Ziraat Bankası Sanal Kart Oluşturma

Son yıllarda oldukça popüler olan internetten alışveriş yapma, internet üzerinden yapılan para transferleri kötü niyetli bilgisayar kullanıcıları tarafından sabote ediliyor. Kredi veya bankamatik kartları birçok online internet sitesinden alışveriş amaçlı kullanılıyor. Bu yüzden bütün bankalar ile alışveriş siteleri yüksek korumalı güvenlik duvarı oluştururlar. Fakat bilgisayar korsanları tarafından bu güvenlik duvarı bir şekilde aşılıyor. Kişilerin kart şifreleri çalınıyor. Bu şifreler ile kart sahibinin izni olmadan alışveriş yapılırken para da çekiliyor. Hal böyle olunca bankalar da müşterilerinin mağduriyetini gidermek amacı ile bazı çözüm arayışları içine girdi. Son yıllarda oluşturulan bir sistem ile bilgisayar korsanlarının kişilerin kart bilgilerine erişmesini engellemek amacı ” sanal kart” uygulaması başlatıldı.  Sanal kart sayesinde bilgisayar korsanları kişilerin kart bilgilerini çalamaz hale geliyor. Bu sayede kart kullanıcıları da gönül rahatlığı ile hem ülke içinde hem de ülke dışında kolayca alışveriş yapabiliyor.
Ülkemizde de sanal kart uygulamasına geçen birçok banka bulunmaktadır. Türkiye’nin ilk ve en büyük kamu bankası olan Ziraat Bankası da ilklerin uygulandığı bankalar arasındadır. Sektörde engin tecrübesi ve köklü geçmişi ile yeniliklerin de ilk uygulayıcısı olan bankalardan biridir. Ziraat Bankası bünyesinde kullandığınız kredi kartları için sanal kart uygulaması yapılmaktadır. Peki sanal kart aslında tam olarak nedir ve ne işe yaramaktadır. Bu yazıda sorularınızın cevaplarına ve Ziraat Bankası Sanal Kart Oluşturma işlemlerinin nasıl yapılacağını öğreneceksiniz.

Sanal Kart Nedir?

Sanal kart dediğimiz şey ve bankaların bünyesinde bulunan müşterilerine verdiği sanal kartlar aslında fiziki olmayan hayali kartlardır. Adı da Sanal kart olan bu kartlar fiziki olarak var olmayan, kişinin cebinde, çantasında veya cüzdanında taşıyamadığı, pos cihazında kullanamadığı bir kart türüdür. Bankaların online internet ortamında kullanımının sağlanması için devreye aldığı bir kart olan Sanal kart; bankaların güvenlik sistemlerini korumak amacı ile devreye aldığını bir sistemdir.

Kişiler internette güvenli bir biçimde alışveriş yapmak ve kart bilgilerinin çalınmasını engellemek amacı ile Sanal kart oluşturabilirler. Sanal kart; var olan kredi kartınız ile aynı vasfı taşır. İnternetten normal kredi kartı ile yapacağınız tüm işlemlerde kullanabildiğiniz gibi; kredi kartı ile puan kazanma, taksit ve ödeme erteleme gibi tüm kart avantajlarına da sahipsiniz. Fiziksel birer kart olmayan bu Sanal kartlar pos cihazı geçen yerlerde kullanılmaz. Bunun haricinde internet ortamında güvenli kullanıma uygundur. Sanal karta yükleyeceğiniz limit dahilinde kullanıma uygundur. Bu sayede sadece alışveriş yapacağınız zaman kredi kartınıza bağlı olan sanal karta gerekli limit yüklenir ve alışveriş sonunda bu miktar kredi kartınızdan tahsil edilir. Eğer alışveriş yapmazsanız bu miktar daha sonra kredi kartınıza iade edilir. Sanal kart ile yapılan tüm harcamalar da bağlı olan kredi kartı hesabına aktarılır. Bu sayede aynı kredi kartı ekstresinde harcama dökümünü inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası Sanal Kart Nasıl Oluşturulur?

Türkiye’de bulunan öncü banka olan Ziraat Bankası müşterilerine birçok kredi kartı seçeneği sunmaktadır. Bu kredi kartlarının tamamı sanal kart kullanımına uygundur.  Ziraat Bankası bünyesinde sahip olduğunu kredi kartlarına 10 taneye kadar sanal kart oluştura bilirsiniz. Ziraat Bankası sanal kart oluşturmak için bankaya ait bir kredi kartınızın bulunması gerekir. Aynı zamanda Ziraat Bankası internet şubesinde kredi kartınızın da tanımlı olması gerekmektedir. Ziraat Bankası internet sitesinden yapacağınız kullanıcı giriş ile sanal kart oluşturma işlemlerine başlayabilirsiniz. Eğer Ziraat Bankasından kredi kartı sahibi iseniz ve internet bankacılığından hesabınız yok ise sanal kart oluşturmak için hemen Ziraat Bankası  müşteri hizmetlerini arayarak internet bankacılığına üye olmalısınız. Ziraat Bankası sanal kart oluşturmak için izleyeceğiniz adımlar aşağıdaki gibidir.

1- Ziraat Bankası sanal kart oluşturmak için ilk olarak Ziraat Bankası internet bankacılığına giriş yapın.

2- Ziraat Bankası internet bankacılığı sayfasında üst kısımda ” işlem yap” seçeneği bulunur. Bu kısma tıklayın.

3- Bu tıklama ile karşınıza gelen menüden ” kredi kartı” seçeneğine tıklayın.

4- Daha sonra da ” kredi kartlarım” seçeneğine tıklayın ve size ”sanal kartlarım” bağlantısına yönlendirecektir.

5- Burada ”sanal kart ekle” kısmına tıkladığınızda gerekli olan bilgilerin doldurulması için ekrana gelecektir.

6- Sanal kart oluşturma basamağında gerekli olan bilgileri doğru ve eksiksiz olarak girin.

7- Bu bilgiler girildikten sonra Ziraat Bankası  sanal kart tanımla butonuna basın ve işlemi tamamlayın.

8- Bu işlemin ardından kısa sürede adınıza bir Ziraat Bankası sanal kart oluşturulmuş olur. Ziraat Bankası sanal kartı dilediğiniz zaman internetten yapacağınız alışverişlerde güvenle kullanabilirsiniz.

Ziraat Bankası Sanal Kart Oluşturma Ücreti

Ziraat Bankası sanal kart oluşturma işlemleri internet bankacılığı üzerinden yapılıyor. İnternet bankacılığından yapılan tüm işlemlerin ücretsiz olmasından ötürü  Ziraat Bankası sanal kart oluşturma işlemi de tamamen ücretsizdir. Dilerseniz  Ziraat Bankası sanal kartı oluşturduktan sonra iptal edebilirsiniz. Daha sonra isteğe göre yine  Ziraat Bankası online sitesinden yeniden ücretsiz olarak oluşturabilirsiniz.

Ziraat Bankası Sanal Kart Oluşturma İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

Ziraat Bankası Resmi Sitesine Giriş Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Scroll to Top