksitli olacak bir şekilde satmaktadır.

Murabaha Kredisi Almak Helal Midir?

Murabaha kredisinin helal olup olmadığını belirtebilecek yetkide dini bir otoritede olmamakla birlikte bu konuya dair birçok farklı söylentiden bahsetmemiz mümkündür. Çeşitli din adamlarının farklı yorumları olmaktadır. Kimi din adamları murabaha için haram olduğunu iddia etmektedir. Yani, normal krediden bir farkının bulunmadığını ve bankayla müşteri ilişkisinin paradan para kazanma hali olarak yani bir faiz ilişkisi olduğunu belirtmektedir. Kimi din adamlarının da banka ve müşteri arasındaki ilişkinin alım satım işlem olmasıyla bununla da faiz ilişkisine dair bir durumun olmadığını iddia etmektedir. Yani murabaha kredisinin helal olduğunu söylemektedirler. Bu krediyi de kendi mantığınız çerçevesinde değerlendirerek istediğiniz ölçüde kullanabilir, eğer ki mantığınıza uymuyorsa da kullanmayabilirsiniz.

Murabaha Kredisine Nasıl Başvuru Yapılmaktadır?

Murabaha kredisine müracaat ettikten sonra bankalar aracılığıyla hangi malı almak istediğiniz sorgulanmaktadır. Bu mal üstünden bir inceleme işlemi yapılacaktır. Malın satın alınmasında ve değer miktarında herhangi bir sorun yoksa kişilerin bu malda murabaha kredisini çekebileceği belirtilmektedir. Bu durumun belirtilmesinden sonra kişinin kredi notu gibi çeşitli detaylarına bakılıp, kredi sicilinin de buna uygunluk ölçülerine bakılmaktadır. Bu ölçülerle beraber gelir durumunun da sorgusu yapılmaktadır. Bütün bu işlemlerle beraber herhangi bir sorunun çıkmaması durumunda da murabaha kredisi devreye girer. Kişinin istemiş olduğu ürün alınarak kişiye teslim edilmektedir. Bu işlemden sonra da bu ürünün üzerinden fiyat belirlenir, ek ücretlerle beraber kişiye bildirimi yapılmaktadır.

Murabaha kredisi almakta olan kişiler belirlenen aylar içerisinde taksitli olarak ödeme işlemini yaparak, nakit paraya olan ihtiyaçlarını karşılarlar ve bununla beraber aynı zamanda ürüne sahip olabilmektedirler. Murabaha kredisinin daha farklı kredi türü olmasıyla beraber, ilk kullanıldığı andan itibaren oldukça farklı tartışmalara da beraberinde sebep olmuştur. İslam dini gereğince uygun olup olmaması durumuyla oldukça sorgulanmakta olan murabaha kredisi hakkında kafalarda oldukça fazla soru işaretleri mevcuttur. Bu açıdan bakılırsa, kesin bir şekilde belirlenmiş olan sonuçları da bulunmamaktadır. Ancak, murabaha kredisi almak isteyen vatandaşlara, belirli değerler ile işlemleri sürdürmeleri ve bankalara müracaat etmeleri durumunda yukarıda da belirtmiş olduğumuz olanaklardan faydalanabilirler.

Scroll to Top