Baz Puan Nedir ? ( Basis Point )

Basis Point Nedir?

Serbest piyasa ekonomisin etkisi altında yaşamaya çalışan ülkemizde her gün yeni bir zam haberine uyanıyoruz. Hayatımızı şekillendiren tüm olayların temelinde bu durum yer almaktadır. Bizler yaşamımızı devam ettirebilmek için tüketmeye ihtiyaç duyarız. Bu tüketim beraberinde ödemeyi de getirmektedir. İlk insandan bu yana almak istediğimiz her şey için bir bedel ödemek zorundayız. Ülkelerin ekonomi büyüklüğü ve zenginlikleri ile orantılı olarak insanların ihtiyaçları karşılığında ödedikleri miktarlarda değişmektedir. Bizler Apple marka bir telefonu 3.000 TL’den düşük fiyata alamazken bazı ülkelerde bu fiyat çok daha aşağıdır. Bu duruma etkiyen ülkelerin para değeri ve uygulanan faizlerdir. Türkiye de birçok ürüne KDV adında bir vergi alınmaktadır. Bu vergiler her yıl değişen faiz oranları ile artmaktadır. Genel olarak ülkemizde  ürünlerden veya malzemelerden %18 oranında KDV alınmaktadır. Ülkemizde uygulanan bu vergi tür ve oranı birçok ülkeye nazaran oldukça yüksektir. Bu tür konuları araştırırken duymanız muhtemel bir tabir bulunmaktadır. Bu tabir Baz Puan veya Basis Point olarak da geçebilmektedir. Eğer faiz konusunda araştırmalar yaparsanız bu tabire sıkça rastlarsınız. Bize sizler tarafından sıkça sorulan  Baz puan nedir ? ( Basis Point ) sorusunu sizleri aydınlatmak amacı ile şimdiki yazımızda paylaştık. Aşağıdaki içerikte tüm sorunlarınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

Baz Puan Nedir?

Birçok alanda yapılan yatırımlar alınan krediler veya ödenmesi gereken borçlar  faiz oranları üzerinden hesaplanmaktadır. Bu oranlar devletin her yıl belirlediği ve sektörel değişimlere göre de şekillenen değerlerdir. Tam bu noktada baz puan yani basis point tanımı şu şekilde yapılır. Tüm faiz hesaplama işlemlerinde faiz oranlarının sürekli olarak değişimini ifade etmektedir. Baz puan – basis point bu değişimi ifade eden bir ölçü birimi olarak kullanılmaktadır. Baz puan – basis point genel olarak küçük yüzdeli hesaplamaların daha doğru ve daha kolay yapılabilmesi için kullanılmaktadır. Bizim küsurat olarak tabir ettiğimiz fakat faiz hesaplama işlemlerinde oldukça önem arz eden bu sayılar baz puan – basis point kullanılarak kolayca hesaplanmaktadır. Baz puan – basis point asıl sayı yazılıp nokta atıldıktan sonra dördüncü haneye denk gelen sayısı belirtmektedir. Bir örnek vermek gerekir ise 0.0001 sayısında bulanan ‘ 1 ‘ rakamı, baz puan – basis point olarak ifade edilir. Diğer örnek olarak ise 1  baz puan – basis point % 0.01 puana denk gelirken; 100  baz puan – basis point ise % 1 oranına denk gelmektedir. Bu noktadan sonraki bu tür rakamları da ifade ederken kullanılan baz puanı oldukça önem taşımaktadır. Baz puanı ile ilgili bir tabloyu size aşağıda paylaştık. Buradan ayrıntılı inceleyebilirsiniz.

baz puanı

Özellikle yurt dışı firmaları ile yapılan faiz hesaplama işlemlerinde aşina olacağınız ‘BPS’ den de sizlere bahsedelim.

BPS Nedir?

BPS yani Business Process Solution dediğimiz ibare ise uluslar arası finans alanında kullanılan bir terimdir. Faiz oranlarındaki değişim diğer bir değişle faiz oranlarının artış veya azalışını BPS değişimi olarak ifade edilir. Bu faiz değişimleri daha önce bahsettiğimiz baz puan kullanılarak ifade edilir. Örnek vermek gerekirse %10’luk faiz sahip ola bir hisse senedi ilk çeyrekte %12 faiz oranına yükselmesi durumunda BPS değeri 200 olacaktır. Yani bu durumda faiz oranı 200 baz puanı olarak artış göstermiş anlamına gelir. BPS sadece artışı ifade etmez. Bir hisse senedinin faiz oranı %8’den %5’e düştüğünde de BPS kullanılır. Bu durumda BPS değeri 300 baz puanı düşmüştür diyebiliriz.

Baz Puan Hesaplama

Baz puan hesaplaması örneği vermek gerekirse;

2016 yılında Merkez Bankasının borçlanma faizini % 7,75 den 7,25 ye düşürmesi durumunda faiz oranı 50 baz puanı olarak azalacaktır. Bu durumda ( 50 * 0.0001 = 0,005 ) elde edilir.

Scroll to Top