Lansman Nedir?

Lansman Nedir

Lansman kelimesi dilimize Fransızca’dan geçmiş ve anlamı tanıtım yapmak, tanıtmak olan bir sözcüktür. Genelde televizyon reklamlarında konut satışları yapılırken duyduğumuz “Lansmana özel” tabiri ile aklımızda kalır. Yalnızca konut sektöründe değil birçok alanda lansman yapılmaktadır. Bir ürünün tanıtılması ve tanıtıma özel avantajlarla satışa çıkarılması için lansman düzenlenmektedir.

Lansman Fırsatları Nedir?

Lansman fırsatlarından faydalanmak sizler için daha karlı olacaktır alacağınız ürün ne olursa olsun tanıtım sırasında belirtilen fiyatlar normal fiyatlardan daima ucuz olur. Özellikle konut sektöründe yapılan dairelerin henüz tamamlanmadan satışına olanak tanır. Lansman hem üretici için hem de tüketici için avantajlıdır. Bir nevi kazan kazan modeli gibi düşünebilirsiniz. Üretici ürününü tanıtır ve belirli bir tarihte teslim edeceğini taahhüt eder tüketici ise ürün tamamlandıktan sonra daha pahalıya almak yerine ürünü lansman sırasında alarak hem kendi kâr ederek avantaj elde etmiş olur hem de tüketiciye nakit akışı sağlamış olur. Lansman fiyatları proje bittikten sonraki fiyatlardan çok daha düşük olduğu için lansman düzenlendiğinde çok yüksek talep olmaktadır. Konut projelerinde neredeyse tüm proje lansmanda satılabilmektedir.

Yakın zamanda gerçekleşen bir konut projesinin lansmanı sırasında bir konut yaklaşık 250,000 TL ücretle lansmana özel olarak satılmıştır. Aynı konut lansman bitiminde değer kazanmaya başlamış ve proje tamamlandıktan sonra 350,000 TL gibi yüksek bir ücrete alıcı bulmuştur. Özellikle konut sektöründeki sürekli artışın getirdiği etkiyle daha uzun süreli beklemelerde daha fazla kazanç elde edilebilir.

Lansman Nasıl Yapılır?

Lansman için seçilen gün ve yer önemlidir ayrıca lansmanda tanıtılacak ürünün çok güzel bir şekilde pazarlanması gerekmektedir. Kaliteli görseller ve sunumlar ile lansmanı gerçekleştirilen ürün daha başarılı olur. Firmalar lansman sırasında birçok basın yayın ve medya kuruluşunu davet ederler ayrıca müşterilerini özel olarak lansmana getirtebilirler. Ürünleri için hazırladıkları tanıtımı yaparlar. Birçok kişi lansman ürünlerine yoğun ilgi göstermektedir. Bunun sebebi lansman sırasında avantajlı fiyattan aldığı ürünü proje bitiminde yada belirli bir süre sonra çok daha yüksek fiyatlara satarak kâr elde etmek istemesidir.

Günümüzde otomobil sektöründen gıda tarım hayvancılık ve turizm sektörüne kadar birçok alanda lansman düzenlenmektedir. Üreticilerin ürünlerini müşterilerine tanıtmak ve müşteri portföylerini arttırmak için organize ettikleri lansmanlar ile marka bilinirliği artar ve markanın değeri yükselir.

Lansman düzenlemek isteyen firmalar bu organizasyonu kendi bünyesindeki çalışanları ile yapabilir veya lansman düzenleme alanında profesyonelleşmiş firmalardan destek alabilirler. Lansman sırasında kullanılan dekorun, renklerin, ışığın, müziğin ve hatta kokunun dahi ürün ve marka değeri açısında çok önemli bir yeri vardır. Bu nedenle lansman düzenlemek isteyen firmaların bu alanda faaliyet gösteren şirketlerden yardım ve danışmanlık almasını tavsiye ederiz.

Lansmana Katılım

İnternet üzerinden lansman tarihlerini araştırarak düzenlenen lansmanlara katılabilir veya kârlı yatırım yapmak için bu lansmanlarda bulunabilirsiniz. Almış olduğunuz ürünleri belirli bir süre sonra değerlendirebilirsiniz.

Büyük projelerde üretici firmalar bankalar ile anlaşmalar yapmaktadır. Bankalar ile yapılan bu anlaşmalar sonucunda lansman ürünlerine özel kredi fırsatları üretilmektedir. Örneğin alacağınız konut kredisi için faiz oranı %0,89 iken anlaşmalı bir firmanın lansmanından alacağınız konut için banka size çok daha düşük faiz oranları ile kredi imkanı sağlar.  Ayrıca vade oranlarında da çok avantajlı seçenekler sunulmaktadır. Bankalar lansman ürünleri için kullanacağınız kredide sizin kredi notunuzu da göz önünde bulundurarak bir kefil veya ek teminat talep etmezler.

Lansmandan konut alacakların kira garantili projeleri değerlendirmelerini tavsiye ederiz. Bazı bankalar böyle projelerde kira geliri ile konut kredisi taksitlerini eşitlemekte ve böylece cebinizden hiç para çıkmadan konut sahibi olabilme imkanına kavuşmaktasınız.

Scroll to Top