Emeklilere Kredi Veren Bankalar

Bankalar hayatımızda yer alan önemli unsurlardan biridir. Neredeyse hepimiz hayatımızın bir döneminde bankalar ile işlem yapmışızdır. Bankalar işlev olarak müşterilerinin parasal konuda tüm işlemlerini yürüten bir oluşumdur. Ülkemizde 50’den fazla banka bulunmaktadır. Bütün bankalar kendi yönetim stratejisi ve hizmet politikası ile birbirinden farklılaşmaktadır. Bankaları parasal işlemlerimizde kullanmaktayız. Bu işlemler para çekmek, fatura yatırmak, kredi kartı ve kullanmak ve ödemek, senet ödemek, hesap açmak, para yatırmak, altın yatırmak vb. işlemler olarak sıralanabilir. Bu işlemlerin yanında bankaların sağladığı bir şey de kredidir. Kredi çeşitli alanlarda verilmekle beraber kişinin nakit sorunu yaşaması durumunda bankaların sağladığı nakit paradır. Birçok alanda verilen krediler kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bir ev almak için, bir araba satın almak, bir işe ortaklık yapmak ya da iş kurmak, yurt dışına dil okuluna gitmek, hac veya umre ziyaretlerini yapmak için, bir borcu ödemek veya kapatmak gibi birçok alanda kredilere başvurulmaktadır. Bu krediler ise yer aldığı kapsamda sahip olduğu vade süresi ve faiz oranlarına göre farklılık göstermektedir. Şu an da ülkemizde en çok alınan kredi türleri; konut, araç ve ihtiyaç kredileridir. Bu kredi türlerinde kredi almak isteyen vatandaşların ilgili bankalara başvurması gerekmektedir. Şayet gerekli şartları sağlıyor ise kişi banka istenilen krediyi vermektedir.

Banka kredileri ülkemizde vatandaş olan herkese verilmektedir. Ayrıca herkesin de kredi talep etme hakkı bulunmaktadır. Fakat kredi alabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan ilki 18 yaşını doldurmuş olmaktır. Bireylerin 18 yaşını doldurması halinde kredi başvurusu yapmaya hakkı bulunmaktadır. Ayrıca kişinin düzenli bir gelirinin de bulunması gerekmektedir. Bu gelir limiti ise en az asgari ücrettir. Asgari ücretin aşağısından maaş alan kişilerin kredi alması biraz zordur. Son 6 aya ait gelir belgesi ile 18 yaşını aşmış herkes banka kredilerine başvurabilir.
Bankaların kredi vermesi için birçok şart bulunmakla beraber emekli vatandaşlara kredi verilip verilmediği de en çok merak edilen sorulardandır. Bu amaçla sizlere bu sorunun cevabını bulacağınız bir yazı hazırladık. Bu yazımızda sizlere emekliye kredi verilir mi ve emeklilere kredi veren bankalar hakkında bilgiler sunacağız.

Emeklilere Kredi Verilir Mi?

Ülkemizde emekli vatandaş sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Bu vatandaşlarımız her ay düzenli gelire sahip olan kişilerdir. Ayrıca düzenli gelir sahibi olmakla beraber emekli olurken aldıkları birikmiş emekli ikramiyesi ile bankalar için potansiyel müşteri portföyü oluşturmaktadır. Bu yüzden bankaların emekli kişiler için yaptığı özel kampanya ve uygulamalar bulunmaktadır. 2016 yılında  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması sonuçlarına göre Türkiye’de emekli maaşı alan 7 milyon kişi vardır. Söz konusu emeklilerin yüzde 82.1’i erkeklerden, yüzde 17.9’u ise kadınlardan oluşmaktadır. Emekli olan kişi sayısı fazla olduğu için bankalar da bu müşteri potansiyelini kendi yanına çekecek çeşitli kampanyalar sunmaktadır. Bu kampanyalar genelde emekli bireylerin maaşlarını ilgili bankalara yönlendirip oradan almaları yönündedir. Bazı bankalar emekli maaşının kendi bankasından alınması halinde emeklilere her verdikleri nakit para, altın, faizli mevduat hesabı gibi uygulamaları ile emeklileri yanlarına çekmek istemektedirler. Son yıllarda ise emeklilere faizsiz kredi kampanyası ile emeklilerin bankalara daha fazla rağbet etmesi hedeflenmektedir. Emeklilere kredi verilmesi mümkündür. Hatta emekli kişilerin büyük bir nakit potansiyeli oluşturmasından dolayı direkt olarak emekliye çeşitli kampanyalar yapılıyor. Bu kampanyalar; emekli maaşı için promosyon ödemesi, emekli maaşı alanlara nakit avans ödemesi ve emekli maaşı alanlar için faizsiz kredi imkanlarıdır. Birçok banka tarafından emeklilere özel verilen faizsiz banka kredileri verilmektedir.

Emekliler Nasıl Kredi Alır?

Emekli vatandaşların kredi alabilmeleri için birçok kamu ve özel banka bulunmaktadır. Kamu bankalarından olan T. C. Ziraat Bankası, Vakıf bank, Halk Bankası emekliler için verdiği faizsiz kredileri ile hizmet sağlamaktadır. Emeklilere verilen faizsiz kredi kapsamında emekliler emekli maaşının 10 katına kadar kredi çekme imkanına sahiptir. Emeklilere verilen bu krediler ihtiyaç kredisi kapsamında verilir. Yani verilen krediler genel olarak nakit avans şeklindedir. Emekli vatandaşlarımıza sağlanan bu faizsiz kredi de emeklilerin maaşlarının 3 katına kadar nakit avans alabilmesi ve bu avansı da geri ödemek için 12 – 36 ay arasında vade seçenekleri bulunmaktadır.

Emeklilerin kredi alması için  kefil, ipotek gibi şartlar bulunmamaktadır. Bankaların kredi verirken dikkat ettikleri bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlar; emeklinin sabit gelirin olması (emekli maaşı), kredi notu ve yaş sınırıdır. Bu durumlar göz önünde bulundurularak kişilere kredi verilip verilmeyeceği belirlenir. Emeklilere 65 yaşından sonra kredi verilmesi uygun bulunmamaktadır. Ayrıca ölümcül hastalığı bulunan bazı emekliler için de kredi alınması biraz zordur. Emeklilerin alabilecekleri kredi miktarı emekli maaşının miktarıyla doğru orantılıdır. Eğer emekli maaşı yüksek ise kredi de fazla olur. Bankalara başvuru yapıldıktan sonra eğer kredi almaya uygun iseniz  bazı belgeleri tamamlamanız gerekmektedir. Emekli kredisi için gerekli olan belgeler;

  • Nüfus cüzdanı ya da vatandaşlık numarası bilgisinin olduğu bir belge
  • Emekli belgesi
  • Emekli tanıtım kartı ve emekli aylığı tahsis belgesi
  • Emekli maaşınızı gösteren banka hesap cüzdanı
  • İkametgah belgesidir.

Bu belgeleri tamamlayıp bankaya teslim ettiğinizde kısa süre içinde kredi alabilirsiniz. Emekli kredisi alabileceğiniz başlıca bankalar; T.C. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halk Bankası, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Şekerbank, Denizbank, İş Bankası’dır.

Emeklilere Faizsiz Kredi Veren Bankalar?

Emeklilere verilen krediler genel olarak faizsiz kredilerdir. Şimdi sizlere emeklilere faizsiz kredi veren bankalar ile ilgili bilgiler paylaşalım.

PTT Emeklilere Faizsiz Kredi; 1.000 TL ile 30.000 TL arasında değişmektedir. 3 aydan başlayarak 72 aya kadar devam eden vade seçeneği bulunmaktadır. Bu kredi türü faizsiz kredi olmakla beraber devlet tarafından kullanım ücreti ise 1 TL olarak belirlenmiştir. PTT den faizsiz emekli kredisi çekmek için en yakın PTT şubesine giderek başvuru yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Emeklilere Faizsiz Kredi; Tüm emekli müşteriler için 12, 24, 36 ya da 48 ay vade seçeneği sunmaktadır. Verilen kredi tamamen faizsiz bir kredidir. Eğer sizde kredi almak isterseniz en yakın Ziraat Bankası şubelerine giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvurunuz kabul edildiğinde; Nüfus Cüzdanı, Emeklilik Belgesi, İkametgah Belgesi ve Vesikalık fotoğraf (6 tane) ile bankaya vermelisiniz.

Vakıfbank Emeklilere Kredi; Emeklilere özel kredi veren diğer bir banka da Vakıfbank’tır. Emekli maaşınızı bankadan almanız halinde emekli ikramiyesinden faydalanabilirsiniz. Banka, 36 ay vadede aylık %1,29 gibi bir faiz oranı uygulamaktadır.

Yapı Kredi Emeklilere Kredi; Kredi almak isteyen emeklilere uyguladığı düşük faiz oranları ve ödeme seçenekleri ile tercih edilen bankadır. 36 ay vade seçeneği de bulunmaktadır.

Garanti Bankası Emeklilere Kredi; Maaşını 3 ayda bir alan emekliler için banka taksitleri 3 ayda bir şeklinde düzenleyen Garanti; kredi başvurularını sadece nüfus cüzdanı ile yapmaktadır.

Şekerbank Emeklilere Kredi; Emekli maaşını Şeker banktan alan emeklilere 2 adet çeyrek altın hediye eden ayrıca; faizsiz, masrafsız, 24 ay vadeli olarak 2.400 TL ederinde de emekli kredisi de vermektedir.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz