Banka Hesabı Açmanın Faydaları Nelerdir

Banka Hesabı Açmanın Faydaları Nelerdir?

İlerleyen yaşam koşullarının ve teknolojinin günlük hayatımıza kadar nüfuz etmesi ile artık yaşamlarımızda bir takım olgular değişmiştir. Artık elimizdeki akıllı telefonlar ile veya çantamızda taşıdığımız tabletlerimiz ile oturduğumuz yerden tüm işlerimizi halledebilmekteyiz. Artık, gerek fatura ödemeleri gerek akıllı ev uygulamaları ile evimizde yokken bile evlerimizi gözlemleyebilme imkanına sahibiz. Parasal anlamda da pek çok değişiklik hayatımıza girmiş durumdadır. Binlerce liraya elimizi bile sürmeden sahip olabildiğimiz gibi ödemelerimizi ya da harcamalarımızı pijamalarımızı bile çıkartmadan bir hesaptan diğerine aktarabilmekteyiz. Bu ilerleyişte elbetteki en büyük yenilikler bankacılık alanında yapılmaktadır. Fatura, kira ve diğer ödemelerimiz için oturduğunuz yerden 7 gün 24 saat kalkamadan ödeme yapabilmeniz bile artık mümkün.

Nakit para ihtiyaçlarımız için, kredi ürünleri taleplerimiz için yöneldiğimiz tek kurum bankalar olmuştur. Durum böyle olunca bankalar günümüzde ihtiyaçlarımızı giderebilmek adına hayatlarımızın mihenk taşları haline gelmişlerdir. Hatta kişiler isterlerse pek çok banka ile aynı anda çalışabilmektedir. Ayıca bankaların Telefon Bankacılığı, İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık Hizmetleri ile banka şubelerine gidip saatlerce uzun sıra kuyrukları beklemenize bile gerek kalmadan ve işlemleriniz için ekstra bir ücret ödemeden istediğiniz zaman kolaylıkla yapabilirsiniz. Bankalar bu gibi özellikleri ile günlük yaşamlarımızdaki bir çok işi kolaylıkla yapabilmemizi sağlayarak, hayatlarımıza ve sevdiklerimize daha fazla zaman ayırmamızı sağlamışlardır. Tüm bu avantajlardan yararlanabilmek için öncelikle tercih ettiğimiz bankanın müşteri olmamız gerekmektedir. Bunun içinde bir banka ile çalışabilmenin ilk yolu o bankanın müşterisi olmaktır. Bunun içinde çalışmayı tercih ettiğiniz bankadan bir banka hesabınızın açılmış olması gerekmektedir. Pekala bu kadar önemli olan bu Banka hesabı açmanın faydaları nelerdir? Sizler için bu yazımızda bir banka hesabı açmanın tüm özelliklerini ve faydalarını paylaşacağız.

Bir Banka Hesabına Sahip Olmanın Faydaları

  • Banka hesabı açmanın faydaları arasında sayılacak ilk madde, tercih ettiğiniz bankanın müşterisi olabilmek için vadesiz veya vadeli bir banka hesabınızın bulunması gerektiğidir. Bu sayede o bankanın müşterisi olup; finansal destek talepleri, kredi ürünleri talepleri, çeşitli parasal işlemler de ve bankadan talep ettiğiniz diğer işlemlerden faydalanabilirsiniz.
  • Banka hesabınızın olmasının diğer bir faydası, sahibi olduğunuz mevcut para miktarının daha kolay ve güvenli muhafaza edilebilir olması. Bu açıdan bankalarda yaptığınız her türlü işlem kayıt altına alındığı için oldukça güvenlidirler. Yüklü bir parayı evinizde saklamak yerine bankada birikim hesabınızda bulundurabilirsiniz. Ayrıca bankalar yangın ve sel gibi doğal afet durumları göz önünde bulundurarak ateşe ve suya dayanıklı kasalar altında özel bir şekilde saklanırlar.
  • Birikim hesaplarının banka bünyeleri içerisinde oldukça avantajı bulunmaktadır. Ayrıca her bankanın birikim hesapları için sunduğu cazip teklif ve faiz oranları mevcuttur. Tercih ettiğiniz birikim hesabınızı istediğiniz para cinsi ile yapabildiğiniz gibi altın hesabı da açtırarak altın biriktirebilirsiniz. Hiçbir döviz bürosuna gitmeden hesabınızdaki para cinsini farklı bir para cinsine de çevirebilirsiniz. Kuyumcuya uğramadan kolaylıklar kuyum alım satımı da yapmanıza imkan sağlayacak şekilde geliştirilmiştir birikim hesaplarınız. Üstelik tüm bu yatırımlarınızı da kolaylıkla takip edebilir, dilerseniz borsayı da kontrol ederek atım ve satımlarınızı yaparak kazanç sağlayabilirsiniz. Birikim hesaplarınızda ki paralar vadeli bir banka hesabı gibi günlük harcamalar için kullanılmaz. Ayrıca bankalar birikimlerinizi devlet veya mali kurumlar ile birlikte çalışarak da ekstra ödüllendirebilir.
  • Bir birikim hesabınızın olması yüklü ödemelerinizde, acil durumlarda veya beklenmedik giderleriniz için acil para kaynağı olarak sizleri parasal sıkışıklıklardan kurtarabilir.
  • Ayrıca birikim hesaplarınız da bulunan tüm para ve kuyumlarınızı devlet tarafından sigortalanarak güvence altına alınmıştır. Bu uygulama ile çalıştığınız bankanız batma gibi bir durumla karşı karşıya kalsa bile kişiler paralarını kaybetmezler.
  • Birikim hesaplarının bir diğer avantajı da hesapta bulunan birikiminiz için faiz uygulaması bulunmasıdır. Bu uygulama ile tercih ettiğiniz birikim şekli ve faiz oranları ile, belirlenen süre içerisinde bankanızda bulunan paranızı kullanmayarak banka tarafından ekstra ödeme alırsınız.
  • Örneğin bir yakınınıza ya da ödeme yapmanız gereken bir kuruma zaman ve mekan fark etmeden hatta çalıştığınız bankanın ATM’sine bile gitmeden para gönderebilir ya da ödemenizi yapabilirsiniz. Elektrik, doğal gaz, su, cep telefonu faturanız gibi faturalarınızı aynı hesap ile ödeyebilirsiniz. Üstelik bu ödemelerinizi otomatik ödeme talimatı vererek günü gününe takip etmenize gerek bile kalmadan çalıştığınız banka kendiliğinden ödeme yapar.
  • Gelişen teknolojiyi adım adım takip eden bankaların, her bankanın kendi bünyesi içerisinde bulunan İnternet Bankacılığı ya da Mobil Bankacılık uygulamaları ile ödemelerini banka şubelerine veya ATM’lerine gitmeden yapabilirsiniz. Bunun için bu uygulamaları akıllı cihazınıza indirmeniz yeterlidir. Birikimleriniz, ödemeleriniz ve dilediğiniz diğer tüm bankacılık işlemleriniz için bu uygulamaları kullanabilirsiniz. Yalnızca kredi ürünleri taleplerinde anında krediler dışındaki kredi paketlerine bu uygulamalar ile başvuru talebinde bulunamazsınız.
Scroll to Top