Rabobank HGS Nasıl Alınır ?

rabobank müşteri hizmetleri numarası

Hızlı geçiş sistemi(HGS) uzun gişe kuyrukları ve kilometrelerce süren araç trafiğine karşı çözüm olarak oluşturulmuş bir sistemdir. T.C. Devleti içerisinde herhangi bir köprü veya otoyol geçişlerinde geçmişten beri sistemler, uygulamalar olmuştur. HGS ise bu sistemlerin en sonuncusudur. Eski sistemlere nazaran biletli gişelerden para tahsili yerine radyo frekansı tanımlama sistemi ile HGS kartı hesabınızdaki paradan tahsil eder ve bu şekilde eski trafik kuyrukları oluşmaz. Bu sistem aracın ön camına yapıştırılan ufacık bir etiket sayesinde kolayca hallolur. Hızlı geçiş sistemi çipli etiketi veya kartı PTT şubelerinden alınabildiği gibi anlaşmalı bankalardan da alınabilmektedir.

HGS almak isteyen için iki türlü yol bulunmaktadır. Bunlardan bir bir PTT şubesine giderek HGS başvurusunda bulunmak ya da anlaşmalı bankalara giderek HGS almak.

PTT şubelerinden HGS almak için araç ruhsatınız ve T.C. Kimlik kartınız ile gideceğiniz PTT şubesinde kolaylıkla HGS satın alabilirsiniz. Aldığınız HGS kartınıza anlaşmalı HGS satış noktalarından bakiye yükleyebilirsiniz. Yada PTT şubelerinden de HGS kartınıza kolayca bakiye yükleme işlemi yapabilirsiniz. PTT şubelerinde HGS etiketi alma bedeli 5TL ve HGS kartı için ekstra ödenmesi gereken bedel ise 15TL’dir.

Rabobank HGS Nasıl Alınır ?

3 Kasım 2014 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren Rabobank çoğunlukla tarım ve gıda sektörüne yönelik olarak çalışmakta ve diğer büyük mevduat bankaları gibi çok fazla ürüne yönelik hizmet verememekte. Bu yüzden HGS almak isteyen müşteriler ne yazık ki Rabobank aracılığıyla HGS alamazlar.

HGS Anlaşmalı Bankalar Hangileri ?

Ülkemizde faaliyet gösteren birçok banka bulunmakta ve bunlardan hepsi bütün bankacılık ve finans ürünleri hizmeti vermemektedir. Bu ürünlerden biri olan HGS satın almak için de bütün bankalara başvuru yapıp HGS alamazsınız. HGS almak isteyenler için bu işlemi gerçekleştiren bankalar şu şekildedir.

 • Türkiye İş Bankası
 • Garanti Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Akbank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbankası
 • Kuveyt Türk
 • TEB
 • Denizbank
 • Bank Asya
 • Türkiye Finans

Bu anlaşmalı bankalardan HGS satın alma işlemi için öncelikle bilmeniz gerekenler. Bu bankalardan birinde kredi kartınızın yada en azından bir banka hesabınızın bulunması gerekmektedir.  Hesabınızın bulunduğu banka şubesine araç ruhsatınız ve T.C. Kimlik kartınız ile giderek kolay bir şekilde HGS başvurusunda bulunabilirsiniz. HGS kartınızı daha sonra banka şubesine giderek yada evinize postalanması talebi verebilirsiniz.

HGS Bakiye Yükleme İşlemi Nasıl Yapılmaktadır ?

HGS kartınıza bakiye yüklemek isteyenler için iki farklı alternatif vardır. Bunlar online bankacılık işlemleri kullanarak yada banka, HGS satış noktalarını kullanmak. HGS satış noktaları genelikle PTT şubeleri, Opet, Shell, Petrol Ofisi gibi bazı benzin istasyonlarının yetkili şubeleri. Yetkili şubeleri ifadesi yer alıyor çünkü bu işlemi bütün şubeler gerçekleştirmiyor bunun için dikkatli olmak lazım. Bunların dışında HGS anlaşmalı bankanızda bulunan hesap sayesinde HGS’nize bakiye yükleme işleminde bulunabilir yada hiç para yükleme yapmadan otomatik ödeme talimatı vererek HGS kartınızı kullanabilirsiniz. HGS kartınızda ne kadar bakiye kaldığını sorgulamak için anlaşmalı bankanızın online internet şubesini, telefon bankacılığını yada şubelerine giderek sorgulayabilirsiniz. PTT ile alan kullanıcılar ise internet sitesine girerek müşteri kullanıcı adı ve şifresi ile HGS bakiyesini sorgulayabilir.

 

Scroll to Top