Sigortasız Kişiye Kredi Veren Bankalar

Sigortasız Kişiye Kredi Veren Banka

Sosyal sigorta; bir işte ücret karşılığı çalışanların sağlığını, geleceğini güvence altına almak gereğiyle, kazançlarından prim kesilerek yapılan sigorta demektir. Anayasada belirlenmiş hükümler dahilinde sigortası yapılmadan işçi çalıştırmak suç sayılmaktadır. İşveren suçtan doğacak tüm cezadan ise sorumludur. Bizlerin çalıştığımız veya hizmet verdiğimiz kurumlarda sosyal sigortamız olmadan çalışmamamız gerekmektedir. Çünkü sigortasız çalıştırılmak birçok haktan da mahrum bırakacaktır. Bu hakların en başında da kredi çekme gelmektedir. Ülkemizde çalışmadığı için de sosyal sigortası olmayan birçok kişi vardır. Bunların başında ev hanımları, öğrenciler , zanaatkarlar ve serbest meslek sahibi insanlar gelmektedir. Bu kişiler sosyal sigortası yapma zorunluluğu olmayan kişilerdir. Diğer durumlarda çalıştığınız her yerde sigorta yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Peki sigortasız olunması durumunda ne olur? Bu sorunun cevabı açıktır. Hiçbir sosyal haktan yararlanamamaya neden olmaktadır. Sizler işten çıkarılmanız durumunda hak iddia edemezsiniz. Diğer bir yandan ise o iş yerinde kazaya uğradığınızda bu durumdan doğacak masrafları çalıştığınız yer karşılamaz.

Sigortasız kişilerin bir diğer problemi ise bankalardan kredi alıp alamayacaklarını bilmemektir. Çoğunuzun bildiği gibi bankalar kredi verirken başvuru yapan kişilerin sigortası bulunması şartı koşmaktadır. Tabi bu durum her banka için söz konusu değildir. Bu yüzden kredi almak isteyen kişinin sigortası veya bir sosyal güvencesinin olmaması tamamen kredi kullanmaya engeldir diye bir şey söyleyemeyiz. Çünkü sigortası veya sosyal güvencesi olmadan da yüklü miktarda parası bulunan insanlar vardır. Ya da çekilen kredinin taksitlerini ödeyecek yeterlilikte maddiyata sahip insanlar bulunmaktadır. Bu yüzden şimdiki yazımızda sizlere “Sigortasız kişiler kredi çekebilir mi?”, “Sigortasız kişiler nasıl kredi çeker?” ve “Sigortasız kişiye kredi veren bankalar hangileridir?” sorularının cevaplarını verelim.

Sigortasız Kişiler Kredi Çekebilir Mi?

Bu sorunun cevabı aslında ”Evet” tir. Fakat her bankaya ait olan kredi politikaları farklı olduğu için her zaman sigortasız olan kişiler kredi çekebilecek diye bir durum söz konusu değildir. Örneğin sigortasız olduğu halde yaptığı iş dolayısı ile yüksek bir aylık gelire sahip olan, banka hesabında çok parası bulunan yahut banka geçmişi yani banka notu yüksek olan kişiler kredi alabilirler. Fakat bu durum her bankaya göre değişiklik gösterdiğinden sizlerin bu durumu iyi araştırarak sigortası kişilere kredi veren bankların hangisi olduğunu öğrenerek kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Sigortasız Kişiler Nasıl Kredi Çeker?

Ülkemizde bulunan bankaları genelleyecek olursak; Bankalar kredi işlemlerinde başvuruları olumlu olarak dönüt alan kişilerden gelir belgesi istemektedirler. Bu gelir belgesi ise son 6 aydır düzenli olarak aldığı bir maaşın olması ve bu maaşın en az asgari ücret olması gibi durumları içermektedir. Genel olarak verilen kredilerin taksitleri en fazla gelirinin % 75’i olmaktadır. Bu oranı geçtiği takdirde kişi için olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Fakat bankaları aralarındaki rekabetin dozuna göre bazı bankaların sigortasız da olsa birçok kişiye kredi verdiğini görmekteyiz. Sigortasız olduğu halde ev, araç, arsa gibi gayrimenkulü olan, düzenli kira geliri olan ve kefil gösteren kişiler kredi alabilmektedirler. Bu yüzden ilk olarak sigortasız kişilere kredi verecek olan bankaya başvurun. Bu başvuruda banka tarafından kişinin daha önce aynı bankada bir işlem yapıp yapmadığına bakılır. Ardından diğer bankalarda bulunan bir kredi kartı ya da hesabı varsa ödeme durumunu incelenmektedir. Kişinin taksitlerini düzenli olarak yapmış olması dahilinde kredi notu da düşüktür. Bu faktöre bakılarak kişinin kredi başvurusu değerlendirilir. Kişinin sahip olduğu yüklü para ya da değerli eşyalar da kredi çıkmasını destekleyen durumlardır. Ayrıca bu krediye bir kefil bulunması halinde kredi kolaylıkla alınmaktadır. Eğer sigortasız kişi daha önce kanun takip ya da idari takipte olmuş ve bankanın kara listesine girmiş ise bu kişi kredi alamaz.

Sigortasız ve Kefilsiz Kredi Çekebilir Miyim?

Sigortası bulunmayan kişiler kredi talebinden bulunabilirken bazı durumlar dahilinde kredilerin alınması kolaylaşmaktadır. Bunlardan biri kefildir. Bir kefil bulmanız halinde kredi almanız daha da kolay olur. Hele de bu kefil banka ile işlerini yürüten ya da bankanın hatırı müşterisi ise o zaman krediyi rahatlıkla alabilirsiniz. Diyelim ki kredi çekmek için bir kefil bulamadınız. Bu durumda kefil olmadan da sigortasız kişiler kredi çekebilirler. Kefilsiz kredi çekmek için ise kişinin sahip olduğu taşınmaz malları üzerinden ipotek ile kredi çekebilir. Bu taşınmaz mallar ev, arsa veya tarla gibi taşınmazlar olup bunlar bankaya teminat olarak sunulmaktadır. Daha sonra bu taşınmazların değerlerinin ölçüsünde kredi çekilebilir.

Sigortasız Kişiye Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Sigortasız olan kişilere kredi veren birçok banka bulunmaktadır. Bun bankalar şöyledir;

Yapı Kredi Sigortasız Kredi; Sigortası olmayana 10.000 TL kadar kredi vermektedir.

Denizbank Sigortasız Kredi; Sigortalı olmadığınız halde kredi almak istediğinizde Denizbank size finansal destek vermektedir. Denizbank gelir belgesi olmadan, 55.000 TL’ye kadar kredi verebiliyor. Üstelik Denizbank bu kredi için 36 aya kadar vade imkanı sağlıyor ve bir evrak veya kefil de istemiyor.

İş Bankası Sigortasız Kredi; İş Bankasından 7/24 başvurması kolay, cevabı hızlı evraksız, senetsiz ve gelir belgesiz kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Halkbank Sigortasız Kredi; Devlet destekli bankalardan biri olan Halkbank, sigorta şartlarını esnek bir hale getirerek kişilerin mağdur olmasına engel olmaktadır. Bu bankadan sigortasız kredi alabilirsiniz.

ING Bank Sigortasız Kredi; Sigortasız olan kişilere kredi imkanı sunan bir diğer banka ING Bank’tır. ING Bank sigortasız olan kişilere nakit desteği sağlar ve bunu yaparken kredi notuna da önem verir. 3.000 TL’ye kadar nakit desteği veren bankanın faiz oranı ise % 1,99’dur.

Finansbank Sigortasız Kredi; Sigortasız kişilere de destek vermektedir. Kredi faiz oranlarının düşük seviyede olması sayesinde en çok tercih edilen bankalardandır.

Akbank Sigortasız Kredi; Sigortasız olarak yapılacak olan kredi başvurularında 20.000 TL’ye kadar kredi desteği vermektedir.

Deniz Bank Kredi Başvurusu İçin TIKLAYINIZ!

İş Bankası Kredi Başvurusu İçin  TIKLAYINIZ!

Halkbank Kredi Başvurusu İçin  TIKLAYINIZ!

ING Bank Kredi Başvurusu İçin TIKLAYINIZ!

Yapı Kredi Bankası Kredi Başvurusu İçin  TIKLAYINIZ!

Finansbank Kredi Başvurusu İçin  TIKLAYINIZ!

Akbank Kredi Başvurusu İçin  TIKLAYINIZ!

Scroll to Top