Asgari Ücretli Birinin Kredi Notu Ortalama Kaç Olur?

Asgari Ücretle Çalışan Birinin Kredi Notu Ortalaması Kaç Olur?

Ülkemizde milyonlarca çalışan var. Bu çalışan kişiler her gün sabahın erken saatinde işlerine gitmek için yola çıkarlar. İşin büyüğü küçüğü demeden emek veren milyonlarca insanın ay sonu gelince tek mutlulukları alınacak olan maaştır. Ülkemiz birçok ülkeye göre gelişmişlik düzeyi yüksek olmasına rağmen hem kişi başına düşen milli gelir hem de verilen maaşlar oldukça düşüktür. Özellikle normal sigortalı çalışan kişilerin maaşları oldukça düşük olmaktadır. Ülkemizde asgari ücret geçen yıl 1.300 TL iken bu yıl 1.400 TL’ye çıkartılmıştır. Bu elbette asgari ücret ile çalışan kişiler için mutluluk vericidir. Kişinin engelli oluşu ailede bakıma muhtaç ya da hasta birilerinin varlığı ya da çocuk sayısına göre ise asgari ücret değişim göstermektedir. Haftanın 6 günü fazla fazla çalışan ve sigortası yatarak aylık sadece asgari ücret ile geçinmeye çalışan milyonlarca kişi bulunmaktadır. Bu insanlar ayakta kalabilmek ve evlerini geçindirebilmek adına canla başla çalışmaktadırlar. 1400 TL olan asgari ücretle hem ev kirası hem ev masrafı, çocukların masrafları, elektrik su doğal gaz denince elde avuçta pek bir şey kalmaz. Bu yüzden genelde asgari ücretle çalışan kişilerin ev ya da araba alma durumu bir hayal olarak bilinir. Daha önceki yazılarımızda sizlere kredi alınması durumunda bahsetmiştik. Ülkemizde ‘mortgage” adı ile yıllardır düşük faizli ve uzun vadeli ev kredileri verilmektedir. Bu krediler kişilere verilerek kişilerin ev kirası öder gibi kredi ödeyerek ev sahibi olması amaçlanmaktadır. Bu sayede kişiler uzun vadede oturacakları evin de sahibi olacaklardır. İşte bu krediler artık asgari ücretli kişiler için de verilmektedir. Elbette bu durumun şartları bulunmaktadır. Şimdi sizlere biraz bu konudan bahsedelim.

Asgari Ücretli Kişi Kredi Alabilir Mi?

Bankalar müşterilerine birçok farklı alanda krediler vermektedirler. Bankaların özellikle kredi verdiği alanların başında ev kredileri gelmektedir. Ev kredileri almak isteyen kişiler bankalara başvurmalıdırlar. Bankalara yapılan kredi başvurularında aranan şartlardan ilki düzenli bir gelire sahip olunmasıdır. Eğer kişi düzenli bir gelire sahipse bu banka için önemli bir husustur. Normal şartlarda iyi bir maaş alan kişi için ev kredisi almak ve bu krediyi ödemek çok zor olmaz. Bu durum bankanın gözünde de böyledir. Fakat asgari ücret ile çalışan kişilerin ev kredisi almak istemesi biraz daha riskli bir durumdur. Çünkü alınan ev kredisinin taksitlerini öderken aynı zamanda geçinmeye çalışmak oldukça zor olacaktır. Bu yüzden asgari ücretli kişilerin kredi başvurusu yaparken bankaların incelenmesine maruz kaldığı bilinmektedir. Bankalar tarafından asgari ücretli kişilere ev veya ihtiyaç kredileri verilmektedir. Bu krediler verilirken ilk bakılan durum kişinin ”kredi notu” olmaktadır.

Kredi notu; krediler verildiğinde kişilerde bakılan ilk durumdur. Kredi notunu hatırlatmak gerekirse; kredi notu kişilerin banka veya bankalardan aldıkları krediler veya kredi kartlarının düzenli ödenmesinin kayıt altına alınarak bu kayıtların değerlendirilmesi sonucunda elde edilen puandır. Kredi notu; 0 ile 1900 arasında değişmektedir. Bu puan aralığına göre kişilere kredi verilmesi kararlaştırılır. Ülkemizde kredi notunun değerlendirilmesi ve yayınlanması ile ilgili Findeks görev yapmaktadır. Findeks tüm bankaların verilerini kendi havuzunda bir araya getirerek her müşterinin mali geçmişinin inceler. Yaptığı ödemelerin düzeni ve aldığı kredilerin şekli ile bir değerlendirme yapılır. Bu değerlendirme sonucunda ise kişiye bir kredi notu verilir. Findeks bir özel kurumdur. Kredi notunuzu öğrenmek için Findeks resmi sitesine giriş yaparak bilgi alabilirsiniz. Bankalar genel olarak kredi notu yüksek kişilere kredi verme eğilimindedirler. Bu yüzden bizler de kredi notumuzu yüksek tutmak istemekteyiz. Kredi notunun yükselmesi alınan kredilerin ya da kredi kartlarının borçlarının yahut taksitlerinin düzenli ödenmesi ile sağlanmaktadır. Ayrıca yüksek limitli kredi kartı kullanımı ya da yüksek limitli krediler de kredi notunu arttıran etmenlerdir. Böylelikle bizler kredi notunu yüksek tuttuğumuzda bankalardan yaptığımız kredi başvurularına olumlu sonuçlar alabiliriz. Bankalar kredi notu 1500-1900 arasında olan kişilere kredi vermeye daha eğilimlidirler. Bu yüzden kredi notu bu aralıkta olan kişiler kredi alma konusunda daha şanslı sayılırlar. Asgari ücretli kişilerin kredi almak istemesi de tamamen kredi notları ile doğru orantılıdır. Peki asgari ücretli kişilerin kredi alabilmesi için kredi notu oranı nedir. Asgari ücretli birinin kredi notu ortalama kaç olur? Bu soruların cevaplarını bulmak için aşağıdaki içeriğimizi lütfen okuyunuz.

Asgari Ücretle Çalışan Birinin Kredi Notu Ortalaması Kaç Olur?

Asgari ücretle çalışan kişilerin para biriktirmesi biraz daha zor olmaktadır. Bu yüzden bu kişiler ev ve ihtiyaç kredileri alarak işlemlerini yapmaktadırlar. Bankalardan kredi alabilmek için ise kişilerin kredi notunun yüksek olması gerekmektedir. Fakat kredi notunu yükselten nedenlerden biri olan yüksek ödemeler asgari ücretli kişiler için imkansızdır. Asgari ücretli birinin kredi notu ortalaması kullandığı kredi kartlarına göre şekillenir. Genel olarak asgari ücretli birinin sahip olabileceği kredi kartı 2.000 TL limitli bir kredi kartıdır. Bu kartın kullanımı sırasında aylık ödemelerin düzeni ve tam oluşu kredi notunu etkileyecektir.  Eğer asgari ücretli biri kredi kart borçlarını her ay son ödeme tarihi geçmeden , tam gününde ve borcun tamamını ödeyerek işlem yapıyorsa bu durumda o kişinin kredi notu yükselecektir. Eğer bu ödemeler her ay gecikiyor veya yapılmıyorsa yahut sadece asgarisi ödenerek borç diğer aylara aktarılıyorsa bu durumda da kişinin kredi notu düşecektir. Bu yüzden asgari ücretli birinin aylık borç ödeme alışkanlığı düzenli ise kişi yüksek bir kredi notuna sahip olur.

Bankalar asgari ücretli birinin kredi başvurusunu değerlendirirken bu kişinin kredi notunu inceler. Normalde bankaların kredi vermek istedikleri kişilerin riskli olmayan gruplarda olan kişiler olduğunu biliyoruz. Asgari ücretli birinin ise kredi notu eğer düzenli ödeme yapan bir kişi ise 1000 ile 1200 arasında değişecektir. Bankaların 1500 ve üzerindeki kişilere kolayca kredi verdiğini biliyoruz. Fakat krediye başvuran kişinin asgari ücretli biri oluşu ve ödemelerinin düzenli yapılması halinde zaten 1000 civarında olacağı bilinmektedir. Bu yüzden bankalar bu durumu göz önünde bulundurarak kişilerin durumuna karar verirler. Asgari ücretli birinin banka geçmişi düzenli ise ve kredi notunu ortalama 1200 civarında ise yapacağı kredi başvuruları olumlu sonuçlanacaktır.

Findeks Resmi Sitesine Giriş Yaparak Kredi Notunuzu Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

Scroll to Top