Bankaların Hesap İşletim Ücreti

İstatistiklere göre Türkiye’de banka kartı sayısı yaklaşık olarak 115 milyon civarındadır. Bu da banka kartı kullananların ortalama olarak 2 adet banka kartlarının bulunduğunu gösteriyor. Ayrıca bir önceki seneye oranla geçen yıl banka kartı ile alışveriş oranı %33 artış gösterdiği de saptanmıştır. Hal böyle olunca banka kartı kullanan müşteriler de bankalarından hizmet beklentilerini yükseltmektedirler. Rekabet yoğun bir pazara sahip bankalar her geçen gün mevcut müşteri memnuniyetini ve potansiyel müşteriyi elde tutmada zorlanıyorlar. Ancak sundukları kullanım kolaylığı, fiyat avantajları ve hizmet avantajlarıyla müşterilerine kolay ulaşabilmekteler.

Banka kartı kullanımının bu kadar yaygın olduğu ülkemizde eskiden alınan Banka Hesap İşletim Ücreti sisteminde bankalar iyileştirme yoluna girmiş durumdalar. Yani birçok banka artık hesap işletim ücreti almamakta veya çok düşük ücretler almaktalar. Son bilgilere göre yeni çıkan karar gereği hemen hemen tüm bankalar yeni bir karara kadar banka kartlarından hesap işletim ücreti almayacakladır. Bazı bankaların mevduat hesabı açtırmanız durumunda bellirli koşullar dahilinde sadece cüzi bir miktar hesap işletim ücreti almaktadırlar.

Başlıca olmak üzere Yapı Kredi Bankası, QNB Finansbank,Türkiye İş Bankası, Albaraka Türk, Türkiye Ekonomi Bankası ve neredeyse diğer bankalar, müşterilerinden hesap işletim ücreti almamaktadırlar. Siz de eğer, hesap işletim ücreti dolayısıyla almak istediğiniz bank kartlarına şimdiye kadar tereddüt ettiyseniz artık gönül rahatlığıyla bankaların sunduğu bu hizmetten faydalanabilirsiniz. Size en yakın banka şubelerine giderek veya telefon yoluyla dilediğiniz bankanın bank kartına başvuruda bulunabilirsiniz.

Bunların dışında güncel olarak, Ziraat Bankası, Bankkartlarından 1 yıllık hesap işletim ücreti almadığını, ancak mevduat hesabı açtırdığınız takdirde  bu hesap ücrete tabi olduğunu belirtebiliriz. Bu mevduat hesabınızdan; eğer 3 aylık vadesiz mevduat hesabınızda bulunan ortalama bakiyeniz 800 TL’den az ise TL hesabınızdan üç ayda bir olmak üzere BSMV de dahil 20 TL işletim ücreti alınmaktadır. Bu ücret Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarının sonlarında alınacaktır. Hesap işletim ücreti alımı kapsamına alınmayacak durumlar ise şöyledir: Eğer maaş ödemenizi Ziraat bankası hesabından alıyorsanız ve düzenli olarak otomatik ödeme talimatınız bulunuyorsa işletim ücretinden muaf olursunuz.

Scroll to Top