Aracımı İpotek Etsem Kredi Çıkar Mı?

Bankacılık sektörünün ülkemizde yayılmaya başladığı ilk dönemler içerisinde, gerek esnafların, tüccarların ve tüzel kişiliklerin gerekse vatandaşların kredi almaları hiç zor bir olay değildi. Kefil olunması durumunda çoğu kredi, başvuranların çoğuna veriliyordu. Ancak, yıllar içerisinde böyle kolayca verilen kredilerin geri ödemesinin alınması konusunda sorunlar yaşanmaya başladı. Kefil olan insanlar da ödeyemeyecekleri borçların altında ezildiler ve bankalar tam anlamıyla verdikleri kredilerin karşılığını alamadı. Daha sonra bu durumun önüne geçilmesi ile kredi notu belirleme fikri ortaya atıldı ve bu durum ilk başlarda sorunsuz uygulanırken, daha sonra kredi notu kötü olan insanların ve bireysel kredi çekemeyen insan sayısı artınca, kredi çekmenin diğer yollarını bankalar üretmeye başladı, bunlardan birisi de ipotek göstererek kredi çekmek. Bu da akıllara şu soruyu getirdi; Aracımı İpotek Etsem Kredi Çıkar Mı?

İpotek Göstererek Çekilen Kredilerin Başvuru Süreçleri ve Kredi Alımları Nasıl Oluyor?

Bankalar tarafından tüzel kişilere verilmeyen, gerçek kişilere verilen ipotek göstererek alınan ihtiyaç kredileri, birçok bankanın günümüzde başvurduğu bir yoldur. Kredi notu iyi olan kişiler, zaten banka ve kredi ödemeleri ile faturalarını zamanında ödeyerek yüksek bir kredi notu tutturdukları için istedikleri bireysel krediyi anında çekip kullanabiliyorlar. Ancak, kredi borçlarını geç ödemesi ve benzeri nedenlerle kredi notu düşük olan kişiler, taşınmaz mülklerini veya araçlarını ipotek göstererek kredi alma yoluna girebilirler. Araç ipotek etmek ve araç ipotekli kredi çekmek, birçok bankanın müşterisine sunduğu bir yoldur. İpotekli kredi yolu ile çekilen ihtiyaç kredisi, riskli gözükse de çok başvurulan bir yoldur. Araç İpotek Etsem Kredi Çıkar Mı? sorusunun yanıtını, yazının devamında yanıtlamaya çalışacağız.

Bankaların kredi notu düşük insanlara verdiği bireysel kredilerde, banka kendisini güvence altına almak ve kredinin geri ödenmesini garanti altına almak için ipotek isterler ve bankalar, ipotek altına alınacak olarak gösterilen araç ve gayrimenkuller için çeşitli çalışmalar yapıp ve raporlar hazırlayarak ipotek altına alınacak olan araç veya gayrimenkulün değeri anlaşılmaya çalışır. İpotek altına alınan aracın üstünde başka bir ipotek olması gibi durumlar, kredi alımını bozabiliyor, kredi kullandırılabilen ipotek edilen araç durumunda ise, aracın veya taşınmaz mülkün değerine göre, bankanın kişiye verebileceği kredi miktarları belirleniyor.

Araç karşılığı yapılan ipotekler ile yapılan kredi başvurularında, bankalar genelde 48 aya kadar krediler verebiliyor ve değişkenlik gösteren taksit çeşitleri banka tarafından müşteriye sunuluyor. Bankalar, genelde kredi karşısında kendini güvence altına alabilmek için araç ipoteği dışında, krediyi kullanacak kişiye hayat sigortası yapılmasını da şart koşabiliyor. Bunlar dışında, banka, ipotekli kredi ve ihtiyaç kredisini kullanacak kişinin düzenli bir gelire sahip olduğunu da bilmek istiyor. Ayrıca, kişiye ipotek karşılığı verilecek kredinin limiti de, ipotek gösterilecek aracın değerinin belirli bir yüzdesi olarak belirleniyor ve bu değer bankadan bankaya değişen bir değer oluyor.

Aracını ipotek olarak gösterip ihtiyaç kredisi çekmek isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken şeyler ise, araç ipoteği kabul eden veya ipotekli kredi veren banka araştırması yapmak, taşıtın yüzdesine göre bankaların ipotekli kredi için uygun gördüğü kredi limitleri gibi konulardır.

Aracı İpotek Olarak Gösterilerek Alınan Kredilerde İstenilen Şartlar ve Gerekli Belgeler

Öncelikle, resmi bir şart olmasa da, aracınızı ipotek olarak göstererek çekeceğiniz kredi, ihtiyaç kredisidir ve aklınızda belirlediğiniz, ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz tutarı, ipotek olarak düşündüğünüz aracın karşılaması gerekir, çünkü aracın değerinin yüzde yüzlük tutarını hiçbir zaman kredi olarak alamazsınız, her bankanın araçların tutarının belirli bir yüzdesi olarak belirlediği kredi yüzdeleri vardır ve banka vereceği araç ipotekli kredi limitini buna göre belirler.

Bunun yanında, herhangi bir bankadan bir ipotekli kredi çekmek isteyen ve bunu araç ipoteği ile yapmayı düşünen birinin, düzenli bir geliri olması gerekir ve bu gelirini, ihtiyaç kredisini çekeceği bankaya çeşitli belgelerle gösterebilmesi gerekmektedir. Birçok konuda, örneğin faizler, vadeler veya kampanyalar konusunda bankacılık sektöründe sınırlar bir hayli esnektir ancak söz konusu gelir belgesi ve gelir belgesini bankaya sunmak olduğunda genelde birçok banka, ipotekli kredilerde de aynı şartları müşterisine sunar.

Bankaların anlaşmalı oldukları sigorta şirketleri de, ipotek gösterilerek alınan ihtiyaç kredilerinde devreye girmektedir, genelde bankalar anlaşmalı oldukları sigorta şirketleri ile hayat sigortası anlaşması yapmanızı şart koşarlar.

Gerekli belgelere bakıldığı zaman, araç ipotekli ihtiyaç kredileri için öncelikle nüfus cüzdanınız veya ehliyetinizin fotokopisi ile gelirinizi gösterebileceğiniz bir belge banka tarafından kişiden istenmektedir. Bunlar genelde birçok bankanın istediği ortak belgeler olup, bazı bankalar son 3 aya ait elektrik, su veya doğal gaz faturanızı ya da bu faturalar içinden gelen son faturaları sizden isteyebilir. Araç ipotekli kredi konuşulduğu için, araç ile ilgili bazı belgeler de banka tarafından isteniyor, bunlardan biri araç ruhsat fotokopisi. Ayrıca ipotek gösterilecek aracın başkasının üstüne olması durumunda bankalar ipotek için aracı kabul etmiyor, ruhsatta krediyi kim almayı talep ediyorsa onun adının geçmesi şart.

Araç İpotekli Kredilerin Özellikleri

Hangi bankadan çekileceğine göre değişen araç ipotekli ihtiyaç kredilerinin özelliklerine gelince, değişken ödeme planları göze çarpıyor. Bazı bankalar 3 aylık ödemeler veya başka ödeme planlamaları üzerinde anlaşarak kredi verirken bazı bankalar ise 24, 36, 48 ay vade gibi değişken vadelerle müşterilerine ödeme önerileri sunuyor. İpotekli ihtiyaç kredilerinde vade sınırı genellikle 48 ay. Faiz oranları da, araç ipotekli kredi veya ihtiyaç kredisi çekilecek bankaya göre değişiyor.

Verilecek ihtiyaç kredisi ve araç ipotekli kredi limiti de daha önce belirttiğimiz gibi bankaya göre değişkenlik gösteren bir özellik, bu özelliğin değişken olmasında genellikle araba markası, modeli ve yaşı gibi faktörler göz önünde bulundurulsa da, genellikle araç değerinin %50’si limitli krediler veriliyor.

Başvurunuz, istediğiniz kredi miktarı ve aracınızın değeri hesaplandıktan sonra sonuçlanıyor ve size sonuç bildiriliyor. Başvurunuz banka tarafından kabul edilince, istediğiniz miktar banka hesabınıza yatırılıyor.

VakıfBank Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi

Araç ipotekli ihtiyaç kredilerini bankalar dönem dönem kampanyalar şeklinde düzenlemektedir ancak şu anda güncel olarak bu krediyi veren banka VakıfBank’tır. VakıfBank, ayrıca arsa ipoteği karşılığı kredi kampanyası da güncel olarak düzenlemektedir.

Vakıfbank’ın araç ipoteği karşılığı verdiği ihtiyaç kredisinde, sahip olunan araç rehin gösterilerek yüksek miktarlarda ihtiyaç kredileri alınabiliyor. İpotek karşılığı VakıfBank ihtiyaç kredisinde, bankanın rehin aldığı otomobile banka tarafından kasko ve ihtiyaç kredisini alan kişiye bankanın anlaşmalı olduğu bir sigorta şirketi tarafından hayat sigortası yaptırılmaktadır. İpotekli bir kredi veriliyor olsa da, Vakıfbank bu krediyi düzenli geliri olan ve olumlu istihbarata sahip kişilere verirken tüzel kişilere vermemektedir. Verilen ipotekli ihtiyaç kredisinin limiti otomobil markası ve modeline göre değişkenlik gösterirken, limit araç değerinin %50’si kadardır. Kredinin geri ödemesinde, 48 aya kadar vade veya 3 aylık ödeme planları veya taleplere göre biraz daha değişken ödeme modelleri VakıfBank tarafından müşterilerine sunulmaktadır.

Gereken belgeler ise, nüfus cüzdanı veya ehliyet aslı ve fotokopisi, gelir belgesi, ikametgah belgesi veya kişiye gelmiş olan en son fatura ile ipotek olarak gösterilecek aracın ruhsat fotokopisidir.

VakıfBank araç ipotekli ihtiyaç kredisine başvurmayı düşünüyorsanız, faiz oranlarına da göz atmanız gerekir.

 

Güncel VakıfBank Kredilerinin Faiz Oranlarını Öğrenmek İçin BURAYA TIKLAYINIZ!.

VakıfBank’a ait kredilerin Ödemesiz Dönemlerini, Kredi Vadelerini ve Kredi Tutarlarını, Kredi Türünü ve Taksit Periyodunu Hesaplamak İçin BURAYA TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz