Tekstilbank (ICBC) Swift Kodu Sorgulama

swift

Ekonomi günümüzde hemen her insanın hayatında olan bir kavramdır ve insanlar hayatlarını istedikleri şekilde devam ettirebilmek için ekonomilerini yönetme kabiliyeti kazanmalıdır. Para kazanmak için çeşitli işlerde çalışan insanlar paralarını yönetmek, paralarını güvenle saklamak veya geçici para temini gibi konular sebebiyle bankalarla çalışılırlar. Bahsi geçen bu hizmetler basitçe banka hesabı, kredi kartı ve kredi çekmek şeklinde sıralanabilir. Bankalar bu hizmetler dışında farklı hizmetler de sunmaktadır fakat geleneksel bir müşteri en fazla sıralanan hizmetlere ihtiyaç duyar ve bu hizmetleri kullanır. Arz talep ilişkisinden kaynaklı bankalar en fazla bu hizmetlerini ile ön plana çıkarmaktadır. Bu hizmetlerden bir tanesi para transfer işlemidir. Para transfer işlemi basit haliyle bir hesaptan diğer bir hesaba para göndermek şeklinde tanımlanabilir. Para transferlerinin çeşitleri vardır ve bu işlemleri gerçekleştirebilmek için bazı gereklilikler mevcuttur.

Bu yazıda bir para transfer çeşidi olan döviz transferi yani swift işleminin ne olduğu, bu işlemin nasıl yapıldığı, swift kodları, ICBC swift kodunun ne olduğu konularından bahsedilecek ve bilgilendirme yapılacaktır.

Swift İşlemi Nedir?

Swift yani döviz transfer işlemi, açıklamasından da anlaşılacağı üzere yurt içinde ve yurt dışındaki bankalara döviz transferi işlemidir. Bu işlem bankalar tarafından son zamanlarda yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Swift işlemini normal para transferlerinden ayıran özellik döviz transferi gerçekleştirilebilir olmasıdır. Örneğin bu sayede yurt dışına döviz olarak göndermeniz gereken bir tutarı burada dövize çevirerek karşı taradın işlemini kolaylaştırabilirsiniz.

Swift İşlemi Nasıl Yapılır? Swift Kodu Nedir?

Swift işlemi iki şekilde yapılmaktadır. Bu yöntemlerden ilkinde bazı bilgilere ihtiyaç vardır. Öncelikle bir döviz hesabına sahip olmanız gerekir. Bu döviz hesabını üzerinden swift işlemi gerçekleşecektir. Bunun yanı sıra swift işlemlerinde bir ücret söz konusudur. Swift işlemi yapıldığında sizden bir ücret kesimi yapılır. Bu ücret kesiminin yapılabilmesi için bir TL hesabı belirtilmelidir. Bunlar internet şubesi veya şubeden direkt bildirilebilir. Daha sonra bankanın yer aldığı ülke ve bankanın ilk harfi bilgisi belirtilmelidir. Son olarak da bankanın bulunduğu şehrin ilk 3 harfinin girilmesi gereklidir. Bu işlemleri yapmak ve gerekliliklerini yerine getirmek swift işlemini yapmanıza olanak tanır.

Diğer bir yöntem ise yukarıdaki detaylı bilgiler yerine direkt olarak kişisel bilgiler ve bankanın swift konunun belirtilmesidir. Swift kodu bankalara özel bir koddur ve uluslararası para gönderiminde yardım olur. Yurt dışına para aktarılması ve yurt dışından para alınması işlemlerinde bankaların swift kodu kullanılır. Swift kodları güvenlik açısından yararlı ve pratik oldukları için tercih sebebidir. Swift kodlarının yapısı genel olarak aynıdır. Bunu bir örnek üzerinden inceleyecek olursak; ICBKTRIS ele alabiliriz. Burada ilk 4 hane (ICBK) bankayı temsil eden bir kısaltmadır. Sonraki 2 hane (TR) ülke kodunu temsil eder. Sonda yer alan 2 hane ise (IS) yerel kodu temsil etmektedir. Genel yapısı ile swift kodları bu şekilde olup bankalardan bankalara kodlamalar değişmektedir. Swift kodları bu yapıları ile eksik kalabilmekte olup 11 haneli bir kod istenildiği takdirde swift kodunun sonu X’ler ile doldurulmalıdır. Örneğin ICBKTRISXXX.

Bahsi geçen bu işlem yapıldıktan sonra verilen bilgilere uyan ve Swift sistemine kayıtlı bankalar sıralanacaktır. Eğer aranılan banka listede yok ise işlem şubeden halledilmelidir. Swift işlemlerini son mesai saatine kadar yapılması işlemin olabildiğince kısa sürede sonuçlanmasını sağlar. Mesai saatinden sonra yapılan swift işlemleri sonraki gün işleme alınır ve bu da sonuçlanmayı uzatır. Bu yüzden swift yapacak kişiler bu konuya dikkat etmelidirler.

ICBC Swift Kodu Nedir?

Yukarıda bahsi geçen işlemleri kolay yoldan yapabilmek için swift kodlarına ihtiyaç vardır. ICBC’nin swift kodu ICBKTRIS şeklindedir. Burada dikkat edilmesi gereken bir başka konu Tekstilbank – ICBC devir işlemlerinden kaynaklıdır. 2015 yılında hisselerini devredilen Tekstilbank, ismini ICBC olarak değiştirmiş ve bankacılık hayatına devem etmiştir. Bu sebeple eski Tekstilbank swift kodu yerini ICBC swift kodu almıştır. Bu sebeple kişiler dikkat etmeli, işlemlerinde bir aksaklık olmaması için yukarıda belirtilen ICBC swift kodunu kullanmalıdır.

ICBC Swift İşlemleri Nasıl Yapılır?

ICBC Swift işlemlerini yapmak için kişilerin yukarı belirtilen alıcı, gönderen, Swift kodu gibi bilgilere ihtiyacı vardır. Bu bilgilere sahip olan kişiler swift işlemlerini isterlerse internet şubesi, isterse mobil şube isterler de şubelere giderek halledebilirler. İşlemlerini internet şubesi üzerinden halletmek isteyen kullanıcılar ICBC’nin web sayfasında sağ üst köşeden ‘İnternet Şubesi’ üzerinden giriş yapabilir işlemlerini gerçekleştirebilir. Mobil şube üzerinden Swift işlemlerini halletmek isteyen kişiler Google Play Store veya Apple App Store üzerinde mobil uygulamayı indirerek döviz işlemlerini kolaylıkla halledebilirler. Diğer bir yol ise direkt şube üzerinden döviz işlemlerini halletmektir.

ICBC swift işlem ücreti bulunmaktadır. Bu ücretler kısa mesaj ücretleri için asgari 30 TL, azami 100 TL; uzun mesaj ücretleri için asgari 60 TL, azami 150 TL şeklinde belirtilmiştir. Bunun yanı sıra BSMV hariç %5 muhabir banka masrafı alınmaktadır. Detaylı bilgiyi ICBC şubelerinden ve 444 00 50 numaralı telefon şubesinden alabilirsiniz.

Döviz işlem iptali için telefon şubesi olan 444 00 50 numarasını arayabilir, şubeler üzerinden bilgi alınabilir. İşlem iptallerinde ücret kesimi söz konusu olabilmektedir. Bu sebeple döviz işlemi yapacak olan kişilerin bu durumu dikkate almasında fayda vardır.

ICBC İnternet Sayfası için TIKLAYINIZ!

En yakın ICBC Şubesi için TIKLAYINIZ!

Scroll to Top