Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi

ziraat

Ziraat Bankası günümüzde “Bir bankadan daha fazlası” sloganıyla ihtiyaç duyduğumuz her an başvuruda bulunabileceğiz finansal bir kuruluştur. Ziraat Bankası yurt içinde her il ve birçok ilçede hizmet vermektedir. Aynı zamanda yurt dışında da faaliyet göstermektedir. İhtiyaç kredisinin tanımını yapmak gerekirse basitçe kısa vadede ödemesi yapılan düşük tutarlı nakit diyebiliriz. Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi veren bankaların başında gelmektedir. Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi kullanmak isteyen vatandaşların yapması gereken işlemler ise oldukça basit. Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmak için; ziraat bankası şubesine gidebilir, internet bankacılığı üzerinden başvuru yapabilir veya telefonunuzun mesaj menüsü üzerinden sms göndererek başvuru yapabilirsiniz. Yazımızın devamında bu yöntemler ile nasıl başvuru yapılabileceğini daha detaylı anlatacağız.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Gündelik hayatımızda her birimizin farklı istek ve ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu ihtiyaçlarımızı karşılamak için ise çoğu zaman bütçemiz yeterli gelmemektedir. İşte bütçemizin yeterli olmadığı durumlarda bankalar tüketiciye kredi çekebilme seçeneğini sunmaktadır. Tüketiciler ihtiyaç kredisi kullanmaya karar verdikten sonra istedikleri bankadan ihtiyaç kredisi kullanabilmektedir. Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi de bu seçeneklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Ziraat bankası gerek yurt genelinde gerekse yurt dışında çeşitli ihtiyaç kredileri ile hizmet vermektedir. Ziraat bankası vermekte olduğu bu kredileri tüketicinin maddi imkanı ve isteği doğrultusunda eşit taksitlere bölerek kullanıcıya en uygun olan ödeme planını oluşturmaktadır.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Kullanmak İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

İhtiyaç kredisi kullanmak isteyen vatandaşların kredi başvurularının onaylanması için bankalar birtakım şartların sağlanmış olmasını istemektedirler. Aksi halde başvurular bankalar tarafından onaylanmaz. Kredi kullanmak isteyen vatandaşın ilk olarak kredi notu göz önüne alınmaktadır. Kredi notu 1 ile 1.900 puan arasındadır vatandaşların bankalardan almış oldukları kredileri zamanında ödemelerine bağlı olarak belirlenmektedir. Peki Ziraat bankası ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen bir vatandaşın kredi notu kaç olmalıdır?

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

İhtiyaç kredisinin onaylanması için başvuruda bulunan kişinin kredi notunun iyi veya çok iyi olması gerekmektedir. Ancak kredi notunun yüksek olması ihtiyaç kredisinin onaylanması için tek başına yeterli olan bir faktör değildir. Kredi notundan sonra dikkat edilen bir diğer kriter ise kişinin maddi geliridir. Ziraat bankası ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen bir kişinin ilk olarak gelirinin kayıtlandırılabiliyor olması gerekir. Kişinin ihtiyaç kredisine ödeme yapabilecek maddi güce sahip olması şartı aranır. Örnek ile açıklayacak olursak kullanıcının maddi gelirinin 1500 TL olduğunu varsayalım eğer bu kimse aylık ödemesi 1000 TL üzerinde olacak biçimde bir kredi kullanmak ister ise kredi notunun yüksek olması banka tarafından önemsenmeyecek kredi talebi reddedilecektir. Gelir ve kredi notu dışında aranan diğer şartlar ise tüm bankalarda aynıdır;

  • Başvuru yapan kişinin 18 yaşını doldurmuş olması,
  • Vade süresinin en fazla 48 ay olması,
  • İpotek söz konusu ise eşin rızasının bulunması,
  • Gelirin resmi olarak evraklar aracılığıyla beyan edilmesi,
  • Kişinin banka ile ilişkilerinin iyi olması.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisinde Faiz Oranı Hesaplama

Kredi kullanacak olan bir kimsenin aklına gelen ilk soru geri ödeme sırasında kendisine uygulanan faiz miktarının ne kadar olacağıdır. Elbette kullanıcı kullanmış olduğu nakit karşılığında bankaya belirli bir miktar ödeme yapacaktır. Peki Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Kullanmanın tüketiciye maliyeti ne kadardır? Bu soruyu bir örnek üzerinden açıklamaya çalışırsak; Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi ile 15.000 TL tutarında kredi kullanmak isteyen bir tüketici almış olduğu krediyi 12 ay içerisinde geri öderse;

Faiz Oranı Taksit Tutarı Faiz Ödemesi Toplam Ödeme
%1,19 1.369 TL 1.191 TL 16.428 TL

Faiz oranı %1,19 olarak sabit kalsa da vadeyi uzatan tüketicinin ödeyeceği toplam faiz miktarı artış gösterecektir. Eğer ki tüketici vadeyi 24 ay olarak belirlemiş olsa;

Faiz Oranı Taksit Tutarı Faiz Ödemesi Toplam Ödeme
%1,19 743 TL 2.350 TL 17.832 TL

İki ödeme planını karşılaştıracak olursak; tüketici vade süresini arttırdıkça ödemesi gereken aylık taksit tutarının düşmekte olduğunu, faiz oranının sabit kaldığını ve toplam faiz ödemesinin artış gösterdiğini görmekteyiz.

Yukarıdaki örnek üzerinden de anlayacağımız üzere ziraat bankası tüketici kredisi kullanan bir vatandaşın ödeyecek olduğu faiz oranının vade artmış olmasına rağmen sabit kalması kullanıcı açısından avantajlı bir durumdur.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredilerinin Neler Olduğunu ve Uygulanan Faiz Oranlarını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır?

Ziraat Bankası tüketicilerin ihtiyacına uygun birden çok ihtiyaç kredisi seçeneği sunmaktadır. Günümüzde kredi başvurusunda bulunmak son derece kolay bir işlem haline gelmiştir. Vatandaşlar evlerinde internet veya sms aracılığıyla dakikalar içerisinde kredi başvurusu yapabiliyorlar. Yapılmış olan kredi başvurularının cevabı ise yine aynı şekilde kişinin başvuru yöntemine göre kendisine bildirilmektedir.

  1. Şubeye Giderek Başvuruda Bulunmak

Bilinen en yaygın kredi başvuru yöntemi şubeye giderek bireysel müşteri danışmanları aracılığı ile kredi talebinde bulunulmasıdır. Müşteri danışmanı sizin gelirinizi ve kredi notunuzu göz önüne alarak size en uygun kredi başvurusunda bulunma konusunda yönlendirecektir.

      2. Ziraat SMS Bankacılığı İle Başvuruda Bulunmak

Güncel yeniliklere kayıtsız kalmayan ziraat bankasının müşterileri için geliştirdiği kolaylıklardan biri de SMS bankacılığıdır. Ziraat bankası ihtiyaç kredisine sms yolu ile başvuru yapmak için banka müşterisi olmanız gerekiyor. Sistemde kayıtlı telefon numarası üzerinden TUKETICI yazıp birer boşluk bırakarak T.C Kimlik No, kredi tutarı, vade ve aylık net gelirinizi yazarak 4747’ye göndermeniz gerekiyor. Kredi başvurunuzun cevabı aynı şekilde sms yolu ile size bildirilecektir.

       3. Ziraat İnternet Bankacılığı İle Başvuruda Bulunmak

Ziraat bankasının kayıtlı müşterileri bireysel internet bankacılığı kanalı ile ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilmektedirler. Bunun dışında banka müşterisi olmayan kimselerde Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisine online başvuruda bulunmak isterlerse yazı bitiminde vermiş olduğumuz link aracılığıyla başvuru yapabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus verilen bilgilerin eksiksiz ve doğru olmasıdır.

       4. Ziraat Çağrı Merkezi İle Başvuruda Bulunmak

Ziraat’in müşterilerine sunduğu bir diğer kolaylık da  telefon bankacılığı uygulamasıdır. 444 00 00 – 0850 220 00 00 numaralarını istediğiniz saatte arayarak Ziraat Bankası Telefon Bankacılığı aracılığıyla ziraat bankası ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisine İnternet Üzerinden Başvuru Yapmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

Scroll to Top