Arap Türk Bankası HGS Nasıl Alınır?

Arap Türk Bankası

Arap Türk Bankası Anonim Şirketi ya da kısa adı ile A & T Bank 1977 yılında kurulmuş olan bir banka olup Kuzey Afrika ve Orta Doğu ile Türkiye arasında bir ticaret ağı kurmuş ve bu konuda uzmanlaşmayı başarmış ilk Türk bankası olarak biliniyor. Bu şirketin kuruluş amacı gelecek vaat etmekte olan bu bölgedeki ticari faaliyetleri arttırmak ve Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Türkiye arasında bir köprü görevi görerek ticari ilişikilere destek olmaktır. Arap Türk Bankası’nın en büyük ortaklarından birisi ise aktif değeri 18 milyar Dolar’ın üzerinde olan ve Liby Merkez Bankası’nın tamamına sahip olan The Libyan Foreign Bank’tır. Bu bir yana Türk bankacılık sektörüne bakacak olursak Arap Türk Bankası’nın aktif büyüklük açısından bu sektörün de 10’da 3’ünü elinde tuttuğunu görürüz. Türkiye’nin en büyük iki bankası olan Ziraat Bankası ve Türkiye İş Bankası da bu bankanın ortakları arasında yer alıyor.

Bankanın faaliyet alanı görüldüğü gbi oldukça farklı bir alanda olduğu için bu banka HGS yani Hızlı Geçiş Sistemi ilepek ilgilenmiyor. Fakat Arap Türk Bankası Hgs Nasıl Alınır sorusunu soran yüzlerce kişi olduğu için bugün sizlere bu konu ile ilgili bilgi vermeye karar verdik. Öncelikle sizlere Hızlı Geçiş Sisteminden bahsedecek daha sonra ise bu konunu detaylarına iniş yapacağız.

HGS Nedir?

Hızlı Geçiş Sistemi, kendinden bir önceki sistem olan KGS yani Kartlı Geçiş Sisteminin yürürlükten kalkması ile birlikte 1 Şubat 2013 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiş bulunuyor. Kartlı Geçiş Sistemi sebebi ile gerek özel otoyollarda gerek ise köprülerde, araçların gişelerden geçerken yavaşlayıp durması ve kartı gişedeki kişiye uzattıktan sonra yoluna devam etmesi gibi sebeplerden dolayı yüzlerce araç trafiğin içinde kısılı kalıyordu. Bu tür sebeplerden dolayı bireyler zaman kaybediyor ve gidecekleri yere çok daha uzun süre dilimleri dahilinde gidebiliyordu. Hızlı Geçiş Sistemi ile birlikte bu durum oldukça yüksek bir oran ile ortadan kalkmış oldu. Günümüzde bu sistemi milyonlarca kişi kullanıyor ve herkes halinden memnun. Bu sistem ile birlikte artık araçların gişelerde durmasına gerek yok. Bu sayede artık araçlar gişelerde durmuyor ve yoluna duraksamadan devam ediyor. Böylelikle de bu tür yollarda trafik tarih oluyor. Hızlı Geçiş Sistemi’nden faydalanmak isteyen kişilerin ne yazık ki Arap Türk Bankası ile çalışması mümkün değil. Fakat dilerseniz Türkiye İş Bankası, Garanti Bankası, Albaraka Türk, Türkiye Ekonomi Bankası, Denizbank, Kuveyt Türk, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası, QNB Finansbank, Ziraat Bankası, Akbank, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Finans Katılım Bankası ile birlikte PTT aracılığı ile HGS hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Hızlı Geçiş Sistemi Nasıl Alınır?

Hızlı Geçiş Sisteminden faydalanmak isteyen kişilerin biraz önce de bahsetmiş olduğumuz gibi Arap Türk Bankası ile çalışması mümkün olmadığı için bu kişilerin yukarıda bahsi geçen bankaları ya da PTT’yi tercih etmesi gerekiyor. Bu noktada tercih edeceğiniz bankada bir banka hesabına ya da kredi kartına sahip olmanız gerekiyor. İkisinden en az bir tanesine sahip olmanız ve sahip olduğunuz finansal kaynağın kullanıma açık olması halinde sizler de Hızlı Geçiş Sistemi için başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için yukarıda yer alan bankalardan birinin tercih edeceğiniz şubesine gidebilirsiniz. Bununla birlikte bu bankaların İnternet Şubelerini kullanarak da işlem yapabilirsiniz. Ayrıca PTT’ye de doğrudan giderek Hızlı Geçiş Sistemi ile ilgili işlemleri başlatmanız mümkün.

Hızlı Geçiş Sistemi HGS Bakiye Nasıl Yüklenir?

Hızlı Geçiş Sistemi’ne hangi banka üzerinden kayıt olmuşsanız olun tercih etmiş olduğunuz bu bankanın bir adet İnternet Şubesi bulunur. Bankaların İnternet Şubesine giriş yapmak isteyen kişilerin öncelikle bu bankaların resmi internet sitelerine giriş yapması gerekiyor. Daha sonra burada yer alan giriş bölümünü kullanarak İnternet Şubesine giriş yapılması ve Ödemeler bölümünde yer alan HGS skemesine geçiş yapılarak kredi ya da banka kartı aracılığı ile HGS bakiye yükleme işlemlerinini gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bununla birlikte dilerseniz akıllı telefon ya da tabletler için çıkartılmış olan mobil uygulamaları da kullanarak İnternet Şubesi üzerinden yapabileceğiniz işlemlerin büyük bir çoğunluğunu gerçekleştirebilmeniz mümkün. Bu bir yana doğrudan bankaların şubelerine giderek diğerlerine göre daha zahmetli bir yolu tercih edebilirsiniz. Ayrıca kimi bankaların ATM şubeleri de HGS bakiye yükleme işlemlerini gerçekleştirmenize olanak sağlıyor.

Hızlı Geçiş Sistemi bakiye yükleme işlemlerini otomatik ödeme şeklinde yapmanız halinde hesabınıza bakiye olup olmadığını kontrol etmeye gerek duymadan ve acaba ceza yedim mi diye endişe duymadan aracınızı rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Hızlı Geçiş Sistemi İptal İşlemleri

Hızlı Geçiş Sistemi’ne hangi banka üzerinden dahil olursanız olun kart ve etiketinizi iptal etmek istemeniz halinde yapmanız gereken birkaç şey bulunuyor. Bunlardan ilki doğrudan doğruya banka şubesine gitmek olur. Bununla birlikte bankalara ait Telefon Bankacılığı hizmetlerini kullanarak da Hızlı Geşiş Sistemi kart ve etiketini hızlı, kolay ve zahmetsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte bankaların İnternet Şubesi üzerinden de bu işlemleri gerçekleştirmeniz mümkün.

Hızlı Geçiş Sistemi Etiket Ücreti

Hızlı Geçiş Sistemi ile birlikte alınacak olan kart için her banka birbirinden farklı bir ücret koyar. Örneğin PTT üzerinden kart tipi etiket almanız halinde ödemeniz gereken tutar 20 TL iken, yapışkan tipi etiket almanız halinde 7.5 TL ödemeniz yeterli olur. Bu noktada en doğru bilgilere ulaşabilmek için yapmanız gereken şey kullanmakta olduğunuz bankanın Müşteri Hizmetlerini aramak ve gerekli bilgileri öğrenmek olur. Ayrıca doğrudan banka şubelerine giderek etiket ücreti hakkında soru sorabileceğiniz gibi kimi bankaların resmi internet sitelerinde yer alan İletişim ve Destek bölümlerini de tercih etmeniz mümkün. Bu tür sayfalarda yer alan formları doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız ve Gönder seçeneğine basmanız gerekiyor. Bu noktadan sonra en kısa süre içinde sizleri banka müşteri personelelri arıyor ve isteklerinizi dinleyerek sizlere yardımcı oluyor. Böylelikle gerek etiket ücreti gerek ise diğer konular hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

Scroll to Top