Rabobank EFT Saatleri

Logo Rabobank1

Globalleşen ve teknolojik olarak sürekli ilerleyen dünyada artık para kullanımı da tamamen dijitalleşmeye ve bir rakam olmaya başladı. Paranın bu şekilde sadece dijital bir biçimde aktarılması da elbette bankalar ve müşterileri için kolaylaştırmıştır. Müşteriler arasında en çok kullanılan para transfer işlemleri; havale, EFT ve Virman’dır. Bunların arasında da en çok tercih edileni de EFT’dir. EFT işleminin bu kadar yaygın kullanılmasının nedeni de müşterilerin dilediği gibi internet üzerinden istediği kişi ya da kurumlara EFT işlemi yapabilmesi. Bunun için şubeye gitme zorunluluğu hissetmezler. Merkezi Hollanda’da olan ve Türkiye faaliyetlerine 2014 yılında başlayan Rabobank da EFT işlemlerinde size yardımcı olur. Rabobank’ın asıl hedefi ve uğraşı tarım ve gıda sektöründe uğraşan kurumsal firmalara finansal destek vermektir. Bu hedefini sürdürürken bir yandan da özel müşterilerin finansal çözümlerine yardımcı olur.

EFT Nedir?

Sıklıkla kullanılan para transfer yöntemi olan EFT, “Elektronik Fon Transferi” sisteminin kısaltılmış halidir. Herhangi bir banka hesabından başka bir banka hesabına yapmış olduğunu bütün işlemler EFT olarak nitelendirilmektedir. Bu sistemi kullanarak paranızı bir bankadan diğer bir banka şubesine ya da kişinin banka hesabına çok hızlı ve kolay bir şekilde yollayabilirsiniz. Bu sistemi kullanmak için banka şubesine gidebilir ya da günümüzün teknolojisi ile bankaların internet bankacılığı sistemini kullanarak kolay bir şekilde yollayabilirsiniz. EFT sistemi kullanıldığı zaman para kişinin kendi hesabından çıkarak önce Merkez Bankası’na oradan da yolladığınız kişinin banka hesabına transfer olacağından ara bir şube olarak Merkez Bankası’nın onayı gerekmektedir.

EFT Nasıl Kullanılır?

EFT sistemi iki şekilde kullanılmaktadır. İlk olarak IBAN numarası ile EFT yapmak. IBAN no ile EFT en çok tercih edilen yöntemdir. Çünkü bu yöntemle sadece para yollayacağınız kişinin IBAN numarasını ( Uluslar Arası Banka Hesap Numarasını ) bilmeniz ve kişinin Adı-Soyadını bilmeniz para yollamanız için yeterlidir. Çünkü IBAN numaraları kişiye özgü bir numaradır. Bankalar IBAN numarasını kullanarak para göndereceğiniz kişinin; adını, soyadını, şubesini, şube numarasını ve hesap numarasını kolaylıkla elde edebilirler. Bu sayede bu bilgileri gönderme esnasında tek tek girmenize gerek olmadan hızlı bir biçimde para transferinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir başka EFT yapma yöntemi de hesap numarası kullanarak EFT işlemini gerçekleştirmek. EFT yapacağınız sırada kişiye ait IBAN numarasını bilmiyorsanız eğer kişinin hesap numarasını kullanarak da kişiye para transferini gerçekleştirebilirsiniz. Hesap numarası ile EFT yapmak için öncelikle elinizde olması gereken bilgiler; para transferi yapacağınız kişinin ad-soyadı, hesap numarası, banka şube numarası ve banka adını bilmeniz gerekmektedir. Bu kadar yoğun bilgi girişi sebebiyle hesap numarası kullanarak EFT işlemi biraz daha karışık ve hata yapmaya daha müsait bir yöntemdir.

Rabobank EFT Saatleri Nedir?

EFT saatleri hafta içi bankaların açıldığı saatlerden itibaren Rabobank’ın işe başlama saati olan 09:00’dur. Mesai bitimine kadar yani 17:00’ye kadar gerçekleştirilebilir. Tabii bu sürelere resmi tatiller, hafta sonları ve yarım günler dahil değildir. Saat 17:00’den sonradan da EFT talimatı verebilirsiniz ancak verdiğiniz bu EFT talimatı karşı bankaya arada hafta sonu ve tatiller olmadığı sürece ertesi günün mesai saati olan 09:00’da ulaşacaktır. EFT işlem süresi havale işlem süresine göre daha uzun sürer çünkü havale aynı iki banka arasında gerçekleştiği için işlem sadece o bankanın farklı şubeleri arasında gerçekleşir fakat EFT’de durum biraz farklıdır. Araya Merkez Bankası’nın dahil olması işlemi biraz geciktirecektir. Buna rağmen EFT işlemi 5 ile 10 dk arasında yoğunluğa bağlı olarak hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Rabobank EFT İşlem Ücretini Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ

Scroll to Top