Ziraat Bankası Kartsız Para Çekme

ziraat

Bankaların müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayabilme ve müşteri sayısını arttırmak için sunduğu birden çok kolaylık mevcut. Bunlardan örnek verecek olursak telefon bankacılığı, internet bankacılığı, şube bankalar,  en önemlisi ve aslında günümüzde kullanımı daha çok tercih edilen ATM’lerdir. Çoğu kişinin bilmediği ATM olarak kısaltılmış olan kelimenin literatürde açılımı (Automatic Teller Machine) olarak bilinir. ATM’ler bankalar tarafından verilen kartlar ile yapılacak işlemleri kolaylaştırmaya yarayan cihazlardır. Ziraat bankası Kartsız işlemlerde ise vergi ödemeleri, fatura ödemeleri, eğitim ödemeleri ve mevcut hesaplarınızdan kartsız para çekmenizde yardımcı olur. Belirttiğimiz ödeme kolaylıklarını açacak olursak vergi ödemelerinde KDV, GMSİ, MTV, Gelir ve Stopaj Vergisi ödemesi bunların yanı sıra SGK ödemeleri trafik cezası ödemeleri yapılabilir.  Fatura ödemelerinde ise Telefon, Su, Doğalgaz gibi ödemeler yapılabilir. Son olarak eğitim ödemelerinde YURTKUR, MEB, Üniversite ödemeleri yapılması sağlanmakta. Günümüzde maliyetlerin azalması nedeni ile ATM’ler yapılan birçok işlem karşılığında ücret almamakta. ATM’lerin sağladığı kolaylıklar arasında bahsi geçen Ziraat bankası kartsız para çekme işlemini daha geniş inceleyelim.

Ziraat Bankası Kartsız Para Çekme Avantajları

Ziraat bankası kartsız para çekme işlemi ziraat bankasının müşterilerine sunduğu işlemler arasında ilk sıralarda yer alır diyebiliriz aslında. Ziraat bankası kartsız para çekme işlemi günlük hayatı maksimum düzeyde kolaylaştırabiliyor. Acil para ihtiyacında hesabınıza ulaşabilmek için sadece Ziraat bankası ATM si bulmanız yeterli olacaktır. ATM başında kart arama zorluğu çekmeden paranızı çekebiliyorsunuz. Kartınızı yanınıza almayı unuttuğunuz zamanlar da imdadınıza Ziraat bankası kartsız para çekme işlemi yetişmekte. Bunların yanı sıra cebinizden bir kart eksilmesi anlamına geliyor. Ziraat bankası Kartsız para çekme işlemi ile hesabınızdan kartınızla olduğu gibi 7/24 para çekebilirsiniz. Evden çıkamadığınız durumlarda kartsız para çekme işlemi için şahsınızın güvendiği hesabınızı rahatlıkla telsim edebileceğiniz şahıslarında adınıza paranızı çekebilmesi olanaklar arasında vardır. Ziraat bankası kartsız para çekme işlemi genellikle tercih edilmese de çağımız şartlarında zaman kazandıran işlemlere rakip olarak adlandırabiliriz. Genellikle gençlerin tercih ettiği Ziraat bankası kartsız para çekme işlemi onlar için bir fırsat haline gelmiş olmakta. Sizler için bu işlemi araştırıp gerekli bilgileri yazımızda topladık. Ziraat bankası kartsız işlemi nasıl yapılacağı konusunda çoğu ziraat müşterisinin bilgisi olmadığı için Ziraat bankası kartsız işleminin nasıl yapıldığını inceleyelim.

Ziraat Bankası Kartsız Para Çekme İşlemi Nasıl Yapılır ?

Ziraat bankası kartsız para çekme işlemini kolay birkaç işlem ile gerçekleştirebiliriz. Ziraat bankası kartsız para çekme işleminizi gerçekleştirmek için sırası ile aşağıda belirtilen işlemleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

  • İlk olarak yapmanız gereken tabii ki Ziraat bankası ATM’si bulmanız gerekiyor.
  • Daha sonra ATM’de kartsız işlem menüsüne giriş yapmanız gerekir.
  • Sırasıyla hesabınızla ilgili sistemde kayıtlı olan cep telefonu numaranız ve TCKN bilgilerinizi girmeniz gerekir.
  • Gerekli bilgiler girildikten hemen sonra ekranınıza Ziraat bankasında mevcut olan banka kartlarınız dizilir. İşlem yapacağınız bank kartını seçip karta ait şifre girilir. Ardından cep telefonunuza banka tarafından SMS ile tek kullanımlık şifre temin edilir.
  • Banka tarafından gönderilen tek kullanımlık şifre ile doğrulama yapıldıktan sonra işlem yapacağınız hesabı seçmelisiniz.
  • Hesap seçimi gerçekleştikten sonra ekranda tutar bilgisini girmeniz istenecektir. Tutar bilgisini girip onay tuşuna bastıktan sonra işleminiz tamamlanmış olacaktır.
  • Son olarak ATM başından ayrılmadan önce işleminizin tamamen sona ermesini beklemeniz sizin için yararlı olacaktır. Sözele döküldüğünde uzun gibi görünen Ziraat bankası kartsız işlemi uygulamaya başlandığında kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebileceğiniz kolay bir işlem olduğunu anlayacaksınızdır. Ziraat bankası kartsız para çekme kolaylığı yanı sıra para gönderme ya da hesabınıza para yatırma işleminizi de gerçekleştirebilirsiniz. Kartsız işlemde para yatırma ve gönderme işlemini inceleyelim.

Ziraat Bankası Kartsız İşlemde Para Yatırma

 Bu işlemde Ziraat bankası kartsız para çekme işleminde olduğu gibi bankada zaman kaybına son veren bir işlem olarak bilinir. Ancak çoğu kişinin kartsız para çekme işleminde olduğu gibi bu işlemde de bilgisi yetersiz kalabiliyor. Ülkemizde ziraat bankasını kullanan bireyler çoğunlukla 60 yaş üstü olduğu için ATM’lerde genellikle yardım çağrıları yükselir gerek banka güvenlikleri gerek çevreden gelen yardımlar neticesinde işlem yapabilmekteler. Ancak her zaman güvenilir insanlar olmayabilir etrafınızda. Tabii ki size yardım eden kişinin paranızı alıp kaçma ya da el çabukluğu yapıp paranızı cebine koyması gibi şeyler yapması muhtemel. Paranızın çalınmaması ve işlemleri öğrenmeniz açısından gerekli olan bilgileri toparladık. Kartsız işlemde para gönderme işlemi nasıl yapılır öğrenelim. Aşağıdaki işlemleri sırasıyla takip ettiğiniz takdir de işleminiz gerçekleşecektir.

ATM’de giriş tuşuna basarak menüye giriş yapın.

Gelen menüde para yatırma ve sonrasında hesaba para yatırma işlemini seçeneğini seçiniz.

Karşınıza çıkan ekranda başka hesaba para yatırma seçeneğini seçiniz.

Gelen ekranda girilmesi gereken bilgiler belirtilecektir. TCKN ve telefon numaranızı yazmanız gerekir.

İşleme devam ettikten sonra karşınıza parayı göndereceğiniz hesap numarasını yazmanız istenir. Elinizdeki bilgileri girdikten sonra giriş tuşuna basınız. Örn: ŞUBE KODU:++++    HESAP NUMARASI:5+++++++    EK NO: 5001 yazılması gereken bilgiler bunlardır.

Yazdığınız bilgiler neticesinde parayı yatırmanız için para giriş haznesi açılacaktır. Paranızı yerleştirdikten sonra yatırılan paranın karşı tarafın hesabına geçmesi için cep telefonunuza gelen tek kullanımlık SMS şifresini girerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Mümkünse işleminiz tamamlandıktan sonra ATM’den ayrılmadan önce makbuzunuzu alınız.Kartsız işlemde olduğunun aksine ATM bu işlem için sizden 5 TL gibi bir işlem ücreti kesecektir. İşlem ücretini harici olarak ATM de yatırmamış iseniz eğer yatırılan paradan otomatik olarak kesilecektir. Eğer para yatırma işlemi yaparken işlem ücreti kesilmesini istemiyorsanız. İşlemleri seçerken başka hesaba seçeneği yerine kendi hesabına para yatırma seçeneğini seçiniz. Daha sonrasında hesap sahibinin bilgilerini girerek bir önceki işlem gibi cep telefonunuza gelen SMS şifresini girerek işlem ücret ödemeden tamamlayabilirsiniz.

Scroll to Top