Bank Pozitif Swift Kodu Sorgulama

Bankpozitif logosu

Bank Pozitif 2002 yılında ülkemizdeki bankalar içinde yerini almaya başlamış olan bir banka. Kendilerini ‘Yeni Nesil Bankacılık’ sloganı ile tanıtıyorlar. Çünkü bankanın sağladığı kolaylıkların haddi hesabı yok. Örnek vermek gerekirse; bir krediye mi ihtiyacınız var? Başvurunuzu hemencecik internetten yapıp, onaylanıp onaylanmadığı bilgisi dakikalar içinde gelmesi ve istediğiniz gün ve saatte banka görevlilerinin evinize gelip gerekli belgeleri imzalamanız ile kredinizi almış oluyorsunuz. Bank Pozitif’in sağladığı bu kolaylıktan bir başka yazımızda bahsetmiştim. O yüzden bu konuyu kısa tutuyorum ve asıl konumuza geçiyorum. Banka ile pek işi olmayan, hatta daha spesifik bir sınıflandırma yapmak gerekirse yurt dışı ile hiç bir bağı olmayan bireylerin bankacılık alanında ilk kez duyduğu bir kelime belki de ‘Swift’. Bu yazımızda da swiftin ne olduğundan, banka ile ne alakası bulunduğundan ve ne işimize yaradığından bahsedeceğiz.

Swift Kodu Nedir?

Yukarıda da yazmış olduğum gibi bankaların yurt dışı bağlantıları ile ilgili bir kelime swift. Detaya inecek olursak açılımı ‘Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication’ olan ve kısaca swift olarak adlandırılan kelimemiz yazdığımız kelime grubunu çevirecek olursak ‘Dünya çapında bankalar arası finansal telekomünikasyon topluluğu’ anlamına gelir. Daha düzgün bir şekilde ifade edecek olursak swift dediğimiz kod bizim kendi ülkemizin herhangi bir bankasından yurt dışındaki herhangi bir bankaya döviz göndermek için kullanılan koddur. Her bankanın swift kodu farklı olmakla beraber yasal bir kod olduğunu da söylemek gerek. Peki bu kod neden bu kadar önemli diyecek olursak da hem güvenlik için hem de para transfer işlemi daha hızlı gerçekleştiği için bu kod kullanılmaktadır. Bu kodların nasıl oluşturulduğu hakkında da kısa bir bilgi verecek olursak 8 ile 11 karakterden oluşurlar. Ülkemizde genelde 8  karakterden oluşmaktadır. Koddaki 8 karakter dağılımı ise şu şekilde yapılır :

  • İlk 4 karakter bankayı temsil eden harfler veya kısaltmalar
  • Sonraki 2 karakter ülke kodu (tahmin edeceğiniz üzere ülkemizdeki bankaların swift kodunda bu kısım TR kısaltması ile yazılmakta)
  • Sonraki 2 karakter ise yerel kodu temsil eder.

Burada dikkat çekmek istediğimiz bir nokta daha var. Yurt dışına para transferi yaparken ülkemizde 8 karakter kullanılıyor ancak bankada sizin gördüğünüz alan 11 karakter için yapılmış olabilir. Bu durumda da yapmanız gereken 8 karakterli swift kodunuzu yazdıktan sonra 11 karaktere tamamlamak için sonuna ‘x’ koymak.

Bu genel bilgilerden sonra da kullandığınız bankanın swift kodunu, ardından şube kodunu ve müşteri hesap numarasını yazarak hızlı ve güvenilir yurt dışına para transferi işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi yapmasına yaptık ancak bir de kesilen ücretler var. Bankadan bankaya değişmekle beraber yurt dışındaki hangi banka ile anlaştığı daha doğrusu hangi banka ile nasıl anlaştığına ve yapacağınız para transferindeki miktara kadar önem arz eder. Bu da az önce de belirttiğimiz gibi swift kodu ile işlem yaparkenki kesilecek ücrete yansır.

Swift kodu ile işlem yaparkenki bir diğer önemli husus ise işlem saatleri. Yapacağınız swift kodu ile işlemde saat 17.00’den önce yapılan işlemler 2 iş günü içinde, 17.00’den sonra yapılan işlemler 3 iş günü içerisinde ulaşmaktadır.

Konudan sapmamak için sona bıraktığım bir konu daha vardır ki o da BIC kodu olarak geçer. Bu kod da swift kodu ile aynı amaç için olan bir başka koddur. ‘Bank Identifier Codes’ yani ‘Banka Tanımlama Kodu’ anlamına gelir ve genelde bankalarda swift ve BIC kodları ayrı iki kod değil, aynı koddur. Yani bu durumda endişelenmeniz, korkmanız gereken bir durum yoktur, aynı amaç için kullanabilirsiniz.

Bank Pozitif Swift Kodu

Asıl konu başlığımız Bank Pozitif Swift Kodu Sorgulama olsa da bu bilgiler pek bilinmediği için sizlere swift kodunun ne olduğundan, nasıl kullanıldığının en ince detayına kadar anlattık. Şimdi ise asıl konumuza geldik. Öncelikle bu swift kodu kişiye özel bir kod değildir. Bank Pozitif’in resmi internet sayfasında bile bulunmayan swift kodu müşteri temsilciliğini arayarak ya da şehrinizde Bank Pozitif şubesi bulunuyor ise gidip öğrenebileceğiniz bir koddur. Bu işlemleri yaparak öğrendiğimiz Bank Pozitif Swift Kodu :

BPTRTRIS 

İşte size verdiğimiz bu kod ile yurt dışı para transferlerinizi Bank Pozitif aracılığı ile kolayca ve hızlıca yapabilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi swift kodu kullanılırken bankadan bankaya değişen bir ücret kesilmektedir. Swift kodunu kullanırken az önce de bahsetmiş olduğumuz genel bilgileri unutmayınız.

Scroll to Top