Mevduat Nedir?

Mevduat Nedir?

Finans sektöründe yer alan ve günlük hayatta da kullanılan pek çok terimler bulunmaktadır. Bu terimlerden bir tanesi de mevduattır. Bankalar ile sürekli olarak ilişkisi olan ve hesap işlemleri gerçekleştiren kişilerin mevduatın ne olduğunu bilmeleri gerekir. Bu yazımızda Mevduat Nedir? sorusunu detaylandıracağız. Bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Mevduat Nedir?

Mevduat, belirli bir süre için veya süresiz, karşılığı beklenerek ya da beklenmeyerek bankaya yatırılan para olarak tanımlanabilir. Ülkemizde mevduat yetkisi sadece ticaret bankalarına aittir. Mevcut olarak toplam 5 adet mevduat vardır. Bunlar; Tasarruf, Bankalar arası, Ticari Kuruluşlar, Resmi Kuruluşlar, Diğer Kuruluşlar Mevduatı olarak sıralanabilir.

Mevduatın kısaca tanımlanması bu şekildedir. Mevduat hesabı, belirlenmiş bir vade olan veya istendiği zaman çekilebilen yatırımcının faiz beklentisi olmadığı hesaplardır.  Mevduat hesabının 4 çeşidi bulunur.

Vadesiz Mevduat Hesabı: Vadesiz mevduat hesabında, hesaba parayı yatıran kişi istediği zaman parayı geri çekebilmektedir. Bu işlem aşamasında hiçbir şarta bağlı kalınmaz.

Vadeli Mevduat Hesabı: Vadeli mevduat hesabında ise para yatırılırken belirlenen vadenin sonu geldiği zaman parayı çekmek mümkündür. Vadeli mevduat hesabı 1 yıl, 6 ay gibi süreler için açılır ve vade hesap açılış anında belirlenir.

İhbarlı Mevduat Hesabı: İhbarlı mevduat hesabında bankadan parayı çekebilmek için bankaya ihbara yapmak gerekmektedir. Aksi takdirde parayı hemen almanız mümkün değildir. Bu işlemi gerçekleştirirken paranızı çekmeden 7 gün önce bankaya ihbar yapmalısınız.

Kırık Vadeli Mevduat Hesabı: Kırık vadeli mevduat hesabında örneğin; 2 yıl sabit vade yapılır ve bölümlendirme gerçekleştirilir. Bu bölümlendirilen vade zamanlarında hesaptan para çekişi yapılabilir.

Vadeli mevduat hesabınızın vade süresi bittiğinde yeniden yenilemeniz mümkün olacaktır. Hesabınız olan bankaya gerekli belgeler ile bildirim yaptığınız takdirde vadeli mevduat hesabınız yenilemeye gidebilir. Fakat önceki hesap ile aynı faiz oranına sahip olamayabilirsiniz. Çünkü faiz oranları sürekli olarak değişir. Bu sebeple faiz oranlarına dikkat etmelisiniz. Eğer vadeli hesabınızdaki paranız ile 10 yıl süreçle ilgilenmezseniz. Hesaptaki bu paralar Merkez Bankasına devredilir.

Vadeli Mevduat Hesabı Açarken Dikkat!

Vadeli mevduat hesabı açmak için hangi bankayı tercih edeceğiniz tamamen sizin kararınızdır. Fakat vadeli mevduat hesabı açmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat ederek daha karlı bir hesap açma süreci yaşayabilirsiniz.

Öncelikle vadeli mevduat hesabı açmadan önce detaylı bir inceleme yapmalısınız. Hangi bankanın ne kadar faiz oranı uyguladığını öğrenmelisiniz. Çünkü vadeli mevduat hesaplarında en önemli faktör faiz oranlarıdır. Faiz oranına göre paranız değer kazanacağından dolayı faiz oranları önemlidir. Bankalar arasında karşılaştırma yaptıktan sonra vadeli mevduat hesabı hizmetleri en karlı olanını tercih edebilirsiniz.

Vadeli mevduat hesabınızı açtıktan sonra ise takibini sağlamalısınız. Takip sağlamazsanız belirli bir süre içerisinde hesabınızdaki para Merkez Bankasına aktarılmaktadır. Bu olayın haricinde vadeli mevduat hesabınızı takip etmeniz yararınıza olacaktır. Vadesinin bitiş süresini bilirsiniz ve ona uygun olarak aynı banka ile hesabınıza devam edebilir veya şartları daha uygun başka bankayla anlaşma yapabilirsiniz. Bu süreçte size yardımcı olabilecek “En Yüksek Mevduat Faiz Oranlarını” hemen aşağıda listeledik.

En Yüksek Mevduat Faiz Oranları

Garanti Bankası

Garanti Bankası, vadeli mevduat faiz oranı %7,00.

Denizbank

Denizbank, vadeli mevduat faiz oranı% 5,50.

QNB Finansbank

QNB Finansbank, vadeli mevduat faiz oranı %5,00.

Halkbank

Halkbank, vadeli mevduat faiz oranı %4,75.

HSBC

HSBC, vadeli mevduat faiz oranı %5,50.

ING BANK

ING BANK, vadeli mevduat faiz oranı %5,25.

TEB

TEB, vadeli mevduat faiz oranı %9,70.

Türkiye İş Bankası

Türkiye İş Bankası, vadeli mevduat faiz oranı %4,60

Vakıf Bank

Vakıf Bank, vadeli mevduat faiz oranı 9,60.

Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi Bankası, vadeli mevduat faiz oranı %5,00

Scroll to Top