Bankaların Mevduat Faiz Oranları

mevduat

Günümüzde birbirinden farklı birçok yatırım aracı bulunmaktadır. Kişiler özellikle en garanti ve karlı yatırımı aracını seçmek isterler. Seçenek fazla olunca da kafaların karışması bir o kadar olasıdır. Bankalar bu karışıklık içerisinde mevduat hesapları hizmeti ile farklı bir yöntem sunmuştur. Mevduat hesabı sayesinde kişiler oldukça kolay bir şekilde ellerindeki parayı hesaba yatırıyor ve hiçbir şekilde parası risk olmadan o para üzerinden gelir elde ediyor. Mevduat hesaplarını etik bulmayanlar veya kullanmayanlar olsa da mevduat hesaplarının kullanımı oldukça fazladır. Mevduat hesapları bu denli çok kullanılmasından kaynaklı, mevduat hesap konusunu geniş bir yelpazede değerlendirdik. Yazının devamında mevduat hesabın detaylarını ve bankaların mevduat faiz oranlarını öğrenebilirsiniz.

Mevduat Hesabı Nedir?

Mevduat hesabı, yatırımcının istediği miktarda para yatırdığı ve karşılığında faiz aldığı hesap türüdür. Yatırımcı mevduat hesabı üzerine yatırdığı parayı istediği zaman çekebilmektedir. Ek olarak gelen para ise aynı hesap üzerine eklenir, yatırımcı bu parayı da dilediği zaman hesap üzerinden çekebilir. Mevduat hesabının farklı türleri de bulunmaktadır.

Vadesiz Mevduat Hesabı

Vadesiz mevduat hesabının özelliği parayı yatıran kişi için oldukça avantajlı bir özelliktir. Vadesiz mevduat hesabı üzerine yatırılan parayı kişi dilediği zaman çekebilmektedir.

Vadeli Mevduat Hesabı

Vadeli mevduat hesabında ise para ilk yatırılırken belirli bir süre saptanır. Bu süre gelmeden yatıran kişi parasını çekemez. Yatırdığı paradan kazanç sağlar kazancını da alabilir fakat ana parayı çekmesinin olanağı yoktur. Ancak anlaşmada belirtilen süre gelince parasını çekebilir. Bu süreler ise 3 ay, 6 ay ve 1 yıl süre arasında değişmektedir. Herhangi bir süreyi seçmek tamamen yatırımcıya ait bir seçenektir.

İhbarlı Mevduat Hesabı

İhbarlı mevduat hesabı adından da anlaşıldığı gibi bilgilendirme yapılarak paranın çekilme durumunu ifade eder. Bankaya parasını yatıran kişi bankadaki parasını tekrar alabilmek için alacağı günden 7 gün önce parayı alacağını bildirmesi gerekmektedir. Parayı alabilmek için başvuru yaptıktan 7 gün sonra parasını rahatlıkla alabilir.

Kırık Vadeli Mevduat Hesabı

Parayı yatıracak olan kişi 1 yıl sabit ihtiyaçları doğrultusunda tam olarak 1 yıla eş değer süreçle kırık vadeli mevduat hesabı açabilecektir. Kırık vadeli mevduat hesabı ile dilediği tarihte de hesap açabilme şansı olacaktır.

Vadeli Mevduat ve e-Vadeli Mevduat ayrıştığı noktalar bulunmaktadır. Faiz oranları da buna göre farklılaşır. Vadeli mevduat hesabı direk olarak bankaya giderek açtığınız hesap olmaktadır. E-Vadeli mevduat ise internet bankacılığını kullanarak açtığınız mevduat hesabınızdır. Şubeye giderek yapacağınız işlem masrafları olmadığı için e-Vadeli mevduat hesabı ile daha fazla kar elde edersiniz. Vadeli mevduat veya e-Vadeli mevduat seçeneklerini değerlendirmek tamamen sizin inisiyatifinizdedir.

Tüm mevduat hesaplarının bankalara göre şartları değişmektedir. Bu sebep ile bankaların mevduat hesabı detaylarını incelemeniz gerekir. Mevduat hesaplarında en önemli noktalardan bir tanesi de faiz oranıdır. Faiz oranları da bankadan bankaya farklılaşmaktadır. Bir bankaya mevduat hesabı açmaya karar verdiğinizi varsayalım, bu mevduat hesabının da faiz oranı zaman içerisinde artabilir. Ancak artışı takip etmeli ve bankanıza başvuruda bulunmalısınız. Başvurunun ardından güncel faiz oranı hesabınıza tanımlanır ve o faiz oranı üzerinden ücretlendirmeye tabii tutulursunuz. Bankalar için mevduat hesapları avantajları bir hizmettir. Bundan dolayı bankalar müşterileri kendi bankalarına yöneltmek için kampanyalar ve bir takım teşvikler yaparlar. Faiz oranı yükseltme de bu teşviklerin içerisinde yer almaktadır. Bankaların mevduat faiz oranlarını incelemeden karar vermeyin.

Bankaların Mevduat Faiz Oranları

Akbank – Mevduat Faiz Oranları

Akbank, vadeli mevduat hesabı hizmetinde önemli fırsatlar sunan bankalardan bir tanesi. Vadenize göre 7 günden 400 güne kadar belirleme şansınız bulunuyor. Ayrıca 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 12 ay hesap açma imkanınız da bulunuyor. Akbank vadeli mevduat hesabında %10 faiz avantajı sunuyor.

QNB Finansbank – Mevduat Faiz Oranları

QNB Finansbank’ın mevduat faiz oranları farklı seçenekler olduğu için değişmektedir. Finansbank enpara’da mevduat faiz oranı %11,50’dir. Finansbank e-vadeli mevduat %9,60 faiz oranı, Finansbank vadeli mevduat ise %5,00 faiz oranı bulunmaktadır.

Yapı Kredi Bankası – Mevduat Faiz Oranları

Yapı Kredi Bankası, e-Vadeli mevduat için %10,80 faiz oranı belirlemiştir. Vadeli mevduatta ise %5,00 faiz oranı vardır.

Vakıf Bank – Mevduat Faiz Oranları

Vakıf Bank’ta e-Vadeli mevduat %9,60 faiz oranı varken vadeli mevduat hesabında da faiz oranı %9,60’dır.

İş Bankası – Mevduat Faiz Oranları

İş Bankası vadeli mevduat faiz oranı 4,60. E-Vadeli mevduat hesabı faiz oranı %9,00 olarak belirlenmiştir.

TEB – Mevduat Faiz Oranları

TEB mevduat hesaplarında diğer bankalara göre farklı seçenekler de sunmaktadır. TEB e-Vadeli mevduat %9,60 faiz oranı, TEB marifetli hesap 8,50 faiz oranı, TEB vadeli mevduat 9,70 faiz oranı bulunur.

Ziraat Bankası – Mevduat Faiz Oranları

Ziraat Bankası vadeli mevduat faiz oranı %4,75. E-Vadeli mevduat 9,75 faiz oranı vermektedir.

ING Bank – Mevduat Faiz Oranları

ING Bank yüksek mevduat faizi veren bankalar arasında yerini alıyor. Ayrıca kişisel müşterilerine avantaj sağlayan hesabı dahi bulunuyor. ING Bank e-Vadeli mevduat %10,00, ING Bank Turuncu Hesap %9,00, ING Bank vadeli mevduat %5,25 faiz oranı vardır.

HSBC – Mevduat Faiz Oranları

HSBC e-Vadeli mevduat %10,00, vadeli mevduat %5,50 faiz oranı ile müşterilerine hizmet vermektedir.

Garanti Bankası – Mevduat Faiz Oranları

Garanti Bankası vadeli mevduat %7,00 faiz oranı, e-Vadeli mevduat %9,70 faiz oranındadır.

Halkbank – Mevduat Faiz Oranları

Halkbank mevduat faiz oranları arasında değişiklik bulunmamaktadır. Halkbank vadeli mevduat ve e-Vadeli mevduat faiz oranları %4,75’tir.

DenizBank – Mevduat Faiz Oranları

DenizBank e-Vadeli mevduat faiz oranlarında en yüksek faiz oranları arasında yer alıyor. E-Vadeli mevduat faiz oranı % 11,50’dir. Denizbank vadeli mevduat faiz oranı ise %5,50.

Scroll to Top