Arsa Kredisi Nasıl Alınır?

arsa kredisi nasil kullanilir kredimerkezim

Bu yazımızda arsa kredisi nasıl alınır sorusuna cevap vereceğiz. İlk olarak arsa kredisini ne olduğuna bakmakta fayda var ve ayrıca bu krediye başvurma şekilleri ve şartları da önemlidir ve öğrenilmelidir. Arsa kredisi, yatırımların arsa almak için değerlendirmesini sağlayan ve vade olanaklarıyla ödeme kolaylığı bulunan bir kredi çeşididir.

Arsa Kredisi Detayları

Arsa kredisi nasıl alır konusu kapsamında arsa kredisinin özelliklerini de bilmek önemlidir. Arsa kredisi veren bankalar 36 aya kadar varan vadelerle kredi kullanımına imkan tanımaktadırlar. Ayrıca satın almak istediğiniz arsanın ekspertiz değerinin en fazla %50’sine kadar kredi alabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de alınmak istenen arsanın imarlı olması ve belediye sınırlarında olması gerektiğidir.

Bankalara göre değişmekte olsa da alınacak olan arsa üzerine ipotek konulur, gerek görüldüğü takdirde kefil istenmektedir. Ayrıca ek teminat istenmesi de olabilir. Bütün bu durumları göz önüne alıp kredi başvurusu için ilgili bankalara başvurmak daha sağlıklı olacaktır.

İmarlı ve İmarsız Arsa Kredisi

Bankaların arsa kredisi verme şartları imarlı ve imarsız arsa olmasına göre değişmektedir.

 • İmarlı Arsa Kredisi
 • İmarsız Arsa Kredisi (Tarla Kredisi)

Ancak tahmin edebileceğiniz üzere imarlı arsalara kredi veren bankalar çoğunluktadır. Bankaların arsa kredisi verirken genel olarak aradığı bazı şartlar var. Tabii bu şartlar bazı bankalarda değişiklik gösterebilir. İşte bankaların imarlı veya imarsız arsa kredisi verirken arayabileceği koşullardan bazıları şunlardır:

 • Almak istediğiniz arsanın belediye sınırları içerisinde ve imarlı olması gerekir.
 • Eğer satın alınacak arsa imarlı değilse bazı bankaların uyguladığı sistemle başka bir gayrimenkulü teminat göstererek (imarlı arsa, konut, iş yeri gibi) ve ipotek altına alarak, kredi verme işlemini gerçekleştirebiliyor.
 • İmarlı arsa satın alımında söz konusu arsa üzerinde ipotek koyuluyor ve ayrıca kefil şartı aranıyor.
 • Gerekli görülmesi durumunda başka teminatlar da istenebiliyor.

Arsa Kredisi Alabilme Yöntemleri

Bankacılık sektörünün her geçen gün biraz daha gelişmesine bağlı olarak, arsa kredisi alabilmek adına bankaların müşterileri için oluşturduğu hizmetler arasında yer alan kredi sistemi, çoğu insan için büyük fırsat olmuştur. Bankaların verdiği krediler birçok seçenek içermektedir. Arsa alınacağı için söz konusu şuan arsa kredisidir. Bankaların da sıklıkla kullandırdıkları kredi türleri arasında yer almaktadır.

Arsa Kredisi Nasıl Alınır 1. Yöntem

Bankaların müşterileri için hazırlamış olduğu arsa kredileri ise iki farklı şekilde uygulanmaktadır. İlk yöntem olarak finansal destek sistemi bulunmaktadır. Finansal destek yönteminde; arsa satın almak isteyen ancak arsayı almak için yeterli nakdi bulunmayan kişilerin tercih ettiği bir yöntemdir. Arsa kredisi hizmetini veren bir bankaya başvuruda bulunduktan sonra, kişinin arsayı alabilmek için belirlediği fiyat bankadan talep edilir. Banka ise arsa kredisi almak isteyen kişi ile ilgili bir takım araştırmalarda bulunur. Daha önce kredi çekip çekmediğine ve kredi çektiyse ödeme düzenine bakılmaktadır. Bu sisteme de kredi puanı denilmektedir. Eğer kişinin kredi çekebilmek için hiçbir engeli bulunmuyorsa arsa kredisi çekme talebi kabul edilir. Arsa kredisi çekecek olan kişi tekrar bankaya gider ve talep ettiği miktarı alır. Bu şekilde arsa kredisi nasıl alınır sorusuna bu 1. yöntemle cevap verilebilir.

Arsa Kredisi Nasıl Alınır 2. Yöntem

Arsa kredilerindeki bir diğer yöntem ise; arsa satın alabilmek için bankaya başvuran ve yine elinde yeterli birikimi olmayan kişiler için geçerlidir. Bu kredi türünde de finansal destek sağlanmaktadır. Ancak ilk yöntemden farklı olarak, almak istenilen arsayı ipotek ettirmek gerekmektedir. Kredi çekmek isteyen en uygun arsa kredisi için bankaya başvururken arsanın tapusunu da götürmelidir. Eğer krediyi ödemede herhangi bir sıkıntı yaşanırsa, arsa üzerinde banka da söz sahibi olmaktadır. Eğer arsa kredisi çeken kişi kredileri ödeyemezse, arsa elinden alınır. Arsa kredisi nasıl alınır sorusuna bu 2. yöntemle de cevap verilebilir.

Arsa Kredisi Sağlayan Bankalar

Arsa kredisi nasıl alınır sorusundan sonra önemli olan bir diğer konu da arsa kredisi veren bankalardır. Ziraat Bankası, İş Bankası, TEB, Vakıfbank, Şekerbank, Kuveyt Türk ve Albaraka gibi bankalar arsa kredisi hizmeti vermektedir. Bahsedilen bankalarla ilgili şube tarafından istenen belgeleri temin ettikten sonra başvuru yapıp kredi işlemlerinizi sorunsuz olarak tamamlayabilirsiniz. Kredi başvurusunda yukarıda zikredilen koşullara dikkat ederek ilgili banka şubesiyle irtibata geçmek yararlıdır. Aşağıda verilen bilgilerle bu bankalardan arsa kredisi nasıl alınır öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası Arsa Kredisi Nasıl Alınır?

Ziraat bankası arsa kredisinin özellikleri şöyledir:

 • Almak istediğiniz arsa belediye sınırları içinde ve imarlı olmalıdır. Bu maddeden de anlaşılacağı üzere, Ziraat Bankası imarsız arsaya kredi vermemektedir.
 • Ziraat Bankası arsa kredilerinde maksimum 36 aya varan vade imkanı sunulmaktadır.
 • Satın almak istediğiniz arsanın ekspertiz değerinin maksimum %50’si kadar kredi kullandırabiliyor. Yani ekspertiz değeri 20.000 TL olan bir arsa için Ziraat Bankası’ndan çekebileceğiniz maksimum kredi tutarı 10.000 TL’dir.
 • Ziraat Bankası gerekli görürse sizden ek teminatlar isteyebilir.
 • Bu kredinin vadesi boyunca hayat sigortası yapılmaktadır.

İş Bankası Arsa Kredisi Nasıl Alınır?

Tüketiciler için arsa kredisi imkanı sunan bankalardan biri olan İş Bankası’nın şartları da Ziraat Bankası ile benzerdir. Yine arsa değerinin %50’sine kredi çıkartabilen İş Bankası arsa kredisi çekerken şu evrakları istemektedir:

 • Arsa kredisi başvuru formu
 • Kimlik belgesi (Nüfus cüzdan, sürücü belgesi veya pasaport)
 • Gelir durumunu gösterir belge
 • Tapu belgesinin fotokopisi
 • İpotek tesis edilecek arsa üzerinde ipotek, rehin vs. bulunup bulunmadığını gösteren tapu dairesi yazısı.

TEB Arsa Kredisi Nasıl Alınır?

TEB arsa kredisinin özellikleri şöyle;

 • TEB’ten kredi çekerek arsa alımı için sahip olduğunuz evi teminat gösterebilirsiniz. Sahip olduğunuz evin ekspertiz değerinin %60’ı kadar krediyi arsa almak için TEB’ten çekebilirsiniz.
 • 36 aya varan vade imkanı sunan TEB sabit faiz oranıyla değişen piyasa koşullarından etkilenmemenizi sağlar.

TEB Arsa Kredisi çekerken gerekli evraklar şöyle belirlenmiştir:

 • Kimlik belgesi
 • Gelir belgesi (ücretli çalışanlar için maaş bordrosu veya antetli kağıda imzalı şirket yazısı, serbest meslek sahipleri için ise son 3 yıllık bilanço, vergi levhası, ticaret sicil gazetesi)
 • İpotek alınacak gayrimenkule ait tapu fotokopisi

Şekerbank Arsa Kredisi Nasıl Alınır?

Şekerbank arsa kredisini diğer bankalardan ayıran özellik imarsız arsalar için de kredi imkanı sunuyor olması. Şekerbank arsa kredisinin özellikleri şöyledir:

 • Maksimum 120 ay vadeyle Şekerbank arsa kredisi çekilebilir.
 • İmarlı arsalarda teminat olarak söz konusu arsa ipotek altına alınır.
 • Alınacak arsa imarsızsa başka bir gayrimenkul teminat olarak gösterilebilir.
 • İmarlı veya imarsız arsa için teminat gösterilen gayrimenkulün ekspertiz değerinin %45’ine kadar kredi kullandırılır.

Şekerbank arsa kredisi için gerekli belgeleri ise şöyle sıralayabiliriz:

 • Kimlik fotokopisi
 • Başvuru formu
 • Kredi çekecek müşteri adına düzenlenmiş elektrik, su doğalgaz gibi abonelik gerektiren bir hizmetin son 3 aya ait faturası,
 • Gelir belgesi
 • Satın alınmak istenen arsanın tapu fotokopisi
Scroll to Top