Akbank Axess Kredi Kartı İptali

Akbank Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır

Son zamanlarda genç, yaşlı neredeyse her bireyin bir kredi kartı bulunuyor. Bir bankadan yeni bir hesap açtığınızda yada kredi çektiğinizde, cüzdanınıza bir kredi kartının daha girmesi bazen kaçınılmaz olabiliyor. Cüzdanınıza giren bu ekstra kredi kartlarını “nasıl olsa kullanmam” deseniz de eninde sonunda kendisini pos makinesinde bulan bu kartların, maddi açıdan sorunlara yol açması mümkün oluyor.

Kredi kartlarının fazlalığından yakınan, kendini alışverişe çok kaptıran, aldıkları ürünleri de uzun süren taksitlere bölüp bunları da erteleyenlerdenseniz, kredi kartlarınızın bazılarını yada hepsini birden iptal etmek istemeniz muhtemel. Bu sebeplerin yanı sıra kredi kartınızın başına kötü bir şey de gelmiş, kredi kartınız çalınmış ya da kaybolmuş olabilir. Yukarıda yazılan durumlardan biri ya da birkaçı size uyuyorsa doğru yere geldiniz.

Her banka, kredi kartı iptali işlemlerinde birbirine benzeyen fakat tamamen aynı olmayan bazı adımları izler. Bu yazımızda Akbank Axess Kredi Kartı İptali konusu hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Kartınızı iptal ettirmeden önce bir kaç husustan bahsetmekte yarar var. Sahip olduğunuz tek kredi kartınız bu ise ve çalındığı yada kaybolduğu için iptal ettirmiyorsanız , iptal işlemlerine başlamadan önce tekrar düşünmenizde fayda var. Aşağıda kredi kartınızı iptal etmeden önce düşünmeniz gereken bir kaç durumu yazdık.

Kredi Kartını İptal Ettirmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İnternet üzerinden sıklıkla alışveriş yapıyorsanız: Bazı alışveriş siteleri sadece kredi kartlarını kabul ettikleri için sıkıntı yaşayabilirsiniz. Havale/Eft işlemleri çoğu alışveriş sitesinde bulunsa dahi bu yöntemlerle ödeme biçimleri hem ekstra masraflı hem de daha çok uğraştırır. Ayrıca yurt dışındaki sitelerden alışveriş yapıyor ya da yapmayı düşünüyorsanız, kredi kartıyla ödeme yapmak kaçınılmaz olur.
  • Yurt dışına sıklıkla çıkan biriyseniz ya da çıkmayı düşünüyorsanız: Kredi kartlarının üstünde bulunan VISA, Master Card gibi logolar bu özellikte ödeme yöntemlerine sahip olduklarını gösterir. VISA ve Master Card uluslararası geçerliliğe sahiptir ve gideceğiniz ülkelerin çoğunda bu ödeme yöntemine sahip restoran, mağaza, market, eğlence mekanı ve alışveriş merkezi gibi yerleri kolaylıkla bulabilirsiniz. Kredi kartları yurt dışında, döviz alıp o şekilde ödemekten çok daha ucuza gelir ve daha güvenilirdir. Ayrıca çalınma ve kaybolma risklerine karşın güvenceler sunar. Yurt dışı seyahati yapıyor ya da düşünüyorsanız, en azından bir kredi kartınızın olması sizin çok işinize yarayacaktır.
  • Nakit taşımayı sevmiyor ve yaptığınız alışverişleri taksitlendirmek ya da ödemelerini ertelemek size avantajlı geliyorsa: Diyelim ki bir bilgisayar almak istediniz, 3.000 TL’lik bir bilgisayarı nakitle ödemek tehlikeli ve meşakkatli olabilir. Ayrıca 3.000 TL’lik peşin ödemeyi her birey karşılayamayabilir. Alışverişlerinizi taksitlendirerek arzuladığınız ürünleri daha erken alabilir, bunları yavaş yavaş ödeyebilirsiniz. Ayrıca nakit taşıma derdinden de kurtulursunuz. Zaman zaman sunulan ödeme erteleme avantajlarıyla da sıkışık olduğunuz dönemlerde daha rahat nefes alabilirsiniz.
  • Harcamalarınızı rahatlıkla kontrol etmek istiyorsanız: Ay sonunda gelen kredi kartı ekstrenizle bu kartla yaptığınız tüm harcamaları kontrol edebilir ve durumunuzu görüntüleyebilirsiniz.
  • Nakit avans avantajından yararlanmaya devam etmek istiyorsanız: Neredeyse tüm kredi kartların nakit ihtiyaçlarınız da yardımınıza koşabilecek nakit avans özelliğiyle geliyor. Nakdiniz tükendiğinde ortalama bir faiz ile kolaylıkla kartınızdan nakit çekimi yapabiliyor, nakit paraya sıkıştığınız durumların önüne geçebiliyorsunuz.
  • Fırsatlar ve Kampanyalar: Her banka kullanıcılarına özel fırsatlar ve kampanyalar yapıyor. Her kullanıcıya hitap edecek cinsten kampanyalarla karşımıza çıkan bankalar, her geçen gün bu fırsatlarını genişletiyor ve alışverişi avantajlı hale getiriyor. Sinemadan kıyafete, benzinden kahveye hatta son dönemlerde bilgisayar oyunlarına özel kampanyaları bulmak mümkün.

Yukarıda belirttiğimiz avantajlara rağmen, Axess kredi kartınızı iptal ettirmek istiyorsanız aşağıda detaylı bir şekilde iptal işlemlerini anlattık.

Akbank Axess Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Axess kredi kartınızı iptal etmek için 3 farklı yöntem bulunuyor, fakat bu yöntemlere başvurmadan önce yapmanız gereken bir yükümlülük var. Tahmin edebileceğiniz üzere bu yükümlülük kredi kartının tüm borcunun kapanmış olması. Bu borçlara pek tabi taksitli harcamalar ve ödemesi ertelenen harcamalar da dahil. Borçlarınızın tamamını kapatmanız gerektiği için kredi kartınızı iptal etmeden önce tüm borçlarınızı hesaplamakta fayda var. Toplam borcunuzu internet ve mobil bankacılıktan, telefon bankacılığından, bankamatiklerden veya şubelerden öğrenebilirsiniz. Eğer kart ekstrelerinizi e-posta yoluyla alıyorsanız buradan da kontrol edebilirsiniz. Bu noktada borcun tamamını ödeyecek durumda değilseniz fakat kredi kartınızı kesinlikle kapatmanız gerekiyorsa herhangi bir bankadan tüketici kredisi çekmeyi düşünebilirsiniz. Bu yöntemin size uygun olmadığını düşünüyorsanız ve farklı bir kredi kartına sahipseniz, bazı bankaların sunduğu borç transferi yöntemiyle borcunuzu diğer kredi kartınıza aktarabilirsiniz. Borcunuzun küsuratı dahil tamamını kapattıktan sonra aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini uygulayarak kredi kartınızı iptal edebilirsiniz.

Scroll to Top