Aktif Bank IBAN Sorgulama

aktif bank

Son senelerde ülkemizin her alanında yenilenen ve farklılaşan teknoloji oldukça önemli aşamalar kat etmiştir. Bu gelişmelerle beraber hayatımızın her alanına da yansıyan değişimler ilerlemiştir. Bunun sonucunda birçok işimizi teknolojinin en iyi koşulları sağladığı internet olmadan yapamayacak aşamaya geldik. Telefon faturasını yatırmak da, özel bir şirkette bir mimari  projenin özelliklerini kontrol edip onaylamak da internet ile mümkün kılınmaya başlandı. Bu teknolojik gelişmelerden de bankalar da fayda sağlamış durumdadır. Ülkemiz sermayesine son zamanlarda giren katılım bankaları bile bu teknolojinin getirdiği alanda ortama ayak uydurmak durumunda kaldılar. Bu uyum sağlama durumunun toplumda yaşayan bireyler için dezavantaj olduğunu ise rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu yazımızın konusunu ise teknolojinin getirdiği yeniliklerden biri olan bu bankalardan olan Aktif Katılım Bankası oluşturuyor. Yazı içeriğinde; 1999 yılında kurulmasına rağmen 2007 yılında yeniden yapılandırılan ve 2008 yılı itibariyle Aktif Bank adını alan kurumun IBAN sorgulama işlemleri hakkında detaylı bilgilendirme yapılacaktır.

Türkiye’nin en donanımlı kişisel sermayeli yatırım bankası olan Aktif Bank, ilk kurulduğundan itibaren, bankacılık amacını  “şubeleşerek yapmak yerine, farklı seçenekleri olan dağıtım kanalları ile yeni oluşum olan bir bankacılık yapmak” olarak belirlemiştir. Yapılan işten alınan olumlu sonuç ve faaliyet olarak Aktif Bank’ın devamlılığı büyüme amaçlarının ana prensibidir. Sonucunda toplamda, 8 adet olan şube sayısı yaklaşık 4 yıldır değişmemiştir. Bu şubeler genel olarak bizzat iletişim halinde olan sistemli bankacılık, yatırım bankacılığı ve şahsi bankacılık amaçlı çalışmalar yapmaktadır. Geniş yayılım ağına sahip olması gereken bireysel bankacılıkta, yeni nesil bir amaç izlenerek pazarda aktif olan diğer yayılım alanları ile beraber ortak işler yapılmış; esnek maliyet amaçlı bu stratejinin verdiği sonuca dayalı olarak Aktif Bank, oldukça iyi bir miktarda sermayeye sahip olma amacına ulaşarak istikrarlı gelişimini ve devamlılığını önceki yıllarda da, 2016 yılında da devam ettirmiştir.

Aktif Bank IBAN Sorgulama Nasıl Yapılır?

T.C. Merkez Bankası Tebliği gereği, 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren yapılan EFT, havale, virman gibi para transferlerinde IBAN  kullanılmaya başlanmıştır. IBAN hesaplama işlemi algoritmik olarak yapılır ve IBAN hesaplama işlemi için ilgili banka ile hiçbir bağlantı kullanılmamaktadır.

IBAN hesaplama sonucu oluşturulan IBAN bilgisi bilgilendirme amaçlı olup resmi bir bağlayıcılığı ve bireysel sorumluluğu yoktur. Bu sistem sayesinde hem ekonomik olarak hem de zamanlama olarak tasarruf edilmesi amaçlanmaktadır. Bu tasarrufun yanı sıra, yapılacak olan işlerin sistem kaynaklı yanlışlık ve bunun sonucunda gelişen bir gecikme sorunlarla karşılaşılmadan daha nitelikli yapılması amaçlanıyordu. Bu amaçların gerçekleşmesi adına ülkemizde ve dünyada birçok bankacılık sektörü de bu uygulamaya dahil olmuş, bireyler arasındaki para transferlerinin çoğu IBAN numarası üzerinden uygulanır hale gelmiştir.

Birçok banka da bu uygulamadan sonra her bir müşteriye özel açılmış hesaba özel bir IBAN numarası aktarılmış olup, müşterilerinde bu IBAN numarasını öğrenebilmeleri için çeşitleri imkanlar sunulmuş ve olumlu sonuçlar alınmaya başlanmıştır.

Bu bankaların içerisinde diğerlerinden daha yeni ve gelişime açık olan bir banka olan Aktif Bank’ın da bu konuda bir yöntemi mevcut.  Ancak banka henüz bu işlemi internet üzerinden yapmaya imkân tanımıyor olsa bile zamanla bu amaçla kullanımı da mümkün kılınabilir olacak. IBAN numarasını öğrenmek isteyen bir Aktif Bank müşterisi, bu hizmeti şuan kullanmak için bir Aktif Bank şubesine gitmek durumundadır.

Müşteri hizmetleri kanalıyla da bu hizmete şimdilik olanak vermeyen bankanın ilerleyen zamanlarda hem internet hem de telefon bankacılığı konusunda önemli gelişmeler kat edeceği şüphesiz bekleniyor.

Eğer siz de Aktif Bank müşterisi iseniz ve adınıza tanımlı bir hesap üzerinden IBAN numaranızı öğrenmek istiyorsanız; bu konuda  Aktif Bank şubelerinden gereken bilgi ve yönlendirmeler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Scroll to Top