TEB Tarımsal Proje Kredisi

TEB Tarım Kredisi

Ülkemizdeki ekonomik gelişmeleri takip eden süreç içerisinde turizm, inşaat, üretim gibi birçok alanda sağlanan ekonomik atılımlara bankalar özel proje kredileri ile destek vermektedir. Bu alanlardan olan tarım ile ilgili de özel proje kredileri sağlanmaktadır. Tarımsal projeleri destek amacıyla kredi imkanı sunan bankalardan olan Türk Ekonomi Bankası yani TEB özel ödeme imkanları ve süreleri ile tarımsal alanda proje yapmak isteyen veya yatırımını tarımsal alanda gerçekleştirmek isteyen çiftçi ve girişimcilere finansman desteği sağlamaktadır. Bu yazımızda sizler için Türk Ekonomi Bankası tarafından sunulan tarımsal proje kredileri hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

TEB Tarımsal Proje Kredisi Nedir?

Türk Ekonomi Bankası tarım destekleme kredileri adı altında verdiği kredi türlerinden biri olan tarımsal proje kredisi ile hibe kazanmış projelerinizin gerçekleştirilmesi sırasında ihtiyacınız olan nakdi veya projeniz için çıkan hibe miktarı yetersiz kaldığında ek olarak kullanabileceğiniz finansmanı sağlar. Tarımsal kalkınma üzerine hibe hakkı alan projeniz için TEB üzerinden tarımsal proje kredisine başvurarak Tarımsal Proje Kredisi alabilir ve uygun ödeme seçenekleri ile ödeyebilirsiniz.

TEB Tarımsal Proje Kredisi Ödeme Koşulları

Tarımsal proje kredisi müşterilere özel vade koşulları ile sağlanmaktadır. Böylece ödemelerinizi nakit akışınıza göre zorlanmadan gerçekleştirebilirsiniz. Tarımsal projenizin niteliğine göre de değişiklik gösteren vade farkı genelde 48 ay ile 60 ay arasında olmaktadır. Öncelikle krediyi kullanacağınız alan makine ve ekipman alımı içinse banka size bunun için maksimum vade farkını 48 ay olarak belirliyor. Tarımsal projeniz için alacağınız ekipmanlarda kullanacağınız finansman desteğinde 48 ay yani 4 yıllık bir vade farkı sunuluyor. Eğer tarımsal projenizde inşaat süreci içeren yatırımlarınız var ise vade farkını inşaat süresinden doğan gecikmeden dolayı daha fazla kullanabilirsiniz. İnşaat süreci içeren tarımsal yatırımlarınızda vade farkı 60 ay yani 5 yıl olarak belirlenmiştir. Ödeme koşullarında ise sizlere kolaylık sağlanmaktadır.

Tarımsal proje yatırımı yaptığınız için nakit akışınıza uygun ödeme aralıkları seçebilirsiniz. Ödemelerinizi aydan aya yapabileceğiniz gibi 3 ayda bir 6 ayda bir ve  12 ayda bir eşit taksitlerle yapabileceğiniz gibi esnek taksitlerle de ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Tarımsal Proje Kredisi Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Öncelikle kazanmış olduğunuz hibenin resmi şekilde belgelendiği Hibe Sözleşmesi istenmektedir. Ayrıca hibenizin başvurusu sırasında tamamlanmış hibe başvuru formunun fotokopisi de gereklidir. Bunun haricinde herhangi bir Türkiye Ekonomi Bankası şubesinden bulabileceğiniz Tarım Kredisi Talep Formu eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olarak kredi başvuru dosyanızda bulunmalıdır. Bu formdaki bilgilerin doğruluğundan emin olmalısınız.

Bir diğer gerekli evrak tamamlanmış iş planıdır. İş planınızın yazılı olduğu belgeyi de dosyanızda bulundurmanız gerekmektedir. Hibe Başvuru Formu’nun ve İş Planı’nın tüm eklerini de kredi başvuru dosyanızda eksiksiz olarak bulundurmalısınız. Ayrıca diğer gelir ve giderlerinizin belgesi veya sahip olduğunuz mal varlıklarınızla ilgili belgeler de talep edilmektedir. Kefil belgesi, tapu ve ruhsat gibi teminatlara ilişkin bütün belgelerinde hazırlanması sonrasında Tarımsal Proje Kredisi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Tarımsal Proje Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tarımsal Proje Kredisi için yapacağınız başvurularda öncelikli olarak size en yakın herhangi bir Türk Ekonomi Bankası şubesine gitmenizi tavsiye ederiz. En hızlı bilgiyi oradan alabilirsiniz ve varsa kredi ile ilgili yeni gelişmeleri ve fırsatları öğrenebilirsiniz. Bu nedenle ilk tercihiniz banka şubesine giderek bilgi almak olsun. Ardından kredi başvurunuzu müşteri temsilcinizin yönlendirmesi doğrultusunda eksiksiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Telefon Bankacılığı ile TEB Tarımsal Proje Kredi Başvurusu

Bir diğer başvuru kanalı ise Türkiye Ekonomi Bankası Telefon Bankacılığı ile olandır. Ancak başvuru kaydınız alındıktan sonra yine bir banka şubesine gitmeniz gerekecektir. Türk Ekonomi Bankası telefon şubesi için 0850 200 0 666 numarasını arayabilirsiniz.

Diğer TEB Tarımsal Kredileri

TEB’in sunduğu Tarımsal Proje Kredileri haricinde Türk Ekonomi Bankası tarım alanında yatırımları desteklemek için birçok farklı kredi paketini de müşterilerine sunmaktadır. Bu kredi paketleri ile süt hayvancılığı, besicilik, seracılık, arazi ve işletme alımı, çiftlik ve bahçe inşaatı ya da modernizasyonu, modern basınçlı sulama sistemleri gibi çeşitli tarımsal iş alanlarında kredi desteği alabilir ayrıca traktör kredisi, makine ekipman kredisi, tarım üreticisi kadın patrona özel EBRD kredileri ve IPARD Kredi Niyet Mektubu gibi diğer finans desteklerinden de kolay bir şekilde yararlanabilirsiniz.

Scroll to Top