Odeabank Swift Kodu Sorgulama

odeabank şube saatleri

SWIFT ya da bir başka adı ile döviz transferleri işlemlerini gerek yurt içinde gerek ise yurt dışında yer alan bankalar arasında gerçekleştirmeniz mümkündür. Biz de bugün sizlere Swift işlemi hakkında bilgiler verecek, nasıl oluştuğundan ve ücretlerinden bahsedecek ve son olarak da Odeabank Swift Kodu Sorgulama işlemlerini anlatacağız.

Uluslararası düzeyde yapılacak olan para transferi işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için ilk olarak farklı ülkelerde yer alan bankaların da birbirlerini tanıması gerekir. Bunun için de her insanın bir kimliğe sahip olması gibi bankalar için de kimlik fikri ortaya çıkmıştır. Odeabank üzerinden bir başka bankaya yapılacak olan SWIFT işlemi söz konusu olduğu zaman bankalar, isimleri ile değil Swift kodu ile işlem yapar. Swift kodu ülke, banka ve banka şubesi gibi kısaltmalara sahip bir koddur. Bu kodlama sistemi sayesinde bankalar birbirlerini kolay ve hızlı bir şekilde tanıyacak ve bu da tüm işlemlerin daha kolay bir şekilde yapılabilmesini sağlayacaktır.

Odeabank SWIFT İşlemi

Odeabank Swift işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişilerin Odeabank üzerinde döviz hesabına sahip olması gerekir. Döviz transferlerini gerçekleştirmek isteyen kişilerin ilk olarak Swift kodunu bilmesi gerekir. Bu kodu bildiğiniz takdirde döviz işlemleri sırasında bir başka bilgiye ihtiyacınız olmayacaktır. Swift kodları 11 haneden oluşmakta olan bir koddur. 11 haneden daha az haneye sahip olan swift kodlarının başına X konulacaktır. Odeabank swift kodunu bilmeyen kişilerin bu işlemleri gerçekleştirirken yapması gereken şey bankaların yer aldığı ülkeyi seçmek ve ardından para transferi yapılacak olan bankanın ilk iki harfini yazmak olacaktır. Daha sonra da yapılacak olan döviz transferi tutarını girmeniz gerekecektir. Yurt içinde yapılacak olan swift işlemlerinde hangi bankaya döviz transferi yapacak olursanız olun bu bankanın isminin ilk iki harfini İngilizce karakterler ile yazmanız yeterli olacaktır. Bu durumda karşınıza bu kriterlere uyan ve Swift sistemine dahil edilmiş olan bankaya ait swift kodu çıkacaktır.

Odeabank Swift işlemlerini 24 saat boyunca gerçekleştirmeniz mümkündür. Odeabank bireysel swift işlemleri 10 TL ve 100.000 TL aralığında yapılabilir. Bununla birlikte Odeabank ticari ya da kurumsal swift işlemleri 10 TL ile 1.000.000 TL aralığında yapılabilir.

Odeabank SWIFT Kodu Nedir?

Swift kodu kullanılarak yapılacak olan döviz işlemleri hem kolay hem de hızlı bir şekilde hallolacaktır. Her bir bankanın bir swift kodu bulunur. Odeabank da müşterilerine bu hizmetten faydalanması için kolaylıklar sunmuştur. Odeabank swift kodu sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek için alıcı ve gönderici kişilerin hesap numaraları ile isim ve soy isim bilgileri gereklidir. Odeabank swift kodu sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek için gerek Odeabank İnternet Şubesi üzerinden gerek ise Odeabank resmi internet sitesini kullanmanız mümkündür. Odeabank swift işlemlerini gerçekleştirmek için de gerek Odeabank İnternet Bankacılığını, gerek Odeabank şubelerini, gerek Odeabank mobil uygulamalarını gerek ise Odeabank ATM’lerini kullanabilirsiniz.

Odeabank üzerinden yapılacak olan döviz işlemlerinde ODEATRIS kodunu kullanmanız gerekecektir. Çapraz kur ile yapılacak olan döviz transferlerinde yabancı para vadesiz para hesabı açmanız gerek olmayacak ve herhangi bir TL hesabın üzerinden swift işlemlerini kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebileceksiniz.

Döviz transferi işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişilerin bu işlemi iptal etmek istemesi halinde Odeabank İletişim Merkezi numarası olan  0 850 222 8 444 ya da 444 8 444 numaralarından birini araması ve swift işlem iptali talebinde bulunması gerekecektir. Fakat bu tür durumlarda para transferi yapmak istediğiniz bankanın sizlerden masraf talebinde bulunması mümkündür. Zira swift işlemlerinin iptali sebebi ile ortaya çıkan tüm masraflar sizlerden tahsil edilecektir.

Swift girişinin yapılması ile işlem başlangıcı arasında kısa bir süre oluşur. Bu süre kontrol aşaması için ayrılmıştır. Bu aşamada herhangi bir sorun çıkması halinde işlem iptal edilecektir. Odeabank swift işlemlerinin gerçekleşmemesinin ardında gönderici ve alıcı isim ya da soy isminde ya da hesap numaraları bilgilerinde farklılıklar olması muhtemeldir. Bu tür sorunlar ortaya çıktığı takdirde Odeabank sizlerden gerekli düzenlemeleri yapmanızı isteyecektir. Yapılacak olan düzeltmenin ardından döviz transferi işleminiz yeniden başlar. Bilgi güncelleme işlemleri sırasında da sizlerden belirli bir miktarda talep edilmesi mümkündür. Bu ücret de yine aynı şekilde Odeabank şubesinde yer alan hesabınız üzerinden alınır.

Odeabank Swift Kodu Nasıl Kullanılır?

Odeabank swift işlemlerini Odeabank şubelerini kullanarak gerçekleştirmek istediğiniz takdirde Odeabank çalışanları sizlere en uygun koşullarda yardımcı olacaktır. Dilerseniz Odeabank resmi internet sitesinin sağ üst köşesinde yer alan İnternet Şubesine giriş yaparak da swift işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkündür. Ayrıca Odeabank tarafından akıllı telefonlar için çıkartılmış olan mobil uygulamaları kullanarak da swift işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Odeabank Swift Ücretleri

Şube üzerinden yapılacak olan swift işlemleri için belirlenmiş olan maksimum tutarı banka sigorta muamele vergisi dahil edilmemiş hali ile 85 TL olarak belirlenmiştir.

Yurt içi yabancı para havale işlemlerinde ayrıca alınacak olan swift ücretinin maksimum oranı %0,50 iken, en düşük tutarı 40 TL ve en yüksek tutarı 350 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutara banka sigorta muamele vergisi dahil edilmemiştir.

Yurt dışı yabancı para havale işlemlerinde ayrıca alınacak olan swift ücretinin maksimum oranı %0,50 iken, en düşük tutarı 75 TL ve en yüksek tutarı 350 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutara banka sigorta muamele vergisi dahil edilmemiştir.

Gelen havale nakit ödeme işlemleri için belirlenmiş olan maksimum oran %0,50 iken,  en düşük tutar 25 TL ve en yüksek tutar 350 TL’dir. Bu ücretlere banka sigorta muamele vergisi dahil edilmemiştir.

İnternet Şubesi üzerinden yapılacak olan swift işlemlerinde yurt içi ya da yurt dışı yabancı para havale işlemlerinde banka sigorta muamele vergisi dahil olmamak kaydı ile en yüksek tutar 100 TL olarak belirlenmiştir.

Mobil Şube üzerinden yapılacak olan swift işlemlerinde yurt içi ya da yurt dışı yabancı para havale işlemlerinde banka sigorta muamele vergisi dahil olmamak kaydı ile en yüksek tutar 100 TL olarak belirlenmiştir.

Odeabank İletişim Merkezi üzerinden yapılacak olan swift işlemlerinin swift ücreti banka sigorta muamele vergisi hariç olmak üzere en yüksek tutarı 85 TL’dir.

Yurt içi yabancı para havale işlemlerinde ayrıca alınacak olan swift ücretinin maksimum oranı %0,50 iken, en düşük tutarı 40 TL ve en yüksek tutarı 350 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutarların içerisinde banka sigorta muamele vergisi yoktur.

Yurt dışı yabancı para havale işlemlerinde ayrıca alınacak olan swift ücretinin maksimum oranı %0,50 iken, en düşük tutarı 75 TL ve en yüksek tutarı 350 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutarların içerisinde banka sigorta muamele vergisi yoktur.

Scroll to Top