Vakıfbank IBAN Sorgulama

Vakıfbank Ticarti Araç Kredilerli

IBAN, İngilizce açılımı ile International Bank Account Number ve Türkçe karşılığı olarak da Uluslararası Banka Hesap Numarası olarak biliniyor. Dünyanın dört bir yanında yer alan bankalar ve kurumlar virman, EFT ya da havale gibi para transferisine konu olan işlemlerin eskisine nazaran çok daha güvenli ve kontrollü bir şekilde yapılabilmesi adına bu sisteme geçiş yapmış bulunuyor. Avrupa birliği üye ülkelerinin birbirleri aralarında başlatmış oldukları bu sistem daha sonra tüm dünyada kullanılmaya başlandı. Bu ülkelerden biri olarak Türkiye’de de IBAN sistemine geçiş yapıldı. Bu sayede EFT, havale ya da virman gibi konusu para tranasferi olan finansal işlemlerde ortaya çıkan sorunlar artık neredeyse yok denecek kadar azlar.

IBAN, her ülkenin her bankasında uzunluk ya da biçim bakımından farklılık gösteren bir numara olup, bu numaraya hangi ülkenin hangi bankasının hangi hesabına EFT, virman ya da havale yapacak olursanız olun ihtiyacınız olur. Bu şekilde yapılacak olan para transferleri ilk olarak banka tarafından kontrol edilecek ve daha sonra da bir sorun ile karşılaşılmaması halinde de yerine getirilecektir. Fakat ortada bir problem olması durumunda bireylere geri dönüş yapılarak, bilgi kaynaklı sorunların giderilmesi istenir.

IBAN uygulamasında dünyanın dört bir yanında yer alan tüm bankalar dahil olmuş ve her bir banka bünyesinde yer alan heer bir hesap için bir IBAN üretmiştir. Bununla birlikte açılacak olan her bir yeni hesap içinde IBAN üretilmeye devam ediliyor. Bu sayede artık sistem eskisine nazaran çok daha güvenli bir hale gelmiş bulunuyor. IBAN üretilebilmesi için kullanılmakta olan özel şifreleme özelliğine sahip algoritma ile birlikte iki basamaklı bir kontrol sayısı elde edilmiş ve bu sayılar sayesinde de bankaların kontrol işlemlerini gerçekleştirmesi mümkün olmuştur. İlk kontrol anında bir problemin tespit edilmesi halinde işlemin askıya alınması bir yana herhangi bir sorun olmaması halinde işlem vakit kaybetmeksizin gerçekleşiyor. Bugün sizlere IBAN konusunda bilgiler verecek ve daha sonra da Vakıfbank IBAN Sorgulama işlemlerinden bahsedeceğiz.

IBAN Standardı

iban1

Dünyanın neresine giderseniz gidin bir banka ve bu bankaya ait hesap üzerinden işlem yapacağınız zaman, bu hesap için üretilmiş olan IBAN’ı kullanmanız gerekir. IBAN, sahip olduğumuz nüfus cüzdanları gibi birer kimlik belgesi olma özelliğini taşıyarak, her biri, bir diğerinden ayrılmakta olan bir tür numaradır.

En fazla 34 basamaktan oluşabilen IBAN’ın ilk iki hanesi ülke kodunu oluştururken, ardından gelen diğer iki hane biraz önce de bahsetmiş olduğumuz gibi banka tarafından kullanılacak olan kontrol rakamlarını oluşturuyor. Banka bu kontrol numarası sayesinde kontrol işlemlerini belirli bir sistem dahilide gerçekleştirebiliyor. IBAN’ın geriye kalan basamakları ise banka kodu ve rezerv alan ile birlikte hesaba ait numaraya ayrılmış bulunuyor. Ülkemizde yalnızca 26 haneden oluşmakta olan IBAN, 34 basamağı aşmama koşulu ile her ülkede kullanılmaya devam ediyor. Ülkemizde kullanılmakta olan IBAN’ın bir örneğini aşağıda görmeniz mümkün.

Türkiye’de faaliyet göstermekte olan tüm bankalar müşterileri tarafından açılmış olan her bir hesap için IBAN üretmek mecburiyetinde. Gerek döviz gerek ise TL hesabı olsun her halükarda üretilmesi gereken IBAN ile birlikte yurt içi ya da yurt dışına yapılacak olan virman, EFT ya da havale işlemleri artık çok daha güvenli.

IBAN ile Yurt İçi Para Transferi Kullanımı

Gerek yurt içi gerek ise yurt dışı transferlerini çok daha güvenli, hızlı ve kolay bir hale getiren IBAN, para transferleri söz konusu olduğu zaman sırtınızı yaslayabileceğiniz en güvenli uygulamarın başında geliyor. Türkiye’de yer alan bir firma, banka, kurum ya da müşteri olmanız halinde gerek yurt içi gerek ise yurt dışında IBAN kullanara kişlem yapabilmeniz mümkün. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey alıcının hangi şehir ve şubeye bağlı olduğunu bile bilmenize gerek olmadan yalnızca IBAN numarasını girmek olur. Bankalar bu kod sayesinde hangi hesaba para göndermek istediğinizi tespit ederek bu işlemin güvenli bir şekilde yapılmasını sağlar.

Vakıfbank IBAN Sorgulama İşlemleri

Vakıfbank IBAN sorgulama işlemlerini kullanmak isteyen kişiler çeşitli yolları kullanarak bu isteklerini yerine getirebilirler. Bunun için Vakıfbank şubelerine bizzat gidebilirsiniz. Vakıfbank Telefon Bankacılığı numarası olan 0850 222 0724 numarasını yurt içinden, 0090 0850 222 0724 numarasını ise yurt dışından arayarak IBAN sorgulama işlemlerini yerine getirebilmeniz mümkün. Bu sayede gerek yetkili banka personeli yani müşteri temsilcileri gerek ise sesli yanıt sistemi sayesinde sorularınıza cevap almanız mümkün. Bir diğer yöntem ise Vakıfbank resmi internet sitesine girdikten sonra sitenin sağ üst köşesinde yer alan İnternet Bankacılığına giriş yapmak ve bireysel ya da ticari girişi yaparak hesabınızı kontrol ederek IBAN bilgilerine ulaşmak olur. Benzer bir yöntem ise akıllı telefonlar için üretlimiş olan mobil uygulamlar üzerinden yapılabilir. Bunun için tek yapmanız gereken şey uygulama marketine girmek, Vakıfbank mobil uygulamasını akıllı cep telefonu ya da tabletinize indirmek, bu uygulamaya gerekl bilgileri girerek giriş yapmak ve daha sonra da banka hesabınızın detaylarına bakarak IBAN bilgilerinize ulaşmak olur.

Bu bir yana Türkiye Bankalar Birliği resmi internet sitesi ya da aşağıda yer alan linke üzerinden ulaşabileceğiniz IBAN sorgulama işlemi sayesinde IBAN kodunu girebilir ve böylelikle bu IBAN’ın doğru olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Türkiye Bankalar Birliği IBAN Kodu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Son olarak Vakıfbank resmi internet sitesi üzerinden ulaşabilme imkanına sahip olduğunuz Vakıfbank Iban Sorgulama sayfası ile birlikte Iban Sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeniz de mümkün. Bunn için ilk olarak aşağıda yer alan linke tıklamanız gerekiyor. Bu noktada iki farklı sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz mümkün. Vakıfbank Bankomat Kart / Hesap numarasına ait olan IBAN sorgulama ve Vakıfbank yatırım sayfası üzerinden IBAN sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ilgili kutucuklardan birine kart ya da hesap numarası ve diğerine de yatırım hesap numaranızı girerek IBAN sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilir ve IBAN bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Vakıfbank IBAN Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Scroll to Top