Şekerbank IBAN Sorgulama

ŞEKERBANK KREDİ HESAPLAMA

Uluslararası Banka Hesap Numarası şeklide bir Türkçe karşılığı olan ve İngilizce olarak Internetional Bank Account Number açılımına sahip olan IBAN, birçok farklı kurum ve banka arasında yapılacak olan para transferlerinde meydana gelmekte olan hataların giderilmesi amacı ile ilk olarak Avrupa Birliği ülkelerinin kendi aralarında başlamış olsa da daha sonra tüm dünyaya yayılmış bir sistemdir. IBAN hesap bazlı bir numara olması sebebi ile hesaplar ile ilgili tüm kişisel bilgileri de saklar. Bu sebepten dolayı da bu numara kullanılarak yapılacak olan para transferi işlemlerinde ortaya herhangi bir sorun çıkması yok denecek kadar azdır.

IBAN ülkeden ülkeye ve bankadan bankaya göre birbirinden farklı uzunluk ve biçimlere sahip olan bir numara olarak bilinir. Bu neden dolayı da bir başka ülkede yer alan bir bankaya havale ya da EFT yapmak isteyen kişilerin karşı tarafın IBAN numarasını bilmesi gerekir. Böylelikle yapılacak olan para transferi banka tarafından kontrol edilecek ve işlemin doğru bir şekilde yapılıp yapılmadığı konusunda sizler bilgilendirme yapılacaktır.

IBAN uygulanmaya başlamış olan her ülke ve bankada her bir hesap numarasına özel bir şekilde IBAN üretilmeye başlanmıştır. Biraz önce de bahsetmiş olduğumuz gibi her ülke ve bankada birbirinden farklı ve özel şifreleme algoritmaları ile koruma altına alınarak güvenli bir hale getirilmiştir. Bu algoritma ile birlikte iki basamaktan oluşmakta olan bir kontrol sayısı elde edilmiş olup bu sayı para transferi işlemini başlatmak isteyen tarafın işlem yaptığı banka tarafından kontrol edilecek ve daha sonra herhangi bir sorun tespit edilmediği takdirde işlem gerçekleşecektir. Ortada bir sorun olması haline ise işlem gerçekleşmez.

IBAN Standardı

Havale, EFT ya da virman gibi işlemlerde IBAN kullanılması artık bir zorunluluk olmuştur. Bu uygulama ile birlikte yapılacak olan para transfer işlemlerinde eskisine oranla işlemler çok daha hatasız, düşük maliyetli ve hızlı bir şekilde gerçekleşir. Her ülke birbirinden farklı bir IBAN sistemi kullanmakta olup bu numara en fazla 34 rakamdan oluşabilir. Türkiye’de ise IBAN 26 haneden oluşur. Ülkemizde kullanılmakta olan IBAN standardının bir örneğini ise aşağıda yer alan görselde görebilmeniz mümkündür.

ibann

Türkiye’de aktif olarak görev yapmakta olan hangi bankaya giderseniz gidin, bu banka üzerinden vadesiz TL ya da döviz hesabı açmanız halinde bu hesaba ait bir IBAN numarası banka tarafından üretilir. Bu numarayı gerek yurt içi gerek ise yurt dışına yapılacak olan para transfer işlemlerinde kullanmanız mümkündür. Bu sayede para transferi işlemleriniz çok daha güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleşecektir.

IBAN Nasıl Kullanılır?

Hangi bankaya giderseniz gidin hesap açmanız halinde bu hesap için IBAN numarası üretilecek ve sizlere bu numara iletilecektir. Daha sonra para transferi gibi işlemler yapmak istemeniz halinde ise karşı tarafın IBAN numarasına sahip olmanız gerekecektir. Bu numara alıcı tarafından göndericiye iletilir. Daha sonra ise gönderici kullanmakta olduğu banka üzerinden para transferi emrini verir ve IBAN numarasını da girerek para transferi işlemini başlatır. Bu işlemin ardından banka gerekli kontrol işlemlerini gerçekleştirdikten sonra doğrulama yaparsa para transferi banka çalışma saat aralıkları dahilinde ise hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşir.

Şekerbank Iban Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Şekerbank Iban sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişilerin kullanabilecekleri 4 farklı yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerden ilki Şekerbank hesabınızın bulunduğu şubeye gitmek ve hesap numaranızı öğrenmek istediğinizi söylemeniz olacaktır. Bir diğer yöntem olan Şekerbank Telefon Bankacılığını kullanarak da sesli yanıt sistemi üzerinden 7 gün 24 saat boyunca 444 78 78 numarası üzerinden Şekerbank IBAN sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte Şekerbank tarafından sunulmuş olan 1953 uygulaması sayesinde yapabileceğiniz birçok sorgulama işleminin arasında IBAN sorgulama işlemi de yer alır. Bunun için müşteri ya da hesap numaranızı yazmanız ve 1953’e banka sisteminde kayıtlı olan cep telefonu numarası üzerinden kısa mesaj göndermeniz gerekir. Daha sonra kısa bir süre içinde aynı cep telefonu numarasına kısa mesaj ile geri dönüş yapılacaktır. Banka tarafından yapılacak olan geri bildirim kısa mesajı için müşteri tarafından herhangi bir ücret alınmayacak olsa da yapılacak olan sorgulama işlemi için gönderilecek olan kısa mesaj için kullanılmakta olan GSM operatörü tarafından belirlenmiş olan kısa mesaj tarifesine göre bir adet kısa mesaj ücreti alınır. Bununla birlikte dördüncü ve son yöntem olarak İnternet Bankacılığı hizmetini kullanabilir ve Şekerbank resmi internet sitesine giriş yaparak sitenin sağ üst köşesinde yer alan bireysel ya da kurumsal seçeneklerinden birine bastıktan sonra ilgili bilgileri doğru bir şekilde girerek İnternet Şubesine giriş yapabilirsiniz. Daha sonra ise hesap detaylarınıza bakmanız yeterli olacaktır. Aynı işlemi mobil kullanımlar için üretilmiş olan mobil uygulamalar üzerinden gerçekleştirmeniz de mümkündür. Bunun için akıllı telefonlarda yer alan uygulama marketlerin üzerinden Şekerbank mobil uygulamasını indirmeli ve İnternet Şubesine giriş yapar gibi giriş yaparak hesap detaylarınızı kontrol etmelisiniz.

Bununla birlikte aşağıda yer alan linke tıkladıktan sonra Türkiye Bankalar Birliği sitesi üzerinden IBAN numaranızı girerek herhangi bir bankaya ait olan IBAN numarası sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkündür.

Türkiye bankalar Birliği IBAN Kodu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Scroll to Top