Aktif Bank Swift Kodu Sorgulama

aktif bank

Swift kodu yurt dışında bulunan bankalara yapılan para işlemlerinde kullanılan özel bir kod olarak tanımlanabilir. Bu kodla birlikte yurt dışı banka işlemlerinde güvenle kullanabilirsiniz. Swift kodları, her banka için farklı olarak düzenlenir. Yurt dışında yer alan bankalarla çalışıyorsanız, yapacağınız her işlemde Swift kodunu kullanmanız gerekir. Bankanın isminin yanı sıra, aynı zamanda Swift kodu daha önemlidir. Yurt dışında bulunan bankalarla yapacağınız işlemlerde hem güvenli olması hem de hızlı bir işlem sağlaması açısından önemli bir sistemdir.

Aktif Bank Swift Kodu Sorgulama İşlemi

Swift kodunun basit ve aynı zamanda standart bir şekilde oluşturulur. Swift kodu 8 ile 11 harften meydana gelir. Türkiye de ise Swift kodu genelde 8 basamak ve harf kombinasyonundan oluşur. Swift kodunda yer alan ilk 4 basamak bankanın adının oluştuğu ve onu ifade eden bir simgedir. Daha sonraki 2 hane ise yaşadığınız ülkenin kodunu ifade eder. Swift kodunun en sonında yer alan 2 hane ise yerel kodu simgeler. Mesala, Swift kodunun açılımını bir örnekle açıklamak istersek, Aktifbank’ın Swift kodu CAYTTRIS gibidir. İlk 4 karakter, yani CAYT Türkiye Aktifbank’ ı temsil eder. Daha sonraki 2 hane Türkiye’nin kısaltılmışı olan TR’dir. En son 2 hane ise yerel kodu ifade eder.
Yurt dışında bulunan bankalarla para transferi ya da fon yönlendirmesi yapacaksanız, Swift kodunu sistem genelde 11 hane olacak şekilde sistem ister. Böyle bir durumla karşılaşacağınız zaman Swift kodunun sonuna 11 haneye tamamlanacak bir şekilde X koymanız yeterli olacak. Swift işleminde yapılan para transferi işleminde bazı adımların izlenmesi gerekir. İlk olarak Swift koduyla işlem yapacağınız hesabınızı sisteme aktarmanız gerekir. Daha sonra sisteme para transferi yapacak olan hesap sahibinden alınacak olan işlem ücreti, para transferi yapacağınız bankanın yer aldığı ülkeyi ve ayrıca bankanın isminin ilk harfini yazmanız gerekir. En son olarak ise, para transferi yapacağınız bankanın ve şubenin yer aldığı şehrin ilk üç harfini sisteme aktarın. Para transferi işlemlerinizde ya da diğer bankacılık işlemlerinizde bu tür aşamalı bilgileri sisteme aktarmak yerine, Swift kodunu sisteme onaylattıktan sonra işleminiz anında tamamlanır. Sadece para transferi yapmış olduğunuz kişinin hesabına para aktarımı mesai saatlerinde olur. Swift kodu her türlü bankacılık işlemlerinizde yapabileceğiniz kolay bir sistemdir. İşlemlerinizin vakit almaması için sadece Swift kodunu kullanarak, çok kısa sürede uzun olan para transferi işlemini kısaltabilirsiniz.

Swift İşlemi Ne Kadar Sürer?

Swift sistemi yaklaşık olarak 1973 yılında dünyadaki bütün bankalar tarafından kullanılmaya başladı. Tüm alt yapı oluşturulduktan sonra 1977 yılında tam olarak kullanılmaya başladı. Swift, Society For Worldwide Interbank Financial Telecommunication’ın kısatılmış bir formudur. Dünyada bütün bankacılık sektöründe olan kurumlar arasında elektronik fon transferini sağlayan güvenilir bir sistemdir. Swift sistemi ile dünyadaki bütün bankalar tanımlanmaya başladı. Ayrıca Swift kodu her bankanınki farklı olmak üzere 8 ya da 11 haneli olması gerekir. Bütün dünya bankalarında Swift kodu standart özelliğe sahiptir. Swift kodu ile para transferi ya da diğer bankacılık işlemlerinizi yapmak için istenilen bilgileri sisteme aktarmanız gereklidir. İstediğiniz özelliklere sahip olan ve Swift sistemini kullanan her banka şubesi sisteminizde bulunacak. Para transferi ya da diğer bankacılık işlemlerinizi yapmak istediğiniz banka bu listede bulunmuyorsa, istediğiniz işlemi yapmak için banka şubesine gitmeniz lazım. Swift işlemini eğer 17:00’dan önce yaparsanız bu bankacılık işleminiz iki gün içerisinde karşı tarafın hesabına yatırılır. Eğer 17:00’dan sonra yaparsanız 3 iş günü içerisinde gönderdiğiniz hesaba yatırılır ve işlem tamamlanmış olur.

Scroll to Top