Tekstilbank (ICBC) IBAN Sorgulama

11 ICBC bank.corbis

Para kavramı günümüzde hemen her insanın hayatın olan bir kavramdır ve insan hayatını devam ettirebilmek için para kazanmalıdır. Para kazanmak için çeşitli işlerde çalışan insanlar paralarını yönetmek, paralarını güvenle saklamak veya geçici para temini gibi konular sebebiyle bankalarla çalışabilmektedir. Bahsi geçen bu hizmetler basitçe banka hesabı, kredi kartı ve kredi çekmek şeklinde sıralanabilir. Bankalar bu hizmetler dışında farklı hizmetler de sunmaktadır fakat geleneksel bir müşteri en fazla hizmetlere ihtiyaç duyar ve bu hizmetleri kullanır. Arz talep ilişkisinde kaynaklı bankalar en fazla bu hizmetleri ile ön plana çıkmaktadır. Buradan da anlaşabileceği üzere bankalar hepimizin hayatında olan kurumlardır.

Bu yazıda bankaların hizmetlerinden birisi olan banka hesapları hakkında bilgi verilecek, nasıl kullanıldığından bahsedilecektir. Her banka hesabının özel bir numarası olan IBAN numarasının ne olduğu ve nasıl sorgulama yapılacağından bahsedilecektir. Bu bahsedilen konular aynı zamanda Tekstilbank, yeni ismi ile ICBC üzerinden de anlatılacaktır.

Banka Hesabı Nedir?

Banka hesabı günümüzde kurumsal olarak çalışan hemen herkesin mutlaka sahip olduğu bir banka hizmetidir. Tabii ki de banka hesabı sahip olanlar bununla sınırlı değildir. Kişiler isterlerse kendi istekleri doğrultusunda banka hesabı da açabilirler. Aynı zamanda emekli olmuş kişiler de emekli maaşını almak için bir banka hesabına sahiptirler. Birçok emekli bu durumunda habersiz olsa da mevcut maaş kartını para transferi veya para yatırma için de kullanabilmektedir.

Banka Hesapları Ne İşe Yarar?

Bahsi geçtiği gibi banka hesaplarının birçok işlevi vardır. Bu işlevlerden bir tanesi para saklamaktır. Değeri az veya çok olsun insanlar paralarını güvenli bir yerde güvenli bir şekilde saklamak isteyebilmektedir. Bu paralar yıllarca biriktirilmiş birikimler de olabilir ki bu güvenlik adına daha hassas olayı gerektirmektedir. Bu sebeple kişiler bankaları tercih etmektedir. Bu durum nakit para akışı için bankalar tarafında da işe yarar bir durumdur.

Banka hesaplarının diğer bir işlevi para transferi yapılabilmesidir. Farklı banka hesapları arasında para transferi yapılabilmektedir. Bu sayede nerede olursa olsun istenilen yere para gönderilebilmektedir. Bu sayede örneğin acil bir durum ile baş edilebilmektedir. Para transferi aynı banka hesapları arasında olursa havale, farklı banka hesapları arasında olursa EFT olmaktadır. Havale istenilen zamanda gönderilmekte ve karşı tarafın hesabına yansıtılmakta olup EFT iş günlerinde ve mesai saatlerinde karşı tarafında hesabına yansımaktadır. Yani EFT gönderimi yapılacak transferlerde sadece hafta içi ve resmi tatil olmayan günlerde, mesai saatleri içinde yapılan gönderimler karşı tarafa ulaşır. Bu zaman ve saat aralıkları dışında gönderilen EFT’ler onaylanır fakat karşı tarafın hesabına bir sonraki iş gününü ve mesai saatinde yansır. Banka hesaplarını para transferi için kullanan kişilerin bunları bilmesinde fayda vardır.

 

IBAN Numarası Nedir?

IBAN numarası her banka hesabına ait bir numaradır. Para transfer işini kolaylaştırmak için hazırlanmış bu sistem ulusal olarak kullanılmaktadır ve 33 Avrupa ülkesi IBAN sistemini kullanmaktadır. Buradan da anlaşılacağı üzere IBAN özel bir numaradır ve bir başka hesapla aynı IBAN olması imkansızdır. Günümüzde her bankanın kendine özel bir IBAN numara düzeni vardır.

Genel olarak aşağıdaki klasik bir örnek IBAN numarasının gösterimi yapılmıştır:

 

iban1

Tekstilbank (ICBC) IBAN Sorgulama

Tekstilbank (ICBC) müşterileri IBAN numaralarının doğruluğu için şubelerden yardım alabilirler. Şubelerde görevli kişiler IBAN numaralarının gerçek mi, hangi bankaya ait olduğu ve kısmı de olsa sahibi konularında bilgi verebilmektedir. Bu sebeple şubeye gidip bilgi alınmasında ve yönlendirilme talep edilmesinde fayda vardır. Diğer bir yöntem ise Türkiye Bankalar Birliği’nin bir hizmeti olan IBAN Kontrol Web Sayfası’dır. Bu sayfa üzerinden IBAN kontrolü gerçekleştirilebilmektedir.

Türkiye Bankalar Birliği IBAN Kontrol Sayfası için TIKLAYINIZ!

 

Scroll to Top