Anadolubank Esnaf Kredisi

FİNANSBANK ESNAF KREDİSİ

Esnaf Kredisi Nedir?

Esnaf, küçük ölçüde ticaret ile ilgilenen ya da el zanaatlarından herhangi biriyle uğraşan kişilere denir. Sanatkar ise, yaptığı iş el emeği olan ve bunu kendine iş edinen kişilerdir. Türkiye’de genelde usta-çırak ilişkisi olarak gördüğümüz alanda hizmet vermektedirler. Esnaf kredisi, esnaf ve sanatkarların ihtiyaçlarını gidermeyi hedefleyen, bankaların esnaf ve sanatkarlara sağladığı kredi imkanlarıdır. Türkiye’de esnaf kredileri “KOBİ Kredileri” olarak da adlandırılmaktadır. KOBİ, Türkiye’de küçük ve orta düzeydeki işletmelere verilen isimdir ve KOBİ’ler Türkiye’deki işletmelerin %99’unu oluşturmaktadırlar.

Esnaf ya da diğer adıyla KOBİ kredileri, esnaf ve sanatkarların her türlü ihtiyaçları düşünülerek düzenlenmiştir. İş yerinizi büyütmek, borcunuzu ödemek, yeni ürün ya da hammadde almak gibi birçok konuda esnaf kredilerine başvurabilirsiniz.

Esnaf Kredisinden Yararlanma Şartları Nelerdir?

Esnaf kredisinden yararlanmak için şartlar ve kredinin alınabilmesi için gerekli belgeler bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Ancak kredi imkanını sağlayan her bankada aranan birkaç ortak özelliğe değinmek gerekirse, krediden yararlanacak kişilerin esnaf ya da sanatkar olması gerekmektedir. Esnaf veya sanatkar olduğunuzu kanıtlaya bilmeniz için bağlı olduğunuz bir oda, kuruluş ve vergi levhasına sahip olmanız yeterli olacaktır. Her kredi türünde istenilen nüfus cüzdanı fotokopiniz yine esnaf kredisinde de gerekli belgeler arasındadır.

Anadolu Bank Esnaf Kredisi Nedir?

Anadolu Bank bankası 1961’de kurulup, 1977 yılında HABAŞ Şirketler Grubu tarafından Özelleştirme İdaresi’nden satın alınmıştır. Anadolu Bank, uzun yıllardır Türkiye’de bankacılık alanında hizmet vermektedir. Esnaf kredisi alımında en çok tercih edilen bankalar arasında yer alan Anadolu Bank, yakın zamanda misyon ve vizyon değişikliğine giderek, Türkiye’nin KOBİ bankası olmayı hedeflemiştir. Türkiye’nin KOBİ bankacılığı hedefi yolunda somut adımlar atan Anadolu Bank Esnaf Kredisi imkanlarının yanı sıra, KOBİ’lere özel kredi kartları, pos cihazları, çek, yatırım ürünleri, mevduat hesapları, sigorta imkanı, kredi garanti fonu aracılığı ile kefil imkanları, gayri nakdi krediler, nakit para yönetimi ve KOSGEB desteği sağlamaktadırlar. Anadolu Bank’ın esnaf ve sanatkarlara sunduğu tüm hizmetleri incelediğimizde, geliştirilen projelerin esnaf, sanatkar ve KOBİ’lerin avantajlarına yönelik hazırlamış olduğu görülmektedir. Yine Anadolu Bank Esnaf Kredileri de faiz ve ödeme açısından esnaf ve KOBİ’lere özel olarak düzenlenmiş kredi imkanlarından oluşmaktadır.

Anadolu Bank’ın KOBİ’lere Anadolubank Esnaf Kredileri adı altında 4 farklı kredi imkanı mevcuttur. Anadolu Bank Esnaf Kredilerini; taksitli krediler, iskonto/iştira kredi, rotatif kredi ve spot kredi olarak isimlendirmiştir.

Anadolu Bank Esnaf Kredileri adı altında sunduğu kredilerden ilki olan taksitli krediler, işletme kredisi, ticari taşıt ve iş yeri edindirme olmak üzere üç farklı alanda kullandırılmaktadır. KOBİ’lere sağladığı avantaj ise, geri ödemeleri aylık ve istenilen vadede yapılabiliyor olmasıdır.

Anadolu Bank Esnaf Kredilerinin sunduğu bir diğer kredi türü olan iskonto/iştira kredileri, henüz vadesi gelmemiş senedinizin nakde çevrilmesi için oluşturulmuş kredi türüdür. Böylece kısa vadede para ihtiyacınızın karşılanmasını ve senedin vadesi geçene kadar faiz oranlarının yükselmesinden etkilenmemenizi sağlar. İskonto ve iştira kelimelerinin farkı ise, İskonto kelimesi borçlunun şube ile aynı belediye sınırlarında ikamet ettiği takdirde yapılan işlem iken, iştira borçlunun farklı bir ilde ikamet ettiğinde yapılan işlemdir.

Yine Anadolu Bank Esnaf Kredisi olarak sunulan rotatif kredi, size tanınan kredi limiti doğrultusunda istediğiniz zaman kullanabilmeniz ve istediğiniz zaman krediyi kapatabilmeniz demektir. Size sağlayacağı fayda, krediyi istediğiniz an durdurarak, yükselen faizden etkilenmemiş olacağınızdır.

Anadolu Bank Esnaf Kredisinin son seçenek olarak sunduğu spot krediden bahsetmek gerekirse, kredi kullanım aşamasında vade ve faiz değişikliği yapılamayan kredilerdir. Böylece, krediniz artan faizden etkilenmeyecek ve faizin artması durumunda kullandığınız kredi ucuz kalacaktır.

KOSGEB Destekli Anadolu Bank Esnaf Kredisi Nedir?

KOSGEB’in açılımı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’dır. Yani küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemeyi hedefleyen bir devlet kurumudur. Anadolu Bank Esnaf Kredisi imkanının yanı sıra sunmuş olduğu KOSGEB desteği ile de esnafın ödeyeceği faizleri daha aza indirmek ve bir kısmını KOSGEB’in üstlenmesini sağlamaktadır. KOSGEB KOBİ’lerin çalışmalarından verimli üretim elde etmeyi ve KOBİ’lerin işlerini yaparken mali yükünü hafifletmeyi hedeflemektedir. Anadolu Bank da Türkiye’nin KOBİ Bankası olmayı hedefleyen bir banka olarak, KOSGEB ile anlaşma imzalayarak, esnafın alacağı kredide yükünü azaltmayı amaçlamıştır. Anadolu Bank aracılığı ile sunulan KOSGEB desteklerinin şartları Anadolu Bank ve KOSGEB arasında imzalanan anlaşma ile belirlenmiştir. Anadolu Bank’tan alacağınız esnaf kredilerinde, KOSGEB desteği ile aldığınız krediyi maliyetsiz alabilir, kredinizin maliyetini düşürebilir ya da hibe alabilirsiniz.  Anadolu Bank’ın sunduğu KOSGEB destekli Anadolu Bank Esnaf Kredileri ve projeler ile ilgili detaylı bilgi alabilmek için Anadolu Bank şubelerinden yararlanabilirsiniz.

Anadolu Bank Esnaf Kredisi Bilgi Sistemleri

Anadolu Bank Esnaf Kredisi almaya karar verdiyseniz, size en yakın şubeden bilgi alabileceğiniz gibi anadolubank.com.tr uzantılı internet adresinden ya da 0850 222 55 50 numaralı Anadolu Bank Çağrı Merkezi’nden bilgi alabilirsiniz. Anadolu Bank esnaf kredisi alımı için istenilen özelliklere sahipseniz, krediyi almak için gerekli belgeler ile birlikte şubenize başvurarak en kısa zamanda Anadolu Bank esnaf kredinizi alabilirsiniz.

Scroll to Top