Kira Gelir Beyanı Nasıl Yapılır?

HomeRentalImage

Gelir, bir geçek kişinin bir yıl içerisinde elde etmiş olduğu kazanç ve iratların net ya da safi tutarıdır şeklinde tanımlanabilir. Bu durumda gelire sahip olan bir kişi de gelir vergisine tabidir ve gelir beyanı vermek zorundadır. Gelir Vergisi Kanununun 2. maddesinde yer alan ve yıllık gelir vergisine konu olacak kazanç gelir unsurları: Ticari kazanç, Zirai kazanç, Ücret, Gayrimenkul sermaye iradı, Serbest meslek kazancı, Menkul sermaye iradı, Diğer kazanç ve iratlar şeklinde sıralanabilir:

Bunlardan Kira Gelir Beyanı, her yıl miktarında güncelleme yapılarak devlete ödenir. Kira geliri elde eden mükelleflerin yıllık olarak verdikleri gelir vergisi beyannameleri olan Kira Gelir Beyanı da güncel olarak 2017 yılında 1 Mart tarihinden itibaren başlamış bulunmaktadır.

Kimler Beyanname Vermelidir?

Gayrimenkul sermaye iradına sahip olan mükelleflerin kira gelir beyanı vermeleri gerekmektedir. Bunlar:

 • Eğer yıl içinde elde ettiğiniz konut kira geliriniz 2016 yılı için 3.800 TL’den fazla ise,
 • İşyeri kira gelirleriniz üzerinden bir vergi kesintisi yapılıyorsa, kira gelirlerinizin brüt tutarı beyanname verme sınırını yani 2016 yılı için 30.000 TL’yi geçerse,
 • Bir takvim yılı içinde mal ve hakların kiralanmasından elde edilen gelirlerden kesinti ve istisna uygulamasına konu olmayan ve tutarı beyanname verme sınırını yani 2016 yılı için 1.580 TL’yi aşarsa Kira Gelir Beyanı vermek durumundasınız demektir.

Kira Geliri Ödeme Yeri ve Zamanı

 • Mükellefler, bir önceki yılın yani 1 Ocak – 31 Aralık dönemine ait kira gelir beyanı her sene Mart ayının 1. gününden itibaren 25. günü akşamına kadar beyannamelerini vermeleri gerekmektedir. Eğer beyan tarihinin son günü Cumartesi veya Pazara ya da herhangi bir resmi tatil gününe denk geliyorsa takip eden ilk Mesai başlama günü, mesai bitimine kadar beyannamenin verilmesi gerekmektedir.
 • Vergi tutarını Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere 2 eşit taksitle ödeyebilirsiniz.
 • Beyannamelerinizi, bağlı bulunduğunuz yani ikametgâhınızın bulunduğu vergi dairesine,
 • Beyannamelerinizi ayrıca internet ortamında bulunan “Hazır Beyan Sistemi” aracılığıyla,
 • Bağlı bulunduğunuz vergi dairesindeki hesabınızı bildirerek diğer vergi dairelerine,
 • Elden ya da internet bankacılığını kullanarak anlaşmalı banka şubelerine,
 • Gelir İdaresi Başkanlığı adresinden anlaşmalı bankaların kredi kartıyla kira gelirinizi ödeyebilirsiniz.

Kira Geliri Beyanı Verirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Kira gelirinizin yanı sıra ticari, zirai veya mesleki kazancınızı beyan etmek zorunda iseniz 3.800 TL’lik istisnadan yararlanamamaktasınız.
 • Eğer 60 yaş üzeri bir mükellef iseniz ya da engelli bir mükellef iseniz veya hastalığınız nedeniyle vergi dairesine gidemeyecek durumdaysanız; bağlı olduğunuz vergi dairesini veya Türkiye genelinde Vergi İletişim Merkezi olan VİMER-444 0 189 numaralı telefonu arayarak randevu aldığınız zaman adreslerinize gelinerek (sadece 1- 25 Mart tarihleri arasında) beyannamelerinizi doldurmanız için size görevliler yardımcı olacaktır. Gelen görevlilerden kimlik kartlarını göstermelerini rica etmeyi unutmayınız.

Hazır Beyan Sistemi

Gelir İdaresi Başkanlığının sunmuş olduğu internet ortamından Gelir Vergisi Beyanı ile artık beyan bildiriminizi daha kolay bir şekilde gerçekleştirebileceksiniz. Bu sistemi kullanma zorunluluğunuz yoktur. Tamamen isteğe bağlı olan sistemden, işlem ücretsiz,güvenlik bilgilerinizle birlikte, hızlı ve kolay bir şekilde beyan gönderme işleminizi gerçekleştirebileceksiniz.

Kira geliri beyannamenizi internet üzerinden yapmak istiyorsanız aşağıdaki adımları sırayla takip etmeniz gerekmektedir:

 • Öncelikle aşağıdaki linke tıklayınız.
 • E-işlemler menüsüne tıklayarak Hazır Beyan Sistemi bölümüne tıklayın
 • Açılan yeni sayfadan Sisteme Giriş seçeneğine tıklayınız
 • Sisteme giriş seçeneğinden giriş yapmak istediğiniz seçeneğe tıklayınız (T.C.Kimlik Numarası ile, e-Devlet Sistemi ile gibi)
 • Burada size sorulan güvenlikle ilgili kimlik bilgilerinizi doldurduktan sonra sisteme giriş yapaarak beyan verme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Aşağıdaki resimlerde de Hazır Beyan Sistemine nasıl giriş yapabileceğiniz görsel olarak verilmiştir. Lütfen Kira Geliri Beyan işlemlerinizi zamanında yapınız aksi takdirde hakkınızda Ceza işlemi uygulanabilir.

GİB Giriş İçin TIKLAYINIZ!

Adım Adım Hazır Beyan Sistemi

k e1495561739426

ka e1495562168442

 

Scroll to Top