Rabobank IBAN Sorgulama

Logo Rabobank1

Günümüzde teknolojinin günden güne gelişmesiyle artık işlemler daha hızlı ve kolay olmakta. Teknolojinin gelişmesinin en çok yarar sağladığı yerlerden biride elbette bankacılık sektörü. Bu gerçekleşen hızlı değişim ile birlikte artık nakit para dediğimiz “kağıt para” artık önemi yitirmekte ve yerini sadece internette bir hesaptan diğer hesaba giden rakamlar olarak kalıyor. Paranın bu şekilde bir hesaptan diğer hesaba hızlı bir şekilde transferi için havale, swift gibi yöntemler kullanılmıyor. Tabi bunların arasında en çok tercih edileni ise havale. Bu havale işlemini gerçekleştirmek için ise kullanacağınız belirli hesap numaraları vardır. Eğer parayı hem yurt içinde hem de yurt dışında kolayca göndermek istiyorsanız IBAN Numarası ile kolayca gönderedebilirsiniz.

IBAN Nedir ?

Öncelikle Avrupa Birliği ülkeleri arasında kullanılmaya başlamış olup daha sonra dünya ve Türkiye’ye gelmiş olan International Bank Account Number(IBAN) Türkçe’ye ise Uluslararası Banka Hesabı Numarası şeklinde çevrilmektedir. Halihazırda 33 Avrupa ülkesinde kullanılmaya başlayan IBAN’ın asıl amacı bankacılık faaliyetlerini hızlandırmak ve para transferindeki hataları en aza indirmektir. IBAN ile para gönderecek kişi alıcıya parayı en hızlı ve en hatasız şekilde karşı tarafa parayı gönderebilmekte. Bu sayede hem hataların önüne geçilmekte hem de bu hatalardan doğacak ek maliyetlerinde önüne geçilmektedir.

Türkiye’de IBAN  1 Eylül 2005 yılından beri kullanılmaktadır. Bu tarihten itibaren ülkemizde faaliyet gösteren bankalar müşteri talepleri doğrultusunda daha siz hesap açtıktan sonra talep açmadan zaten otomatik bir şekilde IBAN verilmekte. IBAN yurt dışında aktif bir şekilde kullanılmakta fakat istediğiniz takdirde yurt içi para gönderimlerinizde de IBAN kullanabilirsiniz. Bunu Elektronik Fon Transferi(EFT) işlemlerinde kullanabilir ve rahatça para transferi gerçekleştirebilirsiniz. IBAN’ın yurt içinde bile bu kadar hızlı ve kolay para gönderimi; alıcının şube kodu, hesap numarası gibi detayların önemli olmaması sadece tek bir kod ve alıcının adı soyadı dışında ek hiçbir bilgiye ihtiyaç duymadan çok hızlı bir şekilde para transferi gerçekleşmekte.

IBAN, Hesap Sahiplerine Nasıl Kolaylık Sağlar ?

Günümüzde her ülkenin kendine özgü banka ve bu bankalarında her birinin kendine özgü banka standartları bulunmakta bu nedenle bir kişi başka bir ülkeye para gönderecek olduğunda o kişinin hesap bilgilerin göre gönderecek olduğunda bir yerde hata yapsa para ya yanlış kişiye gidecek yada gönderemediği için belirli sorunlar ortaya çıkacaktı. Daha sonra ortaya çıkan bu IBAN ile artık her ülke için standart belirlenmiş oldu ve kolayca bu standart üzerinden hata yapmadan para gönderi mi işlemi yapılmakta.

IBAN Nasıl Oluşur ?

Her IBAN sadece o kişiye özgüdür ve başka hiç bir kimse o IBAN’ı kullanamaz. Peki kişiye özgü bu IBAN nasıl oluşur ? Her IBAN en çok 34 rakamdan oluşur. IBAN’ın baştan 4 numarası öncelikle iki basamağı ülke kodu olmakla birlikte sonraki iki hane ise kontrol haneleridir. Devam eden numaralar ise uluslararası bankacılıkta kullanılan hesap numarasıdır. Bu bölüm 34 haneyi aşmamakla istediği kadar uzun olabilir.

IBAN nedir

Rabobank IBAN Nasıl Sorgulanır ?

Rabobank Türkiye’de daha çok tarım ve gıda sektörü ile ilgilenen kurumsal kişilere hizmet etmekte fakat dünyada Rabobank daha büyük ve sektörde payı oldukça büyüktür. Bu yüzden Rabobank hesabı olup başka ülke veya ülke içinde para transferi yapmak isteyen kişiler IBAN kullanarak hızlı bir şekilde para gönderebilir. Para göndereceğiniz kişinin Rabobank hesabına ait IBAN ve ad, soyadı ile kişiye kolay ve en doğru bir biçimde para transferini gerçekleştirirsiniz.

Rabobank IBAN sorgusu için; +90 212 708 46 00 numarasını arayabilir, internet bankacılığını kullanabilir yada İstanbul Şişli’deki şubesine uğrayabilirsiniz.

 

Scroll to Top